SON DAKİKA

Meyve Ve Sebzeye Zam Geliyor! Ekim Ayı Cepleri Yakacak!

furious

31 Ağustos 2018'de eklendi

Meyve Ve Sebzeye Zam Geliyor! Ekim Ayı Cepleri Yakacak!

Meyve Ve Sebzeye Zam Geliyor! Antalya Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Meyve Ve Sebzeye Zam Geliyor! Ekim Ayı Cepleri Yakacak!

Antalya Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gübreden tohuma, ilaçtan ipliğe üretimin her noktasının ithal ürünlerden oluştuğunu söyleyen Akcan, dövizin yükselmesiyle birlikte çiftçinin de maliyetlerinin %1oo oranında arttığını da ekledi.

Sözlerine “Ucuz sebze-meyve hayal oldu” diyerek devam eden Akcan, Ekim ayı ile birlikte diğer aylarda da meyve ve sebzeye zam geleceğini, bunun da vatandaşların ceplerini yakacağını vurguladı. Vatandaş ise dövizin bu denli yüksek olması ve ithal ürünlerin bu denli yaygın olmasından dolayı oluşan bu tarz negatif durumlardan şikayetçi.

Üreticiler de olumsuz etkileniyor!

Turizmin başkenti Antalya’da turist rekorları kırıladursun, örtü altı üretimin başrolleri üreticiler döviz hareketliliğinden ötürü bir hayli zor durumda. Ekim ayından itibaren tezgahlarda yerini almaya hazırlanan yerli ürünlerin fiyatları, ithal girdiler sebebiyle %100 zamlı olarak satışa sunulacak.

meyve ve sebzeye zam

meyve ve sebzeye zam

Geçen sene 1 TL’ye mal edilen ürün bu sene 2 TL!

Geçtiğimiz günlerde Amerika ile yaşanan siyasi gerginliklerden dolayı dövizde yaşanan dalgalanmalar, çiftçinin olumsuz etkilenmesine sebep oldu. Ürün yetiştirmede kullanılan her tür ürünün ithal edilmesi, önümüzdeki aylarda zamlı olarak tezgahlara yansıyacak. Antalya Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan yaptığı açıklamada, Amerika ile yaşanan bu siyasi krizden önce domatesleri bağlamak için aldıkları çuval ipinin 150 TL’ye geldiğini, bu yaşanan krizden ötürü şu anda aynı ürünün 300 TL’ye geldiğini söyledi.

Bu durumun iç pazarı oldukça olumsuz bir şekilde etkileyeceğini söyleyen Akcan, geçen sene 1 TL’ye mal edilen ürünlerin bu yıl 2 TL’ye mal edildiğini, çiftçilerin ve üreticilerin, ellerindeki ürünleri maliyetin altında satmak zorunda kaldığını da ekledi. Bunun sonucunda çiftçi ertesi yıl ekip biçemiyor ve üretemiyor… Tarım Bakanlığı’nın desteğine ihtiyaç olduğunu söyleyen başkan Nevzat Akcan, üretim odaklı çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Semt pazarlarındaki esnaf durumdan şikayetçi

Akşam saatlerinde bile tezgahta ürünleri kalan esnaf ise durumdan şikayetçi. Satışların bittiğinden ve müşterinin olmamasından şikayetçi olan pazar esnafı, eskiden pazarların bir hayli hareketli ve bereketli olduğunu, şu anda bu hareketlilik ve bereketin yerini sessizliğe bıraktığını, “Dibe vurduk!” sözleriyle vurguladı.

Kanserle Savaşan Besinler

Yorumlar

8
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
NlnOrySinemEnes DilbenBuğra TEMELgokhanakbas Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Zam gelmeyen bir şey var mı ya canım memleketimde.

Mali01
Üye
Mali01

vatandaş olarak yine yanacağız 🙂

tatlicadi
Editor

Asgari ücretede zam gelsin

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

Herşeye zam geliyor :/

Buğra TEMEL
Üye
Buğra TEMEL

Emeğinize sağlık

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Temmuz 2018, 23:23

Yaşamayanlar Dizisi Bomba Gibi Geliyor! – Türkiye’nin İlk Vampir Dizisi

Türkiye’nin ilk vampir dizisi muhteşem kadrosuyla bomba gibi geliyor! Elçin Sangu, Kerem Bursin, Birkan Sokullu, Selma Ergeç gibi birbirinden başarılı oyuncuların yer aldığı Yaşamayanlar dizisi çok yakında BluTv’de! Türkiye’nin ilk vampir dizisi muhteşem kadrosuyla bomba gibi geliyor! Elçin Sangu, Kerem Bursin, Birkan Sokullu, Selma Ergeç gibi birbirinden başarılı oyuncuların yer aldığı Yaşamayanlar...

Devamını Görüntüle