Gündem

Mobbing Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Ayrıntılı Yazı Dizisi.

Mobbing hakkında bilmeniz gerekenler yazı dizimize devam ediyoruz. Sizlere önceki yazımızda Mobbing nedir, ne değildir, Mobbing unsurlarını, Nasıl Mobbing uygulandığını anlatmıştık. Şimdi Mobbing türlerini, mağdura etkilerini, iş yerine etkilerini, hukuk yollarını ve Türkiye’de Mobbing uygulamalarını anlatacağız.

Mobbing Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Düşey Mobbing

Düşey Mobbing, üst makamda olanların, sahip oldukları kurumsal gücü kullanarak astlarına yönelik gerçekleştirdiği psikolojik şiddettir.

Yatay Mobbing

Yatay Mobbing, aynı işyerinde benzer statüde olan çalışan ya da çalışanların benzer konumdaki bir başka çalışana ya da başka bir gruba uyguladığı psikolojik şiddettir.

Dikey ya da Ters Mobbing

Çalışan ya da çalışanların yöneticiye uyguladığı psikolojik şiddettir.

Mobbingin Mağdura Etkileri

Yıldırma, eziyet etme ve psikolojik tacizlerin Mobbing uygulanan kişiler  üzerindeki olumsuz etkileri kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa da sıklıkla meydana gelen sonuçlar şöyledir;

Psikolojik etkileri:

Mobbing uygulanan kişilerde, sosyal uyumsuzluk, yoğun stres, odaklanma sorunu, melankoli hali, özgüven kaybı, sosyal uyumsuzluk, öğrenilmiş çaresizlik, depresyon, huzursuzluk, derin keder, kontrol edilemeyen öfke, kendinden şüphe etme, paranoya, utanç, endişe, korku, tükenmişlik sendromu, motivasyon düşüklüğü, anksiyete, dikkat kaybı, yetersizlik hissi, gibi etkiler görünür.

Fiziksel etkileri:

Mobbing’e maruz kalan kişilerde, yüksek tansiyon, uyku bozuklukları, panik atak, ağlama veya öfke nöbetleri, travma sonrası stres bozukluğu, alkol ve ilaç gibi madde kullanım bozuklukları, yeme bozuklukları gibi etkiler görünebilir. 

Mobbingin İş Yerine Etkileri

▪İş yerinde ki çalışan ve çalışan-yönetici ilişkilerinin kötüye gitmesi, bozulması,

▪Kuruma, iş yerine , yöneticilere veya kuruma duyulan güvenin azalması ya da bitmesi,

▪İş yerinde devamsızlıkların artması,

▪Çalışan kişinin motivasyonunun ve verimliliğinin düşmesi,

▪Çalışan kişinin güvenilirliği azalması ya da ortadan kalkması,

▪İstifaların çoğalması gibi şeyler

Mobbing Karşısında Ne Yapılabilir?

▪Mobbingin psikolojik bir saldırı olduğunu düşünürsek, psikolojik savunma yöntemleri geliştirilmelidir.

▪Yapılması gereken ilk adım, Mobbing yapan kişi ya da kişilere açıkça itiraz etmek ve Mobbing uygulamasının durdurulmasını istemektir.

▪Eğer sizden anlamsız işler ve talepler isteniyorsa, yazılı olarak bu istek ve talepleri kaydetmeli ve ilgili birimlere rapor etmelisiniz.

▪Mobbing’e maruz kalıyorsanız, iş yerindeki ilgili mercilere konuyla ilgili bilgi verilmelisiniz ve şikayette bulunmalısınız. Bundan sonra süreç takip edilmelidir.

▪Size Mobbing uygulanıyorsa, ayrıca bağlı olduğunuz  sendikanın iş yeri temsilcisine ya da yönetimine mutlaka bildirmelisiniz. 

▪Gördüğünüz Mobbing ile ilgili güvendiğiniz iş arkadaşlarıyla veya varsa diğer mağdurlarla durumu paylaşmalı ve aynı zamanda iş birliği yapmalısınız. 

▪Eğer Mobbing uygulanıyorsa, alternatif olarak Mobbing gören kişinin iş değiştirmesi, psikolojik destek alması ve bununla birlikte özgüvenini  geliştirmesi, içe kapanmaması, diğer imkanları değerlendirmesi ve hukuki olarak hakkını araması önerilmektedir. 

Mobbingde Hukuki Yollar

2000’li yıllardan itibaren, Mobbing uygulamasıyla ilgili ülkemizde dava açıp lehine sonuç alan örnek davalar vardır.  Jeoloji Mühendisleri Odasına dava açan Tülin Yıldırım’ın ve Türk Telekom’a dava açan Bülent Atuk’un lehine sonuçlar almışlardır. 

Çalıştığı kurum farketmeksizin, yani kamu personeli ya da işçi olmaları kesinlikle önemli değildir. Tüm Mobbing uygulananlara karşı, manevi hatta varsa maddi olarak tazminat davası açılabilir.  

Başbakanlık Genelgesi ile iş yerinde uygulanan Mobbing yani yıldırma ve psikolojik tacizin önlem alınması gerektiği bir problem olduğunu ve önlenmesi gereken bir sorun kaynağı olduğu kabul edilmiştir. 

Mobbing ile ilgili, ülkemizde açık bir yasa bulunmasa da Anayasa’da, Türk Medeni Kanunu’nda, Türk Ceza Kanunu’nda, Türk Borçlar Kanunu’nda ve Devlet Memurları Kanunu’nda Mobbing karşısında hukuki yollara başvurulabilecek bir çok maddeler yer almaktadır.

Önemli Not: Eğer Mobbinge uğruyorsanız, bunu bildirmek ya da psikolojik destek almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi’nin 170 numaralı hattını arayabilirsiniz.

Türkiye’de Mobbing

2011-2016 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezenin 170 numaralı hattına 38 binden fazla arama geldiğini, Mobbing İle Mücadele Derneği’nin verilerine göre tespit edildi. Gelen aramalar genellikle bilgilendirilmek ve psikolojik destek istemek amacıyla yapılan aramalardır. Arama yapanların %81’i özel sektör çalışanları olduğu öğrenilmiştir. Gelen aramaların cinsiyet dağılımına baktığımız zaman Mobbing’e uğrayanların  %43’ ünü kadınlar, %57’ sini  erkek çalışanlar oluşturuyor. Bildirilen verilere göre, çalışanların %40’ ı yani 9 milyondan fazla çalışan insan Mobbing’e uğruyor. 

Mobbing Nedir? Mobbing Yapıldığını Nasıl Anlarsınız?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Herkes işini yapsın ne gerek var mobinge falan çalışma kültürümüz komple elden geçmeli bizim ülke olarak çalışmakla alakalı sorunlarımız var bence.

  2. son zamanlarda birçok kurum ve kişilerde yaşanılan başlıca sorun ne yazıkki. Yapılan kurumda çalışıldığı sürece pek bişi yapılıp olumlu sonuç alınamıyor malesef. Ya yeni bir iş bulup o zaman savunmaya geçebiliyoruz, ya da gözü karartıp lanet olsun diyip ne yazıkki :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu