Gündem

Momo İçin Alınabilecek Önlemler

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Momo için alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. 8 maddelik önlem listesini mutlaka gözden geçirin!

Momo İçin Alınabilecek Önlemler

Mavi Balina’dan sonra ortaya çıkan Momo oyunu, dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, şiddet ve ölüm temalı konuşmaları ve görüntüleri ile birçok çocuğun psikolojisini bozan, ailelerini öldürmekle tehdit eden ya da çocukların kendilerine zarar vermeleri için direktiflerde bulunan Momo için 8 maddelik önlemi ebeveynlerle paylaştı.

Momo oyununa karşı harekete geçen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, “Momo: Dijital İstismar Girişimi” adıyla yayınladığı 8 maddelik bildirgede şu bilgilere ve önerilere yer verdi:

İşte o 8 madde:

 • Çocuklarınızın sosyal medyadaki hareketlerini takip ve kontrol edin. Özellikle video siteleri için hassas içerik filtrelerini aktif edin. Çocuklarınıza verdiğiniz tüm cihazların da hassas içerik filtrelerinin açık olduğundan emin olun.
 • Özellikle Japonya (+81), Kolombiya (+52) ve Meksika (+57) gibi ülkelerden gelen mesaj ya da aramaları kabul etmeyin. Bu numara ve ülkeler ile ilgili çocuklarınızı bilgilendirin.
 • Çocuklarınızın vakit geçirdiği sosyal medya platformlarını ve bu platformda takipleştiği kişileri kontrol edin. Kim olduğu bilinmeyen hesaplar ile iletişime girmesini engelleyin.

PUBG ve Fortnite Oyunları Çin’de yasaklandı!

 • Çocuklarınızın kullandığı tüm elektronik cihazlarda ebeveyn korumasının aktif olduğuna emin olun. İnternet geçmişini sık sık kontrol edin.
 • Çocuklarınız internete gireceği zaman, şiddet içerikli sitelere girip girmediğini mutlaka kontrol edin.
 • Sosyal medya platformları üzerinden gelen tüm oyun isteklerini reddedin. Çocuğunuzun oynadığı oyunlarda arkadaş ekleme seçeneği varsa, arkadaş listesini kontrol edin.
 • Mavi Balina, Momo gibi siber suçlarda insanların rolü büyüktür. Asılsız haberlere itibar etmeyin ve kaynağının ne olduğunu bilmediğiniz haberleri paylaşmayın.

Momo ile ilgili detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Şunu paylaşım yapmayarak sosyal medya da aslında önlemlerini alabilirler
  Ayrıca bu oyunu hangi psikopat piyasaya sürmüş olabilir ki resmen şizofrenlik

 2. Allahım ben bu yaşta şu resme baktığımda birden irkildim çocuklar üstüne üstelik nasıl oyun oynuyorlar bunla ilgili şaşırıyorum

 3. Biz İzmirliler bu dengesizliğe alıştık, diğer şehirlerdeki arkadaşlara başarılar

 4. İnsann neden böyle bir oyun programlar, dünyada yeterince kaos ve nefret yok mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu