Hayata Dair

Merhaba Dünya

Merhaba Dünya!… Edgar Allan Poe’nun bir yazısı var. Ben bu cümleyi hep çok güçlü bulmuşumdur. Kelimesi kelimesine aynı cümleyi kurmam imkansız, çünkü ben İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum, adam da Amerikalı bir yazar. En nihayetinde ben bunu derslerimden birinde okumuştum. Poe üstat diyor ki; ‘ Bir metni okurken, okuyucunun bakış açısı ve hayal gücü yazarın kaleminin ucundadır.’ Hal böyleyken bir yazarın kaleminin gücünü yadsıyamayız. E şu an kalem benim elimde. O zaman kalemimin bana verdiği yetkiye dayanarak, hepinizin bakmasını istediğim bir yer var.

Ben 28 Nisan 1987, İstanbul doğumluyum. 12 Nisan 2004 tarihinde, on yedi yaşımda, bir beyin kanaması geçirdim. O gün, o yaşıma kadar konuştuklarım sustu ve hayatım söylenenlerden ibaret oldu.

Merhaba Dünya Bisiklet

Merhaba Dünya Deme Zamanı!…

İlk olarak, tıbben ölü olduğum için narkozsuz bir beyin ameliyatı oldum. Öldürmeyen Allah öldürmüyor ya? Bitkisel hayat, hastane odası derken evime çıktım. Doktorlar aileme tıbbi cihazların yardımı olmadan hayatta kalamayacağımı söylediler fakat bir sene içerisinde yavaş yavaş kendi kendime nefes almaya, yemeye, içmeye, konuşmaya, oturmaya, emeklemeye, ayakta durmaya başladım ve dokuz ay sonra ilk adımımı attım. Tedavim hâlâ devam etmekte. Tıbbi gelişimim devam ededursun, sosyal açlığımın önünü alamıyorum.
Paris cafelerinde kardeşimle gıybetin dibine vurdum, Golden Gate Köprüsü’nün ayağında kitap okudum, hippilerle dolu bir caddede insanlarla sohbet ettim, Dünya’nın öbür ucunda dövme yaptırdım, Almanya’ da bir bar kavgasına bile karıştım. Dünya küçük, ruhum, beynim büyük dedim, gezdim. 2009 yılında tekerlekli sandalye ile başladığım üniversiteden 2015 yılında iki bastonumla yürüyerek mezun oldum.

Özetle, bana sunulan resmi reddedip, kendi resmimi kendim yaptım. Yapmaya devam ediyorum. Boyalarım her zaman çantamda. Şimdi bambaşka çizgiler çiziyorum. Bisiklete biniyorum ve doğa boyalarım, bisikletimin tekerleri fırçalarımmışcasına pedal çeviriyorum.
Üstelik tek başıma da değil. Kendi hikayelerinin yazarı olan güzel insanlarla tanıştım. Hepsi engellenmiş benim gibi. Ortak noktamız bisiklet olmuş bir de hayallerimiz çok benziyor birbirlerine, ama hissimiz aynı. Öyle böyle artma hissi. Dolup dolup taşmama.
Üniversite mezunuyum, Dünya kazan ben kepçe geziyorum, yazılıp basılmış bir kitabım var, paralimpik(engelli) bir bisikletçiyim, daha nelerim nelerim var? Küçücük fıçıcık, içi dolu turşucuk misali. Kısacası beni tanımlayabilecek bir sürü sıfat var, ama bunların hepsi sıfat işte.

Merhaba Dünya Özgür Baştaş

Artık sıfatlar olmadan tanışmanın vakti geldi. Merhaba, benim adım Özgür. İstanbulda yaşayan bir kadınım.
Ben birine baktığım zaman sıfatları görmüyorum. ‘ Aaa.’ diyorum ‘ İnsan.’
Peki, siz ne görüyorsunuz bana baktığınızda?

Özgür Baştaş

Değişim Nedir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Güzel yürekli insan. Azmine gücüne hayran kalınmaması mümkün değil. Yüreğine kalemine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu