içinde

Misofonya (Misophonia) Nedir?

Misofonya (Misophonia) Nedir?

Misofonya (Misophonia) Nedir? Bu rahatsızlık hakkında bir bilginiz var mı?

Bu algı bozukluğunun belirtileri nelerdir ve kimler misofonya hastasıdır?

Her 10 kişiden 2 kişide reaksiyon gösteren bu rahatsızlık hakkında bilginiz olmalı…

Misofonya Nedir?

Duyma ile ilgili algı bozukluğu olarak tanımlanan bu rahatsızlık kişilerin ritmik seslere karşı aşırı hassas olma durumudur. Bu da misofonyanın psikolojik bir semptom olduğunu gösterir. Günümüzde çok rastlanılan psikolojik bir rahatsızlıktır ve ileri seviyelere ulaşması durumunda sosyal yaşamı ciddi oranda etkilemektedir.

Yanınızda biri yemek yerken çıkardığı sesten (ağız şapırdatma) rahatsız oluyor musunuz? Eğer bu soruyu ”Evet” olarak cevaplıyorsanız misofonyanın 3 en belirgin özelliğinden birini taşıyorsunuz demektir. Diğerleri ise bebek ağlaması ve alarm öfkesidir.

Çekirdek, cips ve mısır yeniyorsa yanınızda ve siz bundan rahatsız oluyorsanız, sabahları alarm sesi duyduğunuzda öfkeyle karışık bir tedirginlik hissi yaşıyorsanız, bebek ağlamalarına tahammül edemiyorsanız, yanınızdaki birinin bacak sallama hareketi ya da ayağını yere ritmik olarak vurmasından rahatsız oluyorsanız misofonya belirtilerini taşıdığınızı söylemek yerinde olur.

Neden Olur?

Yapılan beyin görüntüleme araştırmalarında anterior insular kortekste anormal aktivitelerin oluştuğu ve buna bağlı olarak kişilerin çevresel seslere verdiği tepkilerde ve bunları işleme süreçlerinde farklılıklar gözlemlenmiştir. Ergenlik dönemlerinde başlamış olsa dahi tamamen bir tanının konması 30 lu yaşları bulabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Misofonya belirtileri sosyal bir kramp niteliği taşır. Bu çevresel seslere olan aşırı duyarlılık neticesiyle bireyler kontrolünü kaybedip saldırganlaşabilirler. Hastaları şiddete yöneltmeye tetikleyen rahatsızlık durumları;

 • Gündüz çevresel seslere aşırı duyarlı olup ki buna trafik sesi, insanların aşırı yüksek sesle gülmeleri de dahil rahatsız olunması..
 • Geceyi sessizliğinden dolayı sevme durumu..
 • Geceleri yüksek sesle müzik dinlemeyi sevmeme.
 • Gereksiz diye tabir edilen sesleri durduramadığında öfke duyma ve o an çevresinde ne varsa parçalayacak duruma gelme.
 • Odaklanma sırasında çevreden gelen masaya kalem vurma, ayakların yere vurulması vb. gürültüler.
 • Oda içerisinde sessizliği bozan saatin tik-tak sesleri
 • Bebeklerin ağlarken çıkardığı sese canice bir öfke besleme ve o sesten kurtulmak için canice şeyler düşünme.
 • Çevresel seslere olan aşırı duyarlılıktan dolayı evden çıkmak istememe ve haliyle sosyal ortamlara girmekten endişe duyma.
 • Yanınızda biri uyuyorken ya da otururken çıkardığı ritmik nefes sesini duyma ve rahatsız olma.

Misofonya Rahatsızlığına Sahip Bireylerin Özellikleri..

Genellikle az konuşurlar. Akustik sesleri severler ki onlar için dağa çıkıp bağırdıklarında seslerinin akustik dalgalarını dinlemek büyük haz verir. Haliyle doğa seslerini severler.

En sinirli oldukları vakit günün sabah saatleri ve gecesidir. Alarm sesine olan duyarlılıkla sabah uyandıklarında hastalık en şiddetli derece ulaşır. Uykusuzluk durumu da söz konusu ise şiddete olan meyilin artması da söz konusu olabilir.

Çoğu kişi çevresel seslerden rahatsız olma durumunu bir hastalık olarak addetmediğinden olsa gerek bir tedavi yöntemi arayışına girmezler ve bununla bireysel olarak baş etmeye çalışırlar.

Tedavi İçin Yöntemler..

Hastalığa neden olan durumlar ve kişilerin bu durumlardan ne oranda etkilendiği incelenmelidir. Hasta hangi seslere karşı hangi tutumları sergiliyor noktası çözüme ulaştırıldıktan sonra algı probleminin ortadan kaldırılması konusunda gerekli telkinler verilmelidir. Bu hastalığın kesin tedavisi henüz mevcut değildir yalnız araştırmalar devam etmektedir. Bu anlamda psikiyatrik desteğin tedavi sürecinde oldukça başarılı olduğu söylenilebilir. Kişinin seslerden sıyrılıp olaylara algısını çeken tedaviler sayesinde bu rahatsızlığın üstesinden gelmek mümkün olabilir. Örneğin; Ağız şapırdatılan bir masada yemek yerken çıkan sesten ziyade yemeğin lezzetine ya da o insanlarla bir arada yemek yiyor olmanın verdiği mutluluğa odaklanılabilir.

Psikolojik destek almayan bireylerde aileleri ve yakın çevreleriyle iletişim problemleri devam eder.

Misofonya’ dan sonra ”Algı Türleri” hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz;

Algı Türleri

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Yükleniyor…

  0

  Yorumlar

  0 yorum

  Empat

  Empat Nedir? Empat Olduğunuzu Gösteren Kanıtlar Nelerdir?

  Nur Yerlitaş

  Nur Yerlitaş Hayatını Kaybetti