in

Mini Buzul Çağı Mı? Küresel Isınma Mı?

mini buzul çağı

Mini buzul çağı mı galip gelecek yoksa küresel ısınma mı? Bu yazımda bu sorulara cevap bulacağız.

mini buzul çağı mı

Dünya döndükçe iklimler de değişiyor. İklimlerin değişmesi sebebiyle küresel olarak da atmosferik sorunlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle de herkesin kafasında aynı soru var. Dünya nereye gidiyor? Yaz aylarındaki aşırı dolu yağışları, yeryüzüne kısa zaman içinde düşen ve sele neden olan yağmurlar, artan kasırgalar ve küresel ısınma bu sorunlardan bazıları.

8 Ekim 2018’de hükümetler arası iklim değişikliği panelinin yayınladığı “1.5°C Küresel Isınma Özel Raporu”nda Dünya’nın ortalama sıcaklığı, sanayi öncesi döneme göre 1.5°C daha sıcak olursa dünyanın geri dönülmesi zor hatta imkansız bir noktaya gelebileceğinden bahsediliyor. Günümüzde Dünya’da 1°C’lik sıcaklık artışının olumsuz etkileri görülüyor. Nüfus artışı ve buna bağlı olarak gelişen enerji tüketimi, toprak kullanımı ve uluslararası ticaret-ulaşım gibi insanların faaliyetlerindeki artış sebebiyle küresel ısınma yaşanıyor. Kullandığımız deodorantlar, içtiğimiz sigaraların dumanı, arabalardan çıkan egzoz dumanları, ormanların bir bir yok edilmesi, çevreyi kirleten atıklar ve kimyasallar, buzdolaplarındaki kloroflorokarbonlar (CFC) ozon tabakasının incelmesine neden olmaktadır. Ozon tabakası inceldiği için güneşten dünyamıza gelen ultraviyole ışıkları yeryüzüne ulaşır kansere sebep olur, mutasyona ve sıcaklık artışına neden olur.

MİNİ BUZUL ÇAĞI NEDİR?

Küresel ısınma en çok duyulan kavramlardan biri. Peki mini buzul çağının anlamı nedir? Son günlerde dünyanın belirli bölümlerindeki ortalama sıcaklığın düşmesine ve daha fazla kar yağmasına sebep olan mini buzul çağının geleceği yönünde iddialar ortaya atılıyor.

Güneşteki lekeler azalıyor. Bu ifadeyi açmak gerekirse, güneşin yüzeyinde meydana gelen patlamalar gün geçtikçe azaldığı için güneş aktivitesi de minimuma iniyor. Güneş aktivitesi normal şartlarda 11 yıllık periyodlarla dalgalanır. Bu dalgalanmada aktivite minimum- maksimum şeklinde değişmektedir. Güneş lekelerinin azaldığı belli dönemlerde mini buzul çağının yaşandığının tarihte örnekleri vardır. 1646-1715 yıllarında güneşteki lekeler belirgin derecede azalmıştır. Ve bu sebeple mini bir buzul çağı yaşanmıştır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde güneşteki patlamalar rahat bir şekilde gözlemlenebilir. Geçmişte insanlar, isli cam ile güneşe bakmışlar ve lekeleri-patlamaları görmüşlerdir. Bu lekeler azaldığı zaman buzul çağının ya da mini buzul çağının geleceğine karar kılmışlardır.

BUZUL ÇAĞI VE MİNİ BUZUL ÇAĞI KAVRAMLARI AYNI ŞEY MİDİR?

Bu iki kavram arasındaki en önemli fark, mini buzul çağının dünyanın geneline etki etmemesidir. Buzul çağında ise tüm dünyada rekor derecede soğuklar görülür. Günümüz şartlarında bu denli bir buzul çağının yaşanma ihtimali aslında oldukça düşük. Halihazırda bir mini buzul çağı bile gezegenimizi etkilemiyor.

DÜNYA GENELİ İÇİN 3 İHTİMAL BULUNUYOR

BİRİNCİ İHTİMAL

Küresel ısınma, mini buzul çağına baskın gelebilir. Dünyanın ortalama sıcaklığı giderek artabilir. Bu sebeple de dünya üzerindeki doğal afetler gün geçtikçe çoğalabilir.

İKİNCİ İHTİMAL

Mini buzul çağı, küresel ısınmaya galip gelebilir. Dünyanın ortalama sıcaklığı düşebilir. Bu sebeple de dünyanın belirli kesimleri (her iki yarım kürenin orta kuşağı) soğuyabilir. Küresel ısınma ise yavaşlayabilir hatta durabilir.

ÜÇÜNCÜ İHTİMAL

Küresel ısınma ve mini buzul çağı birbirine eşit gelebilir. Böylelikle soğuklar görülmez ve dünyanın artan ortalama sıcaklığı normalle döner.

İKİNCİ İHTİMAL AĞIR BASAR

Bu ihtimale göre mini buzul çağı gelecek ve küresel ısınma azalacaktır. Günümüzde güneş lekeleri ciddi anlamda azalmakta ve azalmaya devam ediyor. Geçen gün NASA, güneşin bu güne kadar çekilmiş en lekesiz fotoğrafını yayınladı. Küresel tahmin endekslerinin gösterdiğine göre önümüzdeki iki yıl içerisinde mini buzul çağının başlayabileceği düşünülüyor.

Basında ve halk arasında mini buzul çağının ne zaman başlayacağı hakkında 2020- 2030-2050 gibi bir tarih karmaşası vardır. Bilim insanlarına göre ise 2020 yılında mini bir buzul çağı başlayacak. 2030 yılında mini buzul çağının etkileri ise en fazla noktasına ulaşacak. 2050 yılında da mini buzul çağının yavaş yavaş etkisi kaybolacak. Bir önceki mini buzul çağı yaklaşık 70 yıl kadar sürmüştür. Güneş aktivitesi 11 yılda bir minimum-maksimum döngüsünü tekrarlasa da mini buzul çağı güneş lekelerinin maksimum olduğu dönemlerde bir anda etkisini kaybetmez. Şu anda güneş aktivitesi minimum seviyede olduğu halde bir anda mini buzul çağı başlamamaktadır.

Normalleşme Süreci Başlıyor!

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zehra Sayers Bilimde Diplomasi Ödülü Sahibi

Bilimde Diplomasi Ödülü’nü İlk Kez Bir Türk Bilim İnsanı Kazandı

pumalar

Pumalar Hakkında Tüm Bilgiler