GündemModaTarih

Moda ve Tarih

Küçükken, bağda, tarlada çalışan köylünün bile yırtık elbisesi olmaz, yırtıldıysa yama ile tamir edilir bağ, bahçe işlerinde giyinilirdi. Yırtık elbise ile gezmek ayıp kaşılanırdı. Kıyafetin temiz olması önemliydi. Yamalı olması hiçbir şey ifade etmiyordu çünkü günümüz cadde yaşamında ki gibi itibar zenginliğe değil fikriyata göre değerlendirilir. Bu nedenle günümüzde ise pantolonun yırtılması için özellikle para ödenmesi benim jenerasyon için ilginç gelmekte. Bu yırtık pırtık kıyafetlere gelene kadar moda nasıl şekillenmiş bunu araştırıp kaleme almaya çalıştık. Keyifli okumalar dileriz…

 

Tayt Modası

Şimdi bütün kadınlar, altlarına taytı geçirdiler mi üstüne uzun gömlek veya tişörtü giymeleri yeterli geliyor. Çeşitli renk ve desende olan tatlar kadınların ve kapı önünde bekleyen erkeklerin kurtarıcısı konumunda. Ancak ilginç olan şey tarihte , taytın erkekler arasında daha popüler olması.

Soylu olması veya olmaması, erkeklerin tayt giymesini etkilemiyordu. Tek değişen şey soyluların taytlarının ipek ve yünden yapılmış olması. Soylu olmayanların da basit kumaşlar tercih etmeleriydi. 17’inci yüzyıl itibari ile taytlar yerini pantolon ve çoraplara bıraktı.

 

Gençlerde Gri Saç Modası

Evet bugünlerde genç kadınlarda gri saç modasını görebiliyoruz. 18’inci yüzyılda gri saç genç kadınlar arasında oldukça popüler bir renk sayılıyormuş. Fransa Kraliçesi Marie Antoinette de genç yaşlarında saçlarını pudrayla gri renge boyayan genç kadınlardan. Bazen farklı pastel tonlar tercih edilse de en popüler renk yine de gri idi.

Takma Tırnak Modası

Takma tırnağın eski Mısırlılardan günümüze miras kaldığını biliyor muydunuz? Eski Mısır’da kadınlar eğer varlıklılarsa o zaman takma tırnakları altından yapılıyordu. Daha az varlıklı olanların takma tırnakları ya fildişinden ya da kemikten yapılıyordu. Şimdiki zamanlarda takma tırnak bir varlık göstergesi olmasa da, eski zamanlarda takma tırnak kesinlikle bir statü meselesiydi.

Renkli Gelinlik Modası

Genellikle, eğer çılgın biri değilseniz, gelinlikteki renk tercihiniz beyaz olacaktır. Ancak şimdilerde tasarımcılar farklı olmak adına renkli gelinlikler de tasarlamaya başladılar. Başladılar demek burada yanlış olacak çünkü 19’uncu yüzyılın ortalarında gelinliklerin çoğu renkli olarak giyiliyordu. Özellikle Ortaçağ’da varlıklı gelinler sadece gelinliklerini renkli yapmakla kalmıyor, hem de evlenecekleri mekanları renkli kumaşlarla kaplatıyorlardı. 1840 yılında Kraliçe Victoria’nın beyaz gelinlik giymesiyle beyaz gelinlik geleneği başlamış ve bundan sonra gelinler beyaz rengi tercih etmeye başlamıştır.

Sarı Saçlar

Şu an televizyonda gördüğünüz sarışınları 16’ıncı yüzyılda Venedik’te gördüğünüzü bir hayal edebiliyor musunuz? Koyu renk saçları ağartarak, sarılaştırma yöntemi tarihte dünyada en çok Venedik ve sıcak bölgelerde uygulanıyordu. Tabiki bundan 400 yıl önce ağartıcı kimyasal maddeler olmadığı için o zamanlarda kadınlar saçlarına bitkisel şeyler sürerek, güneşin karşısında saatlerce vakit geçirip saçlarını sarartıyorlardı.

Platform Topuklar

Platform topukların 70’lerde çıktığını düşünüyor olabilirsiniz, ancak platform topukların geçmişi 600 yıl öncesine dayanıyor. Eskiden varlıklı kadınlar ayaklarını ve kıyafetlerini sokakların pisliğinden korusunlar diye platform topuklu ayakkabı giyerlerdi. Yani anlayacağınız ne kadar yüksek topuk, okadar zenginlik göstergesiydi. Bir efsaneye göre bazı topuklar 50 santim yüksekliğinde bile olabiliyormuş. Özellikle de İspanya’da platform topuklar oldukça popülermiş. Kısa boylu hanımların platform topuklu ayakkabıyla yürüme gayretine hayranım.

Eski Yunan Kıyafetleri

Dünya’nın birçok yerinde düğünlerde ve mezuniyet balolarında kadınlar, Antik Yunan kıyafetlerini giymeyi tercih ediyor. Ama aslında bu moda 1790 yılında ilk Fransa’da başladı. Bu, o dönemde yaşanan Fransız devriminin getirdiği bir sonuçtu aslında. Aristokratların gösterişli ve ağır kıyafetlerinin karşısında, sanki sadece üstüne sade bir kumaş örtmüşcesine sade ve zarif kıyafetler çıkmıştı ortaya.

Göz Makyajı

Sanki eyeliner ile yapılan ağır göz makyajı çok yeni bir modaymış gibi geliyor insana. Oysa ki bu moda için yine eski Mısırlılara gitmemiz gerekiyor. Eski Mısırlılar gözlerinde sürme kullanıyorlardı. O zamanlarda da amaç yine güzel gözükmek olsa da, asıl amaç bu sürmenin gözlerini şiddetli çöl sıcağından da korumasıydı. Bir başka rivayete göre de sürme onların şeytandan korunma yöntemlerinden biriydi.

Dar Kotlar- Pantolonlar

21’inci yüzyılın en önemli moda keşiflerinden biri: Dar pantolonlar. 1950’li yıllara gidersek o dönemin gençleri artık kendi anne ve babaları gibi takım ve etekler giymek istemiyorlardı. Bunu fark eden tasarımcılar da boru paça ve vücuda tamamen oturan dar pantolon ve jeanleri yaptılar. Bu moda da işte böyle çıkmış oldu. Bir ara İspanyol paça pantolonlar tekrar moda olmuş olsa da şimdi yine de söylemesi çok tehlikeli olan “Skinny” pantolonlar oldukça popüler.

Cildin Rengini Değiştirmek

Bugünlerde herkes bronz bir cilde sahip olmak istiyor. Bu yaz nereye gittiniz sorusuna cevabını hazırlayan sizler; antik çağlardan 20’inci yüzyıla kadar olan dönemde kadınlar pürüzsüz, porselen gibi, bembeyaz bir cilde sahip olmak istediklerini biliyor musunuz?

O zamanlarda beyaz bir cilde sahip olmak varlık göstergesi olarak algılanıyordu. Çünkü alt sınıf sürekli güneşte çalışıyor ve bu yüzden de bronz ciltlere sahip oluyorlardı. Bu o zamanlarda iyi birşey olarak kabul görmüyordu. Antik çağlarda kadınlar daha beyaz gözükmek için kurşun bazlı bir pudra kullanıyorlardı ki bu cilde oldukça zararlıydı. Ama beyaz görünmek daha önemliydi. (Kadın mantığında çokta bir şey değişmemiş aslında.

Şimdi de kadınlar bronz gözükmek için saatlerce güneşte yatıp, solaryumlara giriyorlar. İkisi de tehlikeli. Değişen şey bronz olmanın şu an daha popüler oluyor olması sadece.

Madem modadan bahsettik modadan devam edelim. Ev modası hakkında yazılmış güzel bir makalenin linkini buraya bırakıyorum. Keyifli okumalar

Hem Ofis Hem Ev Modası 

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu