Sağlık

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit nedir? Meninks beyni ve omuriliği saran bir zardır. Bu zarın iltihaplı hastalığına menenjit denir. Hastalığın en belirgin belirtileri, ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir. Hastalığın en önemli nedeni virüsler, bakteriler ve parazitlerdir. Bazı menenjit türleri kendiliğinden iyileşecek kadar hafif seyrederken, bazıları ise hayatı tehdit edecek kadar tehlikelidir. Menenjit çoğunlukla bebeklerde, çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. 

MENENJİT NEDİR?

Kişide ateş, şiddetli baş ağrısı, kusma, ense sertleşmesi, sayıklama gibi bir takım belirtilerle ortaya çıkan, beyin zarlarının iltihaplanması sebebiyle oluşan hastalığa menenjit denir.

MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menenjit belirtileri sıklıkla grip belirtileri ile karıştırılabilir. Bir kaç saat ya da bir kaç gün içinde esas menenjit belirtileri ortaya çıkar. Yüksek ateş, havale, baş ağrısı, kusma, sürekli uyuma isteği, konsantrasyon sorunları, ense sertliği, deri döküntüsü (Meningokok sebepli menenjitte görülür)

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateş, hareketlerde yavaşlama, sürekli uyuma ve ağlama, yeterli beslenememe, bıngıldakta kabarıklık, vücutta ve boyunda sertlik

MENENJİT NEDENLERİ NELERDİR?

Virüsler, bakteriler ve parazitler menenjitin en sık görülen nedenleridir.

PNÖMOKOKLAR

Küçük çocuklarda ve yetişkinlerde görülen menenjitin en önemli sebebidir. Pnömokoklar, orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ya da zatürreye neden olur.

MENİNGOKOKLAR

En sık görülen menenjit sebebidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde menenjite sebep olur. Üst solunum yolunda enfeksiyona neden olur ve bakteriler dolaşıma geçerek beyne gider. Öğrenci yurtları, askeri kışlalar ve yatılı okullarda salgın sebebidir. Aşı ile bertaraf edilmesi mümkündür.

LİSTERİA

Pastorize edilmemiş peynirler, sosisli sandviçler ve başka besinlerle bulaşabilir. Hamile kadınlarda, yaşlılarda, yeni doğanlarda ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde enfeksiyona sebep olur. Listeria hamilelikte plasentayı geçerek bebekte ölümcül enfeksiyon ortaya çıkarabilir.

**Viral menenjitler genelde hafif seyreder. En sık viral sebepler herpes simplex, kabakulak ve HIV virüsüdür.

MENENJİT İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

 • Aşı yapılmamış bebekler
 • Yurtlar, kreşler, kışlalar
 • AIDS
 • Diyabet
 • Alkolizm
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı

Bakteriyel etkenli menenjit aşı ile önlenebilir. Hamilelikte listeriozis riski artış gösterir. Bebekler ve çocuklar doğal nedenlerle menenjite yakalabilirler. Menenjit hapşırma, öksürme, öpüşme, bazı mutfak eşyalarının ve diş fırçalarının ortak kullanımı sebebiyle kolayca yayılabilir. Hasta olmayan kişiler bu bakteriyi burnunda ve boğazında taşıyan kişilerden kolaylıkla alabilir. Bir kişi birden çok kez menenjite yakalanabilir. Yaşlılarda ise menenjit riski hayli fazladır.

MENENJİT TEŞHİSİ NASIL KONUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Menenjit belirtisi gösteren kişi hastaneye yatırılır. İnce bir iğne ile bel gölgesinden omurgaların arasından beyin omurilik sıvısı alınır. Tanının kesinleşmesi için alınan sıvı incelenir. Beyinde hasar olup olmadığının anlaşılması için bilgisayarlı tomografi de çekilebilir. Bakteriyel menenjit tedavisinde antibiyotik kullanılır. Bazı viral menenjitler ise kendiliğinden geçer, bazılarında ise antiviral tedaviye ihtiyaç duyulur.

MENENJİTİN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

 • Beyin hasarı
 • Görme bozuklukları
 • İşitme sorunları
 • Bellek sorunları
 • Yürüyüş problemleri
 • Böbrek yetmezliği
 • Şok
 • Epilepsi
 • Ölüm

Epilepsi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

MENENJİTTEN KORUNMA YOLLARI

Elleri sık yıkamak, aşılar, hijyen kurallarına özen göstermek, aksırırken ya da öksürürken ağzı kapatmak, hamilelerin iyi pişirilmemiş gıdalardan uzak durması başlıca korunma yöntemleri arasındadır.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMEK GEREKİR?

Sizde ya da aile üyelerinizden birinde yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, bilinç bulanıklığı ve ense sertliği varsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Bakteriyel menenjit, tanıda ve antibiyotiğe başlamada gecikilirse ölümcül sonuçlar doğurabilir. Hastalık sonrası beyin hasarı kalma riski yüksektir. Meningokok kaynaklı menenjitte hasta ile temas edecek herkesin koruyucu ilaç kullanması gerekir.

Menenjit nedir? yazımdan sonra gut hastalığı ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gut Hastalığı Nedir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Şuanda çocuklarına alı yaptırmayan aileler var. Ancak çocukken yapılan aşıların önemli bi yeri var. Menenjitte de yukarda belirtilmiş aşı gerekli

 2. Mükemmel bir paylaşım teşekkürler Çocuğu olan olmayan herkesin okuması gereken bir haber ileride çok lazım olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu