in

Migren Hakkındaki Herşey. Tedavisi, Çeşitleri, Nedeni, Belirtileri.

migren belirtileri

Migren hakkındaki herşey tek bir yazıda toplandı. Peki Migren nedir? Aslında basit. Yaşadığınız baş ağrısı ataklar halinde kendini gösteriyorsa migreniniz var demektir. Bu ataklar bazı insanlarda yılda 1-2 defa kendini gösterirken kimi zaman bir ayda defalarca görülebiliyor. Migren ağrılarının çoğu çok ağır şekilde geçmektedir. Migren ağrılarını diğer baş ağrılarından en önemli ayırt edici özelliği ise ağrı ile eş zamanlı ortaya çıkan bulantı,ışık ve sese karşı olan duyarlılıktır. Migren ağrısı çeken kişiler baş ağrısına eşlik eden bu rahatsızlıklardan dolayı günlük işlerini yapmakta zorluk çekerler. Tüm bu belirtiler görülse bile migren tanısı içi doktor kontrolünden geçilmelidir.

Migren Hakkındaki Herşey Bu Yazımızda.

Peki Migren Neden Olur?

Migren nedenlerinin en başında genetik faktörler gelmektedir. Eğer aileden birisinde migren varsa sizde de olma ihtimali %40’tır. Anne ve babasında migren olan kişilerin migren olma ihtimali ise %75’tir. Migrenin nedenlerinden biri de hormonal değişimlerdir. Migren kadınlarda 3 kat daha fazla görülmektedir. Adet dönemlerinde baş ağrısının şiddetli olmasını da migrene bağlayabiliriz.

migren hakkındaki herşey

Migren Belirtileri Nelerdir?

Bilindiği üzere migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Bazen o kadar şiddetlidir ki kişinin fonksiyonlarını engelleyerek yatak istirahatini zorunlu kılar. Önemli belirtilerinden biri de tek taraflı ağrıdır. Baş ağrısı, genelde şakaklarda, bazen göz veya gözün arkasında ortaya çıkar. Başın arka kısmı, kulağın arkası ve alın migren ağrısının en çok ortaya çıktığı yerlerdir. Aşırı duyarlılık – tepkisellik, depresif duygu durumları, gereksiz – aşırı neşelenme, dikkat ve konsantrasyon eksikliği, esneme, uyuma isteğinin artması, tatlı yeme isteği, ses-ışık ve kokuya duyarlılığın artması migrenin diğer belirtilerindendir.

Migren Çeşitleri

Doğru tedavi yöntemi için migren çeşiti önemlidir. Uzman tedavi yoluyla migren çeşiti öğrenilmelidir ona göre bir gidişat izlenmelidir. ”Aurasız Migren” en sık görülen migren tipidir.  Migrenin diğer çeşiti ise ”Auralı Migren”dir.  Auralı migrene sahip olanlar da zaman zaman aurasız ataklar görebilirler.

migren tedavisi

Migreni Tetikleyen Durumlar

Kişiden kişiye migreni tetikleyen etkenler değişiklik göstermektedir. Bir atağı farklı bir etken tetikliyorken, başka bir atağı çok farklı bir etken tetikleyebilmektedir. Çikolata ve peynir gibi bazı gıdalar migreni tetiklemektedir. Öğün atlamak, öğünü geciktirmek, az su içmek migren ataklarına neden olabilir. Gerektiğinden az yada fazla uyumak,  uzun süren yolculuklar yapmak, fazla egzersiz de migren atağına neden  olabilmektedir. Çok parlak ışıklar, yanıp sönen ışıklar, keskin kokular, iklim değişikliği de migreni tetiklemektedir. Bunların yanı sıra psikolojik ve hormonal faktörlerde migreni tetikleyebilmektedir. Migrene iyi gelen yiyecekler kanıtlanmış olmasa da, migrene iyi gelmeyen yiyeceklere dikkat edilmelidir. Bunlardan bazıları; çikolata, bakla, kakao, mercimek, kuru fasulye, soya ürünleri, çeşitli deniz ürünleri, bazı sakatatlar, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, çay kahve, asitli içecekler, alkollü içecekler, ve muz, kırmızı erik gibi meyvelerdir.

Migrenin Tedavisi Var mı?

Öncelikle hastalığa klinik olarak tanı konulmalıdır. Tekrarlayıcı baş ağrısı şikayeti olan hastalara beyin tomografisi çekilerek migreni taklit edebilecek hastalıklar incelenmelidir. Uygun tedavi uygulanarak hastalar migren ataklarından kurtulabilirler. Ağrılar seyrek oluyor ise, atakları geçirmek amaçlı kriz tedavisi planlanır. Haftada 1-2 yada daha fazla atak oluyorsa koruyucu tedavi uygulanmalıdır. Migren tedavisinde atakları tetikleyen etkenler ortadan kaldırılarak da ağrı şiddeti ve sıklığı da ortadan kalkabilir. Uzman kontrolünde alınan ilaçlar da migren tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Sosyopat Nedir? Kimlere Sosyopat Denir? İşte Cevabı.

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

normalleşme süreci başlıyor

Normalleşme Süreci Başlıyor!

rüyada tanıdık biriyle kavga etmek

Rüyada Tanıdık Biriyle Kavga Etmek Ne Anlama Gelir?