Sağlık

Mide Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Mide ağrısı tüm günü berbat edebilecek bir ağrı. Bu yazımızda mide ağrısına iyi gelen doğal yöntemleri sizler için derledik.

Mide ağrısı genç, yaşlı, kadın ya da erkek herkesin maruz kalacağı ve birçok nedene bağlı olan bir rahatsızlıktır. Karın bölgesinde meydana gelen, kasılma ve kramp olarak ortaya çıkan mide ağrısının birden fazla sebebi var diyebiliriz. Bu nedenlerin en başında ise beslenme alışkanlığı geliyor. Mide ağrısı, aşırı yağlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi ile kendini bulantı, kusma, kasılma, kramp ve yanma şeklinde gösterebilir.

Ağız yoluyla aldığımız besinler önce dişler ve tükürük salgısı yardımı ile parçalandıktan sonra yemek borusundan mideye gelir. Burada mide tarafından bazı salgılarla bu besinler sindirilir. Normal olarak bu şekilde işlenmesi gereken bu işlem sırasında, bazı aksaklıklar mide ağrısına neden olur.

Mide ağrısına iyi gelen doğal yöntemler

“Kimyon ve limon”

Midenizde aşırı asit sonucunda bir ağrı varsa limon ve kimyon karışımı ile bu ağrıyı giderebilirsiniz. Bunun içinse yarım bardak limon suyuna bir miktar kimyon ekleyip, karıştırarak içmeniz yeterli olacaktır.

“Yoğurt” ve “Papatya çayı”

Sindirimi kolaylaştıran yoğurt, mide ağrısı için bir diğer doğal çözüm yöntemidir. Yoğurt, uzun süren hazımsızlık ve sindirimin aşırı derecede yavaşlaması sebebiyle oluşan mide ağrılarına iyi gelir. Papatya çayı ise, sakinleştirici özelliği ile mucizevi bir besindir. Kasılan mide kaslarını gevşetir ve bu kasların kasılması sonucu ortaya çıkan mide ağrısı rahatsızlıklarına iyi gelir.

“Süt” ve “Zencefil çayı”

Mide ağrısına iyi gelen en doğal çözüm süt içmek. Süt, pH dengesini ayarlar. Dengelenen pH dengesi sayesinde, mide sıvısının mideyi delmesi önlenmiş ve mide kanamasının önüne geçilmiş olunur. Yatmadan önce bir su bardağı süt içmenizi öneriyoruz. Zencefil çayı ise, bulantı ve kusmanın durdurulmasında etkilidir. Sindirim sistemi organlarını yatıştırır, bu özelliği ile mide ağrısı tedavisinde doğal bir çözümdür. Zencefil, mide ekşimesine de iyi gelir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Vücut Direncinizi Arttıracak Kış Çayları!

“Keten tohumu” ve “Maden suyu”

Kabızlık ya da şişmanlıktan kaynaklanan mide problemleri oluştuğunda Omega 3 kaynağı olan keten tohumunu tercih edebilirsiniz. Lifli yapısı sebebiyle mideyi rahatlatan keten tohumunu yoğurdun veya salataların içine ekleyerek tüketebilirsiniz. Maden suyu ise, mide ağrılarında ilk akla gelen doğal yöntemlerden biri… İçildiği anda midedeki asit miktarını etkisiz hale getirir ve bu sayede midenizde rahatlama hissedersiniz.

“Lifli besinler” ve “Patates”

Kabızlık durumunda kepekli ekmek, kuru kayısı, kuru incir gibi lifli besinlerin tüketimi ile kabızlığın giderilmesi sağlanır ve bu lifli besinler yardımı ile meydana gelen mide ağrılarında hafifleme ya da rahatlama meydana gelir. Haşlanmış patates, oluşan mide ağrılarında belki de akla gelen ilk besindir. Mide problemlerinin giderilmesine ve mide yanmalarını hafifletmeye en büyük yardımcıdır.

Bu haber çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Öncelikle mutlaka doktorunuza gitmeyi ve bu bilgileri doktorunuza danışmayı unutmayın.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kimyasal agri kesiciler almak yerine cok daha saglikl8 ve lezzetli yontemler. Ben de bitki caylarini, kurutulmus hali yoksa tozlarini kullanmayi tercih ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu