in ,

Mitomani Nedir?

mitomani nedir

Son zamanlarda mitomani kelimesini sıkça duymaya başladık. Mitomani nedir? Mitomani, halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinmektedir. Mitomani hastalığına yakalanan insanlara ise “mitoman” denir.  Hepimiz zaman zaman beyaz yalanlar söylüyor olabiliriz. Durumu kurtarmak için, biri kırılmasın diye ya da bir sürpriz yapmak için bazen belki.. Ancak bu bir alışkanlığa dönüşürse durum patolojik bir hal alıyor demektir. O nedenle buna dikkat etmeliyiz. Kendimizde ya da bir yakınımızda buna benzer bir durum fark edersek mutlaka bir uzmana danışmalıyız. İşte mitomani ile ilgili detaylı bilgiler…

MİTOMANİ NEDİR?

KİMLER BU HASTALIĞA YAKALANIR?

Mitomaniye yakalanan kişiler, günlük yaşamlarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda da belli bir amaca sahip olmayan kişilerdir.

MİTOMANİYE GENÇLERDE DAHA SIK RASTLANIYOR

Toplumun genelinde görülme sıklığı net olarak bilinmemektedir. 72 vaka üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yalan söyleme davranışının başlama yaşı 16 olarak belirlenmiştir. Farkına varılma yaşı ise 22 olarak belirlenmiştir. Aynı araştırmada cinsiyet oranlarının eşit olduğu gözlemlenmiştir. Ancak sözel IQ’su yüksek olan bireylerde sayısal IQ’ya oranla daha fazla yalan söyleme hastalığı görüldüğü ortaya çıkmıştır.

MİTOMANİYE YOL AÇAN SORUNLAR NELERDİR?

  • Çocukluk döneminde istismara uğramak
  • Kişilik bozukluğu
  • Narsistik, histerik, asosyal kişilik

Narsisizm Nedir?

MİTOMANİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Uzmanların mitomani ile ilgili verdiği bilgilere bakıldığında bazı yöntemler uygulanarak bu hastalık tedavi edilebilir. Mitomani tedavisinde psikoterapi, ve farmakoterapi (ilaç tedavisi) birlikte uygulanmalıdır. Psikiyatrist, öncelikle hastayı tanımaya çalışır. Yalan söylemeye neden ihtiyaç duyduğunu anlamak için, öncelikle bilinçaltında yatan sorunları bulmalıdır. Doktor hasta ile konuşmaya başlayınca güven ortamı oluşacaktır. Adım adım hastada var olan eksik duyguları ve güvensizliği yerine koyar. Eğer düzgün bir tedavi uygulanabilirse hastalığın tekrarlama oranı düşüktür.

Mitomani nedir yazımdan sonra dilerseniz kleptomani ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kleptomani Nedir?

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kitap tarihi

Kitap Tarihi

Rakun köpeği

Rakun Köpeği Corona Virüsün Hayvandan İnsana Geçişindeki Ara Tür Mü?