Gündem

Mira Desovalı ile Güzellik Ritüeli

Güzellik ritüeli deyince aklınıza ne geliyor? Öncelikle sizlere kadınların hiç kimseye güzellik borcu olmadığını,  ‘kadınlar erkekler için kendine bakar’ sözünün hiçbir zaman  doğru olmadığını söyleyerek yazıma başlamak istiyorum.

GÜZELLİK RİTÜELİ VE GÜZELLİK KAVRAMI

Güzellik kavramı göreceli olduğu için yüzyıllardır değişmiş göstermektedir. Zamana, topluma hatta ülkelerin kültürlerine göre farklılık gösterir.  Peki ama nedir bu güzellik?

Bu soruya verilebilecek cevaplar da güzellik kavramı gibi farklılık göstermektedir. Benim cevabım ise her kadının sahip olduğu kendine has , kendi bedenindeki güzelliğin farkına varıp ortaya çıkarmasıdır.

Bir kadının güzel olması için kusursuz olmasına yada toplumun dayattığı güzellik algısına uyması gerekmez. Zaten hiçbir kadın kusursuz değildir. Kusursuz kadın dediğimiz, kusurlarını gizlemeyi en iyi öğrenen kadındır. Peki nasıl?

KUSURSUZ KADIN OLMANIN YOLLARI

İlk önce kendini keşfetmekle başla. Aynanın karşısına geç ve vücudunun beğendiğin ve beğenmediğin yerlerini ve nasıl bir siluet ve auraya sahip olmak istediğine karar ver ama ve bu konuda objektif ol. Bunları yazarak ilerle. Beğenmediklerinin üzerine genel bir değerlendirme yap. Eksik yanlarını geliştirdiğinde ya da gizlemeyi öğrendiğinde kendi hayalindeki güzellik algısına ulaştığını göreceksin.

Güzellik için en önemli şeylerden birisi de sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Sağlıklı bir cilt için de cildin günlük olarak  5 aşamalı bakım ritüeline ihtiyacı vardır.

Temizleme-Tonikleme-Nemlendirme-Serum-Dudaklar

5 AŞAMALI BAKIM RİTÜELİ

  1. Sabah uyanıp güne başladığınızda en sevdiğiniz şarkıyı açın. Yüzünüzü yıkamak için temizleyici bir jel kullanın ve yüzünüzü kurularken asla havlu kullanmayın. İki günde bir yıkansa bile askıda duran bir havluda mikroplar barınabileceğinden tek kullanımlık kağıt havlu tercih edin. Slav kadınlarının güzelliğinin en önemli sırrı yaşadığı soğuk ülkedir. Soğuk cildi sıkılaştırır, gözenekleri küçültür ve her zaman cildi dirileştirir. Unutmayın, soğuk cildinize dosttur.
  2. Yüzünüzü kuruladıktan sonra tonikleme aşamasına geçin. Ben cilt bakımında her zaman yenilebilecek kadar doğal olan ürünleri tercih ederim. Doğal mineralli su, limonun yarısı ve doğal gül suyunu karıştırıp buz kalıbına döküp her gün bir tane buz kalıbını tonik olarak kullanıyorum. Doğal mineralli su cildin ihtiyacı olan mineralleri içerir ve nem verir. Limon suyu cildin rengini açar ve karma-yağlı ciltler için uygun olup cildin yağını dengelemektedir, doğal gül suyu gözenekleri küçültür ve ciltte kadife bir yapı bırakır.Mineralli su, limon ve gülsuyu karışımından oluşan bu küpünü ciltte gezdirip kendi kendine kurumasını bekleyin.
  3. Kendiliğinden kuruyan cildiniz, sıkılaştığı için biraz gerilecek. Bu aşamada cildin neme ihtiyacı vardır. Doktorunuzun onayı ile aldığınız cildinize en uygun nemlendiricinizi yüzün her yerine yedirin. Bu kısımda Türkiye, Akdeniz iklimine sahip olduğu için güneş kremini asla ihmal etmeyin. Güneş kremi içeren kremleri de kullanabilirsiniz. Güneş kremi cildi güneşin zararlı ışınlarından ve güneşin oluşturabileceği lekelerden korur. Göz çevresi daha ince ve hassas yapıda olduğu için göz nemlendirici kremleri daha yoğun ve farklı yapıdadır. Göz çevresine gözün etrafında daire oluşturarak nemlendiricinizi sürün. Ve 5 dakika cildin bu nemlendiriciyi tamamen emmesini bekleyin. Bu kısımda boynunuzu da ihmal etmeyin ve vücut nemlendiricinizden boynunuza sürün.
  4. Temizlenmiş ve nemlendirilmiş cildinize cilt tipine uygun serumunuzu uygulayın. Gün içerisinde cildinizi onaracak, koruyacak ve yüzünüzün kusurlu olduğu faktörlerle savaşacaktır.
  5. Dişlerinizi fırçaladığınız her zaman aynı zamanda dudaklarınızda fırçalayın. Bu dudaklara geçici bir dolgunluk verip ölü derilerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Dudağı nemlendirmek için çok fazla seçeneğiniz vardır. Ben dudağımın dolgun olması için her zaman nane yağı sürüyorum  ve üzerine de nemlendiricimi uyguluyorum.

Buraya kadar cildin günlük bakım ihtiyacını karşıladık ancak bu yeterli değildir. Cildin aynı zamanda ölü derilerinden arınması için peelinge ve maskeye ihtiyacı vardır.

PEELİNG VE MASKE

Bu işlem için sizlere yine yenilebilir doğallıkta, kitaplardan öğrendiğim ve uyguladığım bazı maske ve peeling türlerinin tariflerini vereceğim. Anahtar ürünler doğal gül suyu (iyi bir tazelelendirici ve kadifemsi bir cilt sağlayıcı) ve limondur (C vitamini açısından zengin ve cildi aydınlatır. Fazlası cildi tahriş edebilir ve kuru cilt için önerilmez).

Cildi aydınlatmak için; Yoğurt ve Limon Maskesi

Daha yoğun ve krem kıvamında olduğu için süzme yoğurt ve 7-8 damla limon suyunu bir kapta karıştırıp yüzümüze bir tabaka halinde uygulayıp 20 dakika bekledikten sonra yıkıyoruz. Cildin daha aydınlanmış ve lekelerin azalmış olduğunu göreceksiniz.

Cildi sıkılaştırmak ve sivilceler için;

Kil, gül suyu ve limonu macun haline getirip cilde sürüp 20 dakika sonra yıkayın. Kil cildi sıkılaştırır ve lekeleri azaltır. Güzellik ritüeli açısından bu iyi bir yöntemdir.

Maya Maskesi (lekeler için ve cildin elastiğini koruyucu ve kırışıklık önleyici)

En etkili maskelerdendir. Kleopatranın güzellik sırrının maya olduğu iddia edilmektedir. Yaş maya, gül suyu, süt karıştırılıp macun haline getirilir ve cilde sürülür. Bir süre sonra maskenin hareket ettiğini hissedeceksiniz. Bu yaş mayadaki yararlı bakteriden kaynaklanır ve cildin en iyi dostudur. Maskenin işlevselliğini arttırmak için maskeyi sürdüğünüz yüzünüze kâğıt havlu yapıştırıp hafif fön tutun. Fön mayadaki bakterilerin ısı yoluyla artmasını sağlar.

Peeling için Türk Kahvesi

İçtiğiniz Türk kahvelerinin dipte kalan kısmını çöğe atmayın. Yüzünüze sürüp yüzü nazikçe ovaladığınızda cildinizi arındıran en iyi şey olduğunu göreceksiniz. Kafein cildi diriltecektir.

güzellik ritüeli

Göz Bakımı için Salatalık ve güzellik ritüeli

Evet, komik durabilir fakat dilimlediğiniz salatalığı gözünüzün üzerine koyduğunuzda gözaltındaki morlukları azaltacak ve gözünüze bakım yapacaktır.

Yüzünüzü arada pamuğa döktüğünüz elma sirkesi ile silebilirsiniz. Kötü kokabilir fakat cilde çok faydalıdır, gözenek sıkılaştırıcı, cilt sıkılaştırıcı, iyi bir arındırıcı ve sivilcelerin çıkmasını engelleyici bir bariyer yaratır.

VÜCUT VE SAÇ BAKIMI

Yüzümüz dışında vücudumuzun da bakıma ihtiyacı vardır. Her duştan çıktığınızda doğal Hindistan cevizi yağını bütün vücudunuza sürün. Hem mis gibi kokmanızı hem de cildinizin yumuşak ve nemli olmasına olanak sağlar Ayrıca Hindistan cevizi yağının içine E vitamini kırdığınızda cildinizin ne kadar parlak ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Saç bakımı için:

Duş alırken yaz ya da kış fark etmez her zaman son durulama suyunun soğuk olmasına özen gösterin. Soğuk su cildi diriltir ve saçları parlatır. Durulama suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyduğunuzda saçlarınız parlayacaktır.  Ve merak etmeyin, kokusu kalmıyor. Sarı ve kumral saçlar için papatyayı kaynatıp suyunu sprey şişeye döküp saçlarınıza sıktığınızda hem mis gibi kokacak , hem de saçınıza çok güzel bir ışıltı ve renk gelecektir. Koyu saçlar içinse kahveyi kaynatıp suyunu aynı şekilde sprey şişeye döküp saçınıza sıkın ve saçlarınızın renginin nasıl canlandığını izleyin.

Kızıl eğer doğal saç renginiz değilse bakımı en zor olan saç rengidir sürekli aktığı için. Havucu kaynatın ve suyunu sprey şişeye döküp saçınıza sıkın. Bu işlem saçınızın renginin akmasını yavaşlatacak ve parlaklık verecektir. Şampuanınıza E vitamini ampulü koyun. Saçların parlaklığını ve sağlıklı oluşunu sürdürecektir.

İÇ BAKIMIN ÖNEMİ

Sağlıklı bir cilt için sadece dış bakım değil iç bakım da önemlidir. Günde en az 2 litre su içmelisiniz. Cildin kendi nem bariyeri için ve toksinlerin vücuttan atılması için çok önemlidir. Suyunuza birkaç damla limon eklerseniz, yağların yakımını ve toksinlerin atılmasını hızlandırır aynı zamanda da C vitamini depolarsınız.

Sağlıklı beslenmek önemlidir.Yoğun iş tempom olduğu ve benim pek yapamadığım bir şey olduğu için size bu konuda sadece genel bilgiler verebileceğim. Eğer sağlıklı beslenmiyorsanız doktorunuzun onay verdiği vitamin haplarını kullanabilirsiniz ( cildin vitamine ihtiyacı vardır ve düzensiz beslendiğimizde maalesef bunları karşılayamıyoruz).

Mümkün olduğunca yağsız yemekler tercih edin.

Cildin tatlı ihtiyacını meyveden sağlamaya çalışın. Eğer başaramıyorsanız çikolatanın bitter olanını seçin ( Daha az şekerlidir, kalorisi daha düşük ve daha sağlıklıdır).

Sık sık yoğurt tüketin ( Metabolizma için iyidir ve sağlıklıdır)

Asitli içecekler yerine mineralli su ( soda) için. Mineralli su hazmı kolaylaştırır.

Et ve Sebze tüketimini dengeleyin. Güzellik ritüeli iyi bir beslenmeden geçer.

Metabolizmayı çalıştırmak için öğün aralarında sağlıklı ama minimal atıştırmalıklar yiyin.

Öğle yemeğinden sonra saat 15.00 gibi 1 avuç ceviz veya 1 kâse yoğurt vs. gibi.

Ben genellikle akşam yemek yemiyorum çünkü akşam yediğim her kalorinin eğer hareket etmeyeceksem vücudumda kalacağını bilirim. Eğer yiyeceksem de 1 kase yoğurdun içine 5 yemek kaşığı müsli olur. Slav kadınlarının başka bir sırrı da budur. Özellikle St. Petersburg’da yaşayan belirli bir kesim akşam yemeği yemez. Bu sayede gece alınabilecek kalorilerden uzak durmuş olurlar. Bu diyetin hala uygulandığını ve uzmanlar tarafından tavsiye edildiğini söylemek mümkün.

Güzellik Ritüeli ve Spor

Hayatta asla ikinci plana atılmamalı ve ihmal edilmemelidir. Çünkü yirmi beşli yaşlardan sonra metabolizma yavaşlar ve cildin kendini onarması ve yenilemesi güçleşir. Bu yüzden sıkı bir cilt ve fit bir vücut için spor önemlidir. Sevdiğiniz herhangi bir spor olabilir ama kat’iyen ihmal edilmemelidir. Sizde bu önerilerden istediğinizi kendi hayatınızda uygulayıp bir rutin yapabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mira DESOVALI

Yeni Bir İlişkiye Ne Kadar Hazırsınız? Bu Haberimizle Bunu Öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Cilt temizliğim için Mardinden aldığım kil sabununu kullanıyorum. Gerçekten çok iyi bir sabun. Günlük olarak kullanıyorum. Ardından derinlemesine temizlik içinde nem baZlı bir jelle temixlik yapıp ardına tonik ardına nemlendirici yapıyorum. Ta daaa tertemiz bir cilt hazır :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu