in

Meme Kanseri Farkındalık Ayı – Ekim!

meme-kanseri

Meme kanseri, tüm dünyada sıkça görülen bir kanser türüdür. Genellikle kadınlarda görülen bir tür olsa da; nadiren erkeklerde de görülebilir. Kanser türleri arasında en yaygın olması dışında en kolay farkedilebilir olması ile fark yaratmaktadır.

 

meme-kanseri

Meme kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Meme kanseri risk faktörlerini iki ayrı başlık altında toplayabiliriz. 

Önlenebilir Riskler: Sigara ve alkol kullanımını azaltmak, tempolu bir hayat biçimini benimsemek ve sağlıklı beslenme ile mümkün olduğunca engellemeye çalışabiliriz. Ancak bu kadar kolay olmadığını bildirmek durumundayız. Bazı faktörler varki hayatımızı ne kadar düzene soksak da kanser olmaya engel olamıyoruz.
Değiştirilemeyen Riskler: Yaş, yoğun memedokusu, erken adet görme ya da geç menopoz olmave aile öyküsü ile sıralanabilir.

Meme kanseri tanısında kullanılan yöntemler nelerdir?

meme-kanseri

Öncelikle eğer ailenizde kanser geçmişi varsa her ay kendinizi el ile muayene etmeli, yılda bir kez de mamografi kontrolüne gitmelisiniz. Eğer el ile muayene de herhangi bir şüpheniz varsa vakit kaybetmeden doktora gözükmelisiniz.

Meme kanserinde tanı için aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır;
Mamografi: Meme dokusunun ultraviyole ışınlar ile incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir.
Ultrasonografi: Ses dalgalarının, dokulara çarparak geri dönmesi esası ile çalışmaktadır.
Galaktografi: Meme uçlarına verilen ilaç ile süt kanallarına röntgen ile bakılma yöntemidir.

Meme kanserinin evreleri nelerdir?

meme-kanseri

Her kanser türünde olduğu üzere meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Eğer kanser erken dönemde teşhis edilirse, meme alınmadan da tedavi edilebilir.

Meme kanseri evre 1 (lokalize)’den Evre 4’e (uzak organlara metastaz) olmak üzere evrelenir. Hastalığın hangi evrede olduğunu öğrenmek için yapılan muayene ve testlerle tedavi planı oluşturulmaktadır.

Meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın evresine ve hastanın durumuna bakarak (yaş, cinsiyet, hastalık geçmişi vb.), cerrahi müdahele, hormon tedavisi yada kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Standart tedavi yöntemleri;

  • Cerrahi tedavi
  • Radyoterapi
  • Kemoterapi
  • Hormon tedavisi

Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır. Eğer ailenizde kanser hastalığı yaşamış bir birey varsa kendinizi sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler!

 

Ölümsüzlük İksiri “Kombucha” – Kombucha Nedir?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Koç Burcu ve Cinsellik

Koç Burcu ve Cinsellik – Burçların Cinsel Hayatı

Enes Nilüfer Yazıları – Biz Kimiz?