in

Mobbing Nedir? Mobbing Uygulandığını Nasıl Anlarsınız?

Mobbing Nedir? Mobbing Uygulandığını Nasıl Anlarsınız?
Mobbing Nedir? Mobbing Uygulandığını Nasıl Anlarsınız?

Mobbing Nedir? Mobbing Uygulandığını Nasıl Anlarsınız? Mobbing ile ilgili merak ettiğiniz konuları  size iki yazı halinde anlatacağız. Son zamanlarda oldukça merak edilen Mobbing ile ilgili derlediğimiz bu yazı sizlere bilgi verecek.

Mobbing Nedir? Mobbing Uygulandığını Nasıl Anlarsınız?

Peki Mobbing Ne Demek?

Mobbingi kendi dilimizce söylersek yıldırma, bezdirme, psikolojik taciz diye adlandırabiliriz. Türk Dil Kurumu’nun verdiği tanımı  göre; belirli bir kişiyi ya da grubu kalabalık topluluklar içinde ( okul, iş yeri gibi ) yıldırmak, dışlamak, gözden düşürmek, çalışmalarını sistemli bir şekilde engellemek, huzursuz olmasına yol açarak psikolojik taciz etmesi anlamına geliyor. 

Yani kısaca özetlemek gerekirse toplum içinde, bir kişiyi ya da bir grubu bilinçli olarak rahatsız etme, küçük düşürme olarak tabir edebiliriz.

Mobbing Kavramının Ortaya Çıkışı

Mobbing son zamanlarda hukuk ve sosyoloji başta olmak üzere bir çok alanda karşımıza çıkmaya başlamıştır. Mobbing uluslararası literatürüne ‘iş yerinde terör ve psikolojik taciz’ olarak adlandırılmıştır.

Mobbing kavramı  ilk olarak, hayvanlar arasındaki liderlik savaşı için adlandırılmış daha sonra çocukların birbiriyle kurdukları kötü zorbalık ilişkilerini ifade etmekte  kullanılmıştır.

Bu kötü davranışın ve zorbalık halinin sadece çocuklar arasında olmadığımı ise, 1950’li yıllardan sonra, çalışma hayatıyla ilgili yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Mobbing kavramı, bugünkü haliyle  ilk kez Dr. Heinz Leymann tarafından 1984 yılında, hazırladığı İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık isimli raporda ifade etmiş ve daha sonra bilimsellik kazanmıştır.

1993 yılında ise, İsveç’te çıkarılan İş Yerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi başlıklı kanunla hukuki olarak  yerini almıştır.

Mobbing Ne Değildir?

Mobbing, bir zaman süresince bilerek ve isteyerek bir ya da bir çok kişiyi baskı altında tutmak, yıpratmak, iş yerinden sebepsiz yere uzaklaştırmak, yıldırmak gibi zorbalık tarzında yapılan tavır ve davranışlardır.

Çalıştığınız ortamda karşılaştığınız her olumsuz davranış Mobbing olarak adlandırılmaz. Uygulanan tutumların Mobbing sayılması için bazı şartlara uyması gerekir.

Yani şöyle örnek vermeye kalkarsak, bir kriz ve stres ortamında sürekliliği olmayan, sadece tek seferlik ortaya çıkan olumsuz davranış Mobbing olarak adlandırılmaz.

Mobbing Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Ayrıntılar İçin Bu Yazımıza da Göz Atmanızı Öneririz.

Mobbing Uygulama İlkeleri Nelerdir?

 • Mobbing iş yerinde yapılmalı, dışarıda yapılması pek bir şey ifade etmiyor. 
 • Kasten ve bilinçli olarak uygulamalı,
 • Sistemli bir şekilde yapılmalı,
 • Tek seferlik yapılmamalı süreklilik arz etmeli,
 • Uygulanan psikolojik taciz, yıldırma, işten uzaklaştırma, baskı altına alma gibi şeylerin art niyetli bir amaçla yapılması gerekli, 
 • Mobbing uygulanan kişinin psikolojik ya da fiziksel olarak sağlığına zarar gelmesi ya da çalışma performansını olumsuz yönde etkilemelidir. 

Mobbing Nasıl Fark Edilir?

Bazı zamanlarda gözle görülen davranış şekilleriyle ortaya çıkmaya bilir. Açık bir şekilde yapılmıyorsa bile gizli, üstü kapalı bir şekilde uygulanabilir. Bu sebepten dolayı Mobbing’i  farketmek zaman alabilir.  

Aşağıda sıraladığımız örnekler Mobbing’i en çabuk nasıl farkedersiniz konusunda size yardımcı olabilir: 

 • Eğer sizi değersiz hissettiyorsa,
 • Mesleki olarak yeterliliğiniz ve bilginiz sorgulanıyorsa,
 • Size karşı güvensizlik hissettiriliyorsa ,
 • Yetiştirilemeyecek  kadar çok fazla iş yükleniyorsa, 
 • İşle ilgili konular sizden saklanılıyorsa,
 • Herhangi bir şekilde fiziksel ya da cinsel tacizde bulunuluyorsa,
 • Diğer çalışanlarla iletişim kurulmanız engelleniyorsa ve dışlanmanıza sebep oluyorsa,
 • Sözleriniz dinlenmiyorsa, çalışmalarınız ve düşünceleriniz önemsenmiyorsa,
 • Sizin halkınızda aslı astarı olmayan itibarınızı zedeleyecek söylentiler çıkartılıyorsa,

Ve son olarak çare aramak için başvurulan kurum ve mercilerin kişiyi reddetmesi gibi şeyler yaşıyorsanız. Size Mobbing uygulanıyor demektir.

Çalışan Annelere Müjde! Yarım Çalışma Ödeneği Hakkında Her Şey…

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

emirates personel alımı

Emirates Personel Alımı Başladı. Maaşlara İnanamayacaksınız.

Taşların Arasına Sıkışan Yılanı Kurtaran Urfalı Çoban

Taşların Arasına Sıkışan Yılanı Kurtaran Urfalı Çoban