Sağlık

Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Menopoz nedir? yazımdan sonra bu yazımda Menopoz nasıl teşhis edilir? Menopozda cinsel yaşam nasıl olur? Menopozda beslenme nasıl olmalı? ve Hormon replasman tedavisi nedir? gibi sorulara yanıt bulacağız. 

MENOPOZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Menopoz tanısının erken konması çok önemlidir. Menopozdaki kayıpların önemli bir kısmı ilk yılda olur. Erken tanı erken tedaviye olanak sağlar. Seyrek adet gören, ateş basmaları ve psikolojik rahatsızlıklar yaşayan bir kadına menopoz tanısı koyabilmek için adetin üçüncü günü alınan kanda FSH ve LH hormonlarında artış olup olmadığına bakılır. Bir kadın düzensiz adet görüyorsa ve FSH düzeyi 40 pg/ml üzerinde çıkarsa menopoz tanısı konabilir. FSH düzeyi 25-40 pg/ml arasında ise premenopoz olduğu söylenebilir. Bu dönemdeki kadınların seyrek de olsa hamile kalma ihtimali vardır. Düzensiz kanamaları olan her kadında gebelik ve düzensiz kanamaya neden olan hastalıklar araştırılmalıdır.

MENOPOZDA CİNSEL YAŞAM

Menopozda cinsel yaşam sona erdi diye düşünülmemelidir. Östrojen azlığı sebebiyle cinsel organlarda küçülme olduğu için cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. Ağrıyı azaltmak için bazı yağlar kullanılabilir.

MENOPOZDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

 • Östrojen yetmezliği sebebiyle metabolizma yavaşlar ve hızlı kilo alımı yaşanır.
 • Osteoporozdan korunmak için günlük 1500 mg kadar kalsiyum alınmalıdır.
 • E vitamini ateş basmalarını ve halsizliği önlemek adına faydalı olabilir.
 • D vitamini normal düzeyinde tutulmalıdır.
 • Tuz tüketimi azaltılmalıdır.
 • Menopoz döneminde düzenli egzersiz yapılması önerilir.

MENOPOZDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Menopoz döneminde sıklıkla görülen ateş basmaları için hafif ve kat kat giyinmek gerekir. Ateş basması halinde kıyafet azaltılabilir. Baharat ve kafeini azaltmak ve sigara/alkolden uzak durmak faydalı olabilir. Östrojen azlığı nedeniyle ağrılı cinsel birleşme için rahatlatıcı yağlar kullanılabilir. Düzenli cinsel ilişki için atrofiden korunmak gerekir. Osteoporozdan korunmak için günlük kalsiyum alımına dikkat etmek önemlidir. Ayrıca mutlaka düzenli egzersiz yapmak gerekir. Doktor uygun görürse horman replesman tedavisi uygulanabilir.

HORMON REPLASMAN TEDAVİSİ NEDİR?

Östrojen takviye tedavisine hormon replasman tedavisi denir. Hastaya düzenli bir şekilde östrojen ve progesteron içeren ilaçlar verilir. Hormon tedavisi menopozla artan osteoporoz ve kalp- damar hastalıkları sıklığını azaltmak içindir. Hormon tedavisi bazı kadınlarda sıklıkla görülen ateş basması, terleme, çarpıntı ve halsizlik gibi belirtiler için de faydalıdır. Hormon replasman tedavisi menopoza bağlı olarak gelişen kemik kaybını önler ve kemik kitlesinin artmasına yardımcı olur ve kırık riski azalır. Kalp damar hastalıkları riskinde de azalma olur. Tedavi cinsel yaşam üzerinde de olumlu şekilde etki yaratır. Ağız kuruluğu, ağızda kötü tat ve diş çürüklerinde de azalma görülür.

HORMON TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANMAZ?

 • Bilinen ya da şüphelenilen rahim ve meme kanseri olan kişilere
 • Teşhis edilmemiş anormal kanamaları olan hastalara
 • Karaciğer hastalığı olanlara
 • Pıhtı atma riski olan hastalara
 • Şişmanlık, varis sıkıntısı olan kişilere
 • Sigara içenlere
 • Kalp krizi geçirmiş olanlara
 • Beyin damar tıkanıklığı olanlara
 • İnme geçirenlere
 • Hipertansiyon, diyabet, safra kesesi taşı, hiperlipidemi, migren ve rahimde miyom varlığı varsa dikkatli kullanılmalıdır.

Hormon tedavisi hem enjeksiyon şeklinde hem de ağızdan alınarak kullanılabilir. Vajinal krem şeklinde olanları da bulunur. Bu tedaviyi alan hastalar düzenli olarak meme- rahim muayenesi ve kemik ölçümü yaptırmalıdır.

Menopoz nasıl teşhis edilir? yazımdan sonra menopoz nedir yazımı okumadıysanız göz atmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Menopoz Nedir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Menopozu sadace regl bitimi olarak biliyordum. Ancak insan vücuduna farklı etkileri de varmış. Tavsiyelerin olması çok iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu