WorkShop

Mozaik Sanatı Workshop’u

Müzelere gideriz, duvarlarda, yerlerde, tavanlarda resimler görürüz. Fakat yakından baktığımızda aslında zannettiğimiz gibi boyama usulü yapılan resim olmadığını fark ederiz. Minik minik taşların bir araya getirilmesiyle muazzam güzellikte bir görüntü vardır karşımızda. Mozaik sanatı olduğunu sonrasında anlarız. Biz de merak ettik mozaiğin nasıl yapıldığını ve mozaik atölyesi etkinliği düzenledik. Tamam, henüz mozaik olarak boğaz manzarasını yapamıyor olabiliriz, ama elimiz az-çok keski tutmayı öğrendi :)

mozaik sanati workshop

Mozaik Sanatı Nedir?

Mozaik, birbirinden farklı şekillerde ve küçük kesilen taşların, zemin üzerinde, önceden belirlenen resmi oluşturmak üzere farklı teknikler kullanılarak bir araya getirilmesi ile oluşur.

Mozaik denince akla hemen Roma gelir, esasında daha da eskidir mozaiğin tarihi, taa  yıl öncesine, Sümerliler’e dayanır. Demek o kadar çok sevilmiş ki, eserler günümüze kadar gelmiş ve hatta biz de modern yöntemlerle mozaiği dekorasyon, süsleme unsuru olarak kullanmaya devam ediyoruz.

Roma İmparatorluğu döneminde mozaik sanatı her yerde görülüyordu. Evlerde, sokaklarda, avlularda, havuzlarda, yerde, duvarda, sarayda, kilisede, iç ve dış cephelerde kullanılmıştır. Hem göz zevki, hem de zenginlik göstergesidir. Ülkemiz de bir dönem Roma toprakları olduğu için, müzelerimizde eşsiz güzellikte mozaikler bulunuyor.

İstanbul’da Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi, Fethiye Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Antakya’da Antakya Mozaik Müzesi, Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi, Adana’da Misis Mozaik Müzesi, mozaik sanatının en güzel örneklerini sergiler.

Ayasofya Müzesi

Mozaik Sanatı Nasıl Yapılır?

Mozaik, genel olarak rastgele bir araya getirilen taşlardan oluşur gibi görünüyor olsa da, aslında bu taşlar özel bir dizim tekniğine göre diziliyor. Yani aslında mozaik sanatı, teknik bir sanat.

Öncelikle, mozaik süslemesinin yapılacağı yerin neresi olduğu, hangi malzeme kullanılacağı, uygulamanın yapılacağı alanın ölçüleri kesinleştirilir. Uygulama aşamasında ilk adım, mozaik için zemin hazırlamaktır. Katran yapışkanlığı sebebiyle, mozaiğin duvardan kolayca ayrılmasını engelleyeceği için kullanılır. Mozaik workshopu süresince, uygulama sırasında kullanılan malzemelerin doğal taşlar, cam, seramik, mermer olduğunu öğrendik.

Mozaik Sanatı Teknikleri Nelerdir?

  • Opus Tessellatum (Tuğla Desen) : Malzeme olarak çakıl taşı tercih edilir.
  • Opus Classicum (Klasik Desen): Tuğla ve solucan desenlerinin birlikte uygulanmasıyla oluşur.
  • Opus Vermiculatum (Solucan Desen) : Öncelikle resmin dış hatları belirlenir.
  • Opurs Florentine (Floransa Desen) : İslam yapılarında kullanılmıştır çoğunlukla.
  • Opus Regulatum (Izgara Desen) : En rahat uygulanabilen, en kolayı olan yöntemdir. Boyutları aynı olan taşların bir araya getirilmesiyle yapılır.
  • Opus Palladianum (Paladyen Desen) : Taşların gelişigüzel düzende bir araya getirilmesiyle oluşur.

Resim Eğitimi – WorkShop

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu