EğlenceGündemOyunTeknoloji

Microsoft ve Discord

Microsoft Corp, başlangıçta bir video oyun sohbet platformu olan Discord’u 10 milyar dolardan fazla bir fiyata satın almak için görüşüyor. Yazılım devi Microsoft, Discord’u almak için çalışıyor, ancak yakın bir anlaşma olmadığını söyledi. Microsoft ve Discord temsilcileri yorum yapmayı reddetti. VentureBeat pazartesi günü erken saatlerde Discord’un satış görüşmelerine katıldığını bildirdi.

Neden Discord?

San Francisco merkezli Discord, oyuncuların video, ses ve metin yoluyla iletişim kurmasını sağlayan ücretsiz hizmetiyle tanınıyor ve salgın sırasında evde sıkışıp kalan insanlar, teknolojisini çalışma grupları, dans dersleri, kitap kulüpleri ve diğer sanal toplantılar için giderek daha fazla kullanıyor. Discord’un aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve iletişim araçlarını sadece oyun odaklı bir sohbet platformu olmaktan çıkardı. Artık “konuşulacak bir yere” dönüştürmek için geliştiriliyor.

Konuya aşina olan iki kişiye göre Discord, geçmişte Epic Games Inc ve Amazon.com Inc ile de görüşmeler yaptı. Epic, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Amazon yorum yapmaktan kaçındı.

Microsoft Ne İstiyor?

Geçen yıl sosyal medya uygulaması TikTok’u satın almaya çalışan ve Pinterest Inc’i satın almak için görüşmeler yaptılar. Şirketin düşüncesine aşina olan kişilere göre, gelişen kullanıcı topluluklarına erişim sağlayacak varlıklar için alışveriş yapıyor. Şirketin Xbox işi, Game Pass teklifinin bir parçası olarak sağladığı abonelik avantajlarını da genişletiyor. Şirket hisseleri, salı günkü ticaretin ilk dakikalarında yaklaşık %1,2 arttı. Bazı kişilere göre, Microsoft için Discord’u satın almak, oyun işini yazılım ve hizmetlere yönelik olarak yeniden şekillendirmeye devam ettiği için çok mantıklı.

Microsoft ve Discord Cephesinde Son Durum Ne?

Microsoft’un Discord’u satın almak için verdiği 10 milyar dolarlık teklif bu Nisan gibi erken bir zamanda sonuçlandırılabilir. Anlaşmayı yakından takip eden kaynakların haberlerine göre, Microsoft ve Discord özel görüşmelerde bulunuyorlar ve müzakerelerin kötü sonuçlanmayacağını öngörerek önümüzdeki ay bir anlaşmaya varabilirler.

Bu anlaşmanın ilk ortaya çıkmasından bu yana iki cephe de potansiyel satın almayı kamuya açık bir şekilde kabul etmedi. Doğrulayıcı kaynakların çeşitliliği ve gücü, gerçekten masada olup olmadığı konusunda şüpheye çok az yer bırakıyor, ancak anlaşmanın zaman çizelgesi ve riskleri doğrulanmamış durumda.

Microsoft ve Discord’un önümüzdeki ay bir anlaşmaya varacağının garantisi yok ve gerçekten bir satın alma gerçekleşse bile, Discord’da bir süre hizmet olarak herhangi bir değişiklik görmeyeceğiz. Bir fiyat üzerinde anlaşıldıktan sonra bile, Discord resmi olarak Microsoft’a katlanmadan önce imzalanacak çok sayıda evrak işi olacaktır, ancak Microsoft’un Discord planları görülmeye devam ediyor.

Sınırın İki Yakası: ABD ve Meksika

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Umarım satın alma gibi bi durum olursa discordda bir süre değil, hiçbir zaman değişiklik yapmazlar. Bilgilendirme için teşekkürler kalemine sağlık

  2. discord platformunu shallwe sayesinde tanıdım oldukça kullanışlo ve keyifli detaylı anlatım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu