Müzik - Festival

Metallica Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Heavy metal dünyasının en bilinen isimlerinden biri de hiç şüphesiz Metallica olarak çeker. Metallica, 1981 yılında ABD’nin California eyaletinde kurulmuştur. Metallica, kendine has agresif müzik tarzı ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Eğer Heavy Metal tutkunu biriyseniz, muhtemelen Metallica dinleyerek büyümüşsünüzdür. Birçoğumuz Metallica’nın müzikal bir deha olduğunu biliyoruz fakat bu grup hakkında bilmediğimiz daha neler var acaba? Gelin hep birlikte okuyalım.

Metallica Hakkında Temel Bilgiler

 • Grup, James Hatfield’ın Recycler adı verilen dergide yayınladığı ilan işe başlar. Lars Ulrich’in bu ilana cevap vermesiyle grubun temelleri de atılmış olur. Bildiğimiz anlamda Metallicaysa Ekim 1981’de kurulur.
 • Metallica’nın bilinen en kısa şarkısı 3.08 dakikalık uzunluğu ile Motorbreath’tir. Öte yandan Metallica’nın en uzun şarkısı ise Suicide & Redemption olarak biliniyor.
 • Metallica’nın kırk yıllık kariyeri boyunca toplamda sadece 8 adet üyesi bulundu. Bu üyelerin arasında James Hatfield, Lars Ulrich ve Cliff Barton gibi önemli isimler de yer alıyor. Ayrıca grubun ilk resmi baş gitaristi olan Dave Mustaine, 1983 yılında Megadeth’e transfer oldu.

Metallica Konserleri ile İlgili Bilinmeyenler

 • Metallica’nın son 30 yılda yaklaşık 1724 konser verdiği biliniyor. Üstelik Metallica’nın 60’dan fazla ülkede de konser vermesi de dikkat çekiyor.
 • Metallica’nın en çok konser verdiği şehirlerden biri de San Francisco olarak biliniyor. Grup, şehirde tam tamına 51 konser birden verdi.
 • Metallica’nın en çok çaldığı parçaların başında ise grubun Master of Puppets parçası geliyor. Söz konusu parça tam 1256 defa grup tarafından çalındı.
 • Grup, ABD’nin dışında en çok Almanya’da konser verdi. Metallica’nın Almanya’da verdiği toplam konser sayısı 104 olarak biliniyor.

Metallica’yı İlginç Kılan Diğer Noktalar

 • Bugüne kadar Metallica’nın albümlerinin yaklaşık olarak 100 milyon civarında sattığı tahmin ediliyor. Metallica’nın bugüne kadar en çok satan albümü de “Black Album” olarak biliniyor ve bu albüm yaklaşık 15 milyon civarında satıldı.
 • Grubun Death Magnetic adlı albümü 2008 yılında ilk olarak piyasaya sürüldüğünde albümün 5 şarkısı birden Billboard Top 200 listesinde bir numara olmayı başardı.
 • Metallica’nın tam 14 kez Grammy Ödülü’ne layık görüldüğünü biliyor muydunuz?

En iyi ingiliz müzik grubu sizce hangisi?

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. hep duyduğumuz ama bilmediğimiz gerçekler. çok şaşırdım. 1724 konser vermesi çok ilginç özellikle. elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 2. bir zamanlar istanbulda’da konser vermişlerdi gözlerim yaşardı şuan ağlamak üzereyim İstanbul’dan geçtiler :(

 3. Aslında pek dinlediğim bir müzik tarzı olmamasına ragmen başarılarını hayranlıkla okudum emeğinize sağlık

 4. Metal müziğe ilgim olmadığı için hiç dinlemedim ama dünya çapında kitlesi ve aldıkları ödülleri göz önüne alırsak çok başarılı bir grup olmalılar.

 5. 1700 küsur konser..
  Istanbul un gormesi..
  Muazzam arka ton müzikleri..
  Dünya çapında alınan ödülleri..
  Ve en onemlisi HİTAP ETTİĞİ KITLELERI..

  Harika bir yazı ve bilgiler için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu