Sağlık

Meniere Sendromu Nedir?

Meniere sendromu her insanın yaşaması olası, tedavisi olmayan sıkıntılı bir hastalıktır. Bugünkü yazımda bu hastalıkla ilgili bilgiler vereceğim. Meniere sendromu nedir? gelin hep birlikte detaylıca öğrenelim.

MENİERE SENDROMU NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

İç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalık iç kulakta bulunan denge organını etkiler.

Meniere hastalığında görülen üç ana belirti vardır.

 • Beklenmedik ani vertigo atakları
 • Kulak çınlaması
 • İşitmede azalma

Meniere sendromu tam olarak tedavi edilemez. Ancak atakların şiddeti ve sıklığı ilaç kullanılarak azaltılabilir. 40-60 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülür. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bu hastalık 1861 yılında Fransız doktor Prosper Menière tarafından tanımlandığı için doktorun adı ile anılmaktadır.

MENİERE HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Meniere hastalığının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalıkta kalıtımın rolü ya da iç kulakta daha önce yaşanan travmatik bir durumun etkisi olup olmadığı hala tartışılmaktadır. İç kulakta salyangoz şeklinde 3 bölümden oluşan bir denge organı bulunmaktadır. Bu bölümlerden ikisi perilenfatik sıvı denilen potasyum bir sıvı ile doludur. Bu sıvı çeşitli nedenlerle aşırı olarak üretilir ve iç kulakta basınç artışına yol açan Meniere sendromuna neden olur. Bu sıvı artışına sebep olarak bazı alerjiler ya da enfeksiyonlar gösterilebilir.

MENİERE SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Tinnitus ve tek taraflı işitme kaybı
 • Baş dönmesi- Vertigo
 • Vertigoyla birlikte bulantı ve kusma

Vertigo Nedir?

 • Kalın sesleri duymada sıkıntılı işitme kaybı
 • Atak sonrası devam eden kalıcı işitme kaybı
 • Ataklar sırasında kulakta bir basınç hissi
 • Solgun görünüm
 • Terleme
 • Gözlerde Nistagmus denilen titreme bulgusu

Meniere sendromu atakları ani ve beklenmedik şekilde başlar. 10-20 dakika kadar sürer. Bazen saatlerce hatta günlerce geçmediği olur. Bu ataklar sebebiyle hastalarda depresyon ve anksiyete görülür. Bu durum da Meniere ataklarını iyice tetikleyerek kısır döngüye dönüştürebilir.

MENİERE SENDROMU TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Meniere hastalığı tanısı için mutlaka bir Kulak-Burun-Boğaz doktoruna görünmek gerekir. Doktor öncelikle hastanın şikayetlerini dinler, hastalığın geçmişini ve ailede bulunan hastalıkları sorar. Hastada herhangi bir yaralanma ya da enfeksiyon olup olmadığını kontrol eder. Kulaklar özel aletlerle iyice incelenir. İşitme testi, denge testi ve MRG veya bilgisayarlı tomografi ile beyin görüntüleme yöntemleri kullanılarak doğrulama yapılır. İç kulaktaki artan sıvı basıncını ölçen Elektrokokleografi yöntemi ile bazı hastalarda basınç artışı takip edilir.

MENİERE HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Meniere hastalığının tam olarak nedeni bilinmediğinden kesin tedavisi de mümkün değildir. Ancak belirtilere göre bir çok tedavi seçeneği vardır. Amaç belirtilere tolere edilebilir hale getirmek ve en hızlı iyileşmeyi sağlamaktır. Uzmanlar kan dolaşımını teşvik edek infüzyon solüsyonları uygulayabilir, ayrıca bulantı ve kusmayı gidermek için ilaçlar verebilir. Hastalar genellikle bu ilaç tedavisinin başlamasından yaklaşık bir sene sonra ataklardan kurtulabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu