Sağlık

Mide Bağırsak Enfeksiyonları İle İlgili Dikkat Etmemiz Gerekenler

Son zamanlarda mevsim geçişlerinde sık sık görülse de yazın da pek çok kişiyi acil servise götüren bir rahatsızlık bugünkü konumuz. Mide bağırsak enfeksiyonları karın ağrısı, ishal, kusma şikayetleri ile kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor ve aşırı sıcaklarda artış gösteriyor.

MİDE BAĞIRSAK ENFEKSİYONLARI NEDEN OLUR?

 • Uygun olmayan ortamlarda saklanan ve açıkta bekleyen yiyecekler mide bağırsak enfeksiyonu yaşanmasının en önemli nedeni.

***Çünkü sıcak ortamda mikroorganizmalar kolayca çoğalarak gastroenterit denilen mide bağırsak enfeksiyonu sebebi olabiliyor. Enfeksiyon genellikle hafif seyredip bir kaç gün içinde kendiliğinden geçebildiği gibi kusma ve ishalin şiddetli olduğu vakalarda görülebiliyor. Vücutta su ve elektrolit kaybı olunca kişinin mutlaka hastaneye gitmesi gerekiyor.

 • Ellerimizden yediklerimize mikrop bulaşırsa bu da enfeksiyona sebep olabilir

***Enfeksiyonlardan korunmak için sık sık ellerimizi yıkamalıyız. Tuvalete girdikten sonra, ev ve bahçe işleri ile uğraştıktan sonra ve evcil hayvanlara dokunduktan sonra eller 30 saniye boyunca bol sabunlu su ile parmak araları ovularak yıkanmalıdır.

 • Soslu ve kremalı yiyecekler enfeksiyona neden olabilir.

Son kullanım tarihi geçmiş ürünler, açıkta satılan yiyecekler, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri sağlığımız için oldukça zararlı. Gıdaları mutlaka buzdolabına koyun, uzun süre dışarıda bekletmeyin. Çiğ sebze ve meyveleri bol temiz su ile yıkamayı ihmal etmeyin. Açık büfe servis yapan mekanlarda açıkta uzun süre bekletilen soslu, mayonezli ve kremalı yiyecekleri enfeksiyon kaynağı olduğu için tüketirken dikkatli olun.

 • İçeçeklerinize eklenen buza dikkat edin. 

Yaz aylarında enfeksiyon bulaşmasının en önemli nedenlerinden biri de sular. Musluk suyu ve denetimsiz içme suları büyük risk taşıyor. Zorunda kaldığınız durumlarda suları mutlaka kaynatarak için. Buz da önemli bir enfeksiyon kaynağı olarak ortaya çıkıyor. Serinlemek adına içeceklerinize eklediğiniz buzlara da özen gösterin. Yeme-içme mekanlarında buzlar genellikle musluk suyundan hazırlanıyor ve buz makineleri her gün temizlenmesi gerekirken temizlenmeyerek enfeksiyon tehlikesi yaratıyor.

 • Havuz ve deniz sıcak yaz aylarında serinlemek için ideal olsa da temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor. 

Yaz aylarında girilen havuz ve denizler de enfeksiyon nedeni olabiliyor. Özellikle havuzların temizliğinin mutlaka uygun koşullarda ve sıklıkla yapılması gerekmekte. Kalabalık ve temizliği iyi şekilde yapılmamış havuzlar gözle ilgili rahatsızlıkların yanı sıra mide bağırsak enfeksiyonlarına da neden oluyor. Havuz ve denizde su yutmamaya özen gösterin.

 • Ortak tuvaletler mikrop kaynağı

Ortak kullanım alanı olan tuvaletler mide bağırsak enfeksiyonlarına sebep olan en önemli faktörlerden biri. Tuvaletlerin temiz olması sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta. Özellikle mide bağırsak enfeksiyonu şikayeti olan kişiler kullandıkları tuvaletleri düzenli olarak temizlemeli ayrıca ortak havlu kullanımından kaçınılması da bir diğer önemli nokta.

MİDE BAĞIRSAK ENFEKSİYONU İLE MÜCADELE EDİYORSANIZ NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

 • Su, tuz ve mineral desteği mutlaka alın.
 • İshal olduysanız düzelene kadar yağsız ve az posalı beslenin
 • İshal boyunca yağsız çorba, yağsız peynir, yoğurt, patates haşlaması, elma, şeftali, muz ve havuç gibi besinler tüketmeye özen gösterin.
 • Bu dönemde kepek ekmeği, yağlı ve şekerli gıdalar, baharatlar, bol posalı sebze ve meyve tüketmeyin.
 • Kahve ve çay vücuttan sıvı kaybedilmesine neden olduğu için kuru kahve ve çay tüketmeyin. Bol bol su için.
 • Doktora danışmadan ishal kesici ilaçlar kullanmayın. İshal kesici ilaçların bilip bilmeden kullanılması bağırsak hareketlerini yavaşlatır ve sindirim sistemindeki mikroorganizmaların vücüttan atılımını durdurur. Bu yüzden de bağırsak hastalığı ağırlaşır.
 • Tedaviye yanıt vermeyen, kanlı ve sümüklü ishalde altta yatan bir bağırsak hastalığı olması mümkündür. Bu nedenle mutlaka bir gastroentereloji uzmanına görünün.

İshal Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Mide bağırsak enfeksiyonları yazımdan sonra yine benzer bir konu olan gıda zehirlenmesi ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Sıkça maruz kalıyoruz maalesef. Dikkatli olmaya çalişsamda dışarda çok fazla zaman geçiriyorum:(

 2. Daha bi kaç ay öncesi malesef bağırsağında problem olup hayata veda eden arkadaşımdan sonra çok ürküyorum Hastalık her an malesef dibimizde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu