in

Michael Jackson Kimdir?

Michael jackson kimdir

Michael Jackson, 1980’lerin başlarında küresel yıldızlara geçiş yaptı, Yaşadıkları müzik kariyerinden daha fazla ün yaptı. Aslında 11 yaşından beri ünlüydü, 20’li yaşlarının ortasına kadar bir süperstardı ve 25 Haziran 2009’da ölümüyle sevilen, kusurlu bir fenomen olmaya devam etti. 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak, dünya üzerinde onu tanıyan sayısı, tanımayan sayısından fazladır diye düşünüyoruz.

Michael Jackson’ın Hayatından Unutulmazlar

Thriller

Thriller albümü tüm ticari pop başarısı standartlarının üstüne çıktı. 30 Kasım 1982’de yayımlanan albüm, Jackson’ı bir gecede sekiz Grammy Ödülü kazanan ilk sanatçı yaptı. Videonun zombie dansı hala bazı grupları ilham veriyor ve Guinness Dünya Rekorları’na göre, en az 66 milyon tahmini satışla dünyanın en çok satan albümü olmaya devam ediyor.

Moonwalk Dansı ve Eldiveni

16 Mayıs 1983’te Jackson, sokak dansından uyarladığı geriye doğru kayma adımı Moonwalk ile dünyayı şaşırttı. Jackson “Billie Jean” adlı şarkı çalarken harekete geçti. Her ne kadar Moonwalk sokaklarda görülmüş olsa da, Jackson gibi yapmak oldukça zor. Moonwalk Jackson’ın adeta bir imzası ve dünyada birçok şeyi değiştiren bir dans hamlesi oldu.

 

Dönemin En Çok İzlenen Kliplerinden Birisi “Black or White”

Michael Jackson sadece şarkılara dans videoları çekmedi. Bazı kliplerinde etnik farklılıklara, politik duruşlara ve farklı sanatsal bakış açılarına yer vermiştir. 1987’deki “Bad” albümünden “Aynadaki Adam” ın videosu, dünya tarihi olayların, medeni haklar lideri Martin Luther King Jr.’ın ve yoksulluktaki çocukların garip bir şekilde yan yana yerleştirilmiş bir montajına sahip. Daha sonra, 1991 tarihli “Black or White” şarkısının videosu, bir dizi insanın, tüm ırkların ve etniklerin benzerliklere sahip olduğunu gösterdi.

“We are the World”

1985’te Jackson, Lionel Richie’nin müzik desteğiyle “We Are The World” adlı şarkıyı, Afrikalı-kıtlık rölyefini desteklemek için yazdı. Yapımcı Quincy Jones’la birlikte, şarkıyı Stevie Wonder, Diana Ross, Billy Joel, Tina Turner ve Ray Charles da dahil olmak üzere, o zamanın en ünlü vokalistleri ile kaydettiler. 1985’te tek başına çıkan bu kayıt, çıktığı dönemde 60 milyon dolardan fazla para topladı.

John Travolta Kimdir?

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çevre Dostu Kozmetik Markaları

Çevre Dostu Kozmetik Markaları