Hayata DairModa

Moda Terimlerinin Anlamları

Moda terimlerinin anlamları dediğimizde  çoğunu bilmeyiz.

Modada kullanılan terimlere yabancı mısınız?  Modayı daha rahat takip etmek ister misiniz?  O zaman bu moda terimleri sözlüğünü ezberleyin..

Moda Terimlerinin Anlamları

Full skirt:

Bu terim bele oturan, aşağıya doğru genişleyen diz boyundaki kloş etek anlamına geliyor.

Androgyn:

Androjen kelimesi, erkek ve kadın modasını birleştirir. Aynı kesimlerin, kumaşların ve detayların kullanılması anlamına geliyor. Tam anlamıyla cinsiyetsizliği ifade eder.  Bu terimi bu sezon unutmamaya çalışın.

Animal print:

Animal print hayvan deseni anlamına geliyor.  Leopar ve kaplan desenli kıyafetler için kullanılır. Aynı zamanda hayvan desenli aksesuarlar içinde kullanmak mümkün. Şu sıralar bu terimi çok duyacaksınız. Çünkü oldukça moda olmuş durumda.

Baggy:

Baggy bol anlamına geliyor. Genellikle bol kesim pantolonlar için kullanılıyor. Bol pantolon fırtınasıyla bu kelimeyi ezberleyeceğiz.

Bootie:

Bootie bilekte biten bot anlamına geliyor. Bu sezon ayakkabılarla boy ölçüşecek gibi duruyor. Gerçi bu sezon tahtını diz hizasındaki çizmeler sallıyor.

Brocard:

Sırma ve gümüş işlemeli ipekli kumaş anlamına geliyor. Yeni sezonda özellikle kadifelerle karşımıza çıkıyor.

Clutch:

Türkçe kelime anlamı tutmak/kavramak anlamına geliyor. Askısız ve elde taşınan çantaları bilirsiniz. Bu sezon oldukça moda bu çantalar. Yeni sezonda vazgeçilmez aksesuarınız olacak. Birbirinden çekici clutch çantalar elinizden düşmeyecek.

Cool chic:

Cool chic  şık ancak feminen bir o kadar da çabasız görüntünün adı. Evet, bu sezon cool chic olmak herkesin hayali.

Dandy-look:

Dandy- look erkek kıyafetleriyle feminen bir o kadar da seksi görünmektir. Erkek arkadaşınızın gardırobuna el atın. Ceket, küçük yelek, gömlek, şapka ve ayakkabılarını ödünç alın. Üzerinizde  oldukça feminen görünüyor mu? Bu  parçalarla siz de dandy-look’a sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu sezon erkek kıyafetleri fazlaca moda.

Drape:

Drape yeni sezonun öne çıkan trendlerindendir. Kumaşın kat kat büzülerek kullanılması demek. Özellikle etek ve elbiselerde oldukça göze batar. Ancak vücudunuza güveniyorsanız dikkat çekici hale gelirsiniz.

Flat:

Flat terimi düz ve yassı topuk anlamında kullanılıyor. Yüksek ökçelere alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Lady chic:

Hanım hanımcık ama aynı zamanda da seksi. Klasik parçaların kusursuz yorumu.

Moccasin:

Moccasin bağcıksız ayakkabı anlamına geliyor. Genellikle erkek süet ayakkabıları için kullanılan bir terim. Bu sezon kadın modasında da mokasenler çok moda.

Masculin:

Masculin terimi de erkeksi görünüş anlamına geliyor. Bu sezon etrafta  erkeksi kadınlar gördüğünüzde fazla şaşırmayın.

Pencil skirt:

Pencil skirt teriminin tam karşılığı kalem etek anlamına geliyor. Dar siluetli etektir. Dize doğru giderek daralır.  Bu etekler diz boyundadır.  Doğru ölçülere sahipseniz bu etekler her zaman çok seksi ve şık duruyor.

Peplum:

Sezonun en hit parçalarından biri haline gelmiştir. Ceket,elbise ve eteklerin bel kısmına monte edilmiş ek bir etek parçası gördüğünüzde şaşırmayın. Peplum bu  şekilde kullanılıyor.

Retro:

Retro terimini çoğumuz biliyoruz. Modada geçmişe dönüş anlamına geliyor. Yeni sezonda 20’ler ve 50’lerle retro rüzgarı esecek.

Stiletto:

Stiletto anlamını neredeyse bilmeyen kalmamıştır. Stiletto ince topuklu kadın ayakkabısı demek. Her zamanki gibi ve her zaman çok moda. Kadınlar olarak bayılıyoruz.

Tweed:

Tweed yüzeyi kabarık olarak dokunmuş yünlü kumaş demektir. Özellikle biz kadınlar Chanel tarzı tweed ceketleri seviyoruz.

Used-look:

Kullanılmış gibi görünen demek. Bu terim  yeni olmasına rağmen, uzun zaman giyilmiş anlamına gelir. Kısaca yeni ama yıpranmış gibi görünen kıyafetleri tanımlayan bir terim.

Vintage:

Vintage son senelerde fazlasıyla karşımıza çıkıyor. Geçmiş döneme ait tek ve özel parça anlamına gelir. Aynı zamanda geçmişte özel koleksiyonlara verilen isim. Vintage terimi ikinci el ancak klasik parçalar için sıklıkla kullanılır.

Wedge:

Türkçe kelime anlamı takoz ya da çividir. Wedge terimi, 70’lerin modasında karşımıza çıkar. Dolgu topuklu ayakkabılar için kullanılıyor.

Moda ve Tarih

 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu