Gündem

Medusa’nın Ölümü, Pegasus ve Bellerophone

Medusa’nın Ölümü: Pegasus ve Bellerophone.. Medusaya öfkesi güzeller güzeli kıza yağdırdığı lânetlere rağmen dinmeyen Athena yeterince ceza çektiğine ve ölmesi gerektiğine karar vermiştir. Ama Medusaya sardığı lanet dolayısıyla Hyperborea kıyısındaki mağarasına sadece ölümlü erkekler girebildiği için de, Medusa’yı Argos Kralı Akrisios’un kızı Danae’nin, Zeus’tan olma oğlu insanlarin kahramanı Perseus’a, bir nevi üvey kardeşine öldürtmeyi düşünür.İşte Medusa’nın ölümü..

medusa'nin ölümü

Medusa’nın Ölümü: Pegasus ve Bellerophone

Perseus

Üvey kız kardeşinin çağrısı üzerine tapınağına giden Perseus, hem tanrıçası hem kardeşi olan Athena’nın bu isteğini yerine getirmek için hemen yola çıkar. Babası Zeus tarafından hediye edilen, Olympos dağında bir diğer üvey kardeşi ateş ve maden tanrısı Hephaistos tarafından yapılan, ışıltılar saçarak insanların gözlerini kamaştıran keskin kılıcını savurduğu gibi zavallı Medusa’nın yılan saçlı kafasını bedeninden ayıran Perseus, Medusanın kopan başını da babası Zeus’a armağan etmiştir. Medusa ölmüş olsa bile laneti yok olmadığından, kral tanrı Medusanin bakışlarıyla tüm erkekleri taşa çeviren başını kalkanına yerleştirir.

Pegasus ve Chrysaor’un Doğuşu

Medusa’yı Perseus’a öldürten bilgelik tanrıçası Athena’nın bilmediği bir şey varmış. Güzeller güzeli Medusa, Poseidon’un kendisine zorla sahip olduğu gece yerleri sarsan, denizlerin kudretli tanrısından hamile kalmıştır. Perseus ışıldayan kılıcıyla Medusa’nın kafasını bedeninden ayırdığı anda, Medusanin cansız bedeninden, Poseidon’un Medusa’nın rahmine bıraktığı çocukları Pegasus ve Chrysaor dışarı çıkmıştır. Kanatlı bir at olarak doğan Pegasus’a binen ve normal bir insan bedeninde doğan Chrysaor’u da arkasina bağlayan Perseus, kölesi yapması yapması için Pegasusu da Chrysaor’u da Athenaya getirir.

Athena’nın Hediyesi

Yerleri sarsan, denizler, depremler ve atlar tanrısı Poseidon’dan olma bu iki kardeşi kendisine köle yapmaya karar veren Athena Chrysaor’un iyi bir savaşçı olacağını düşündüğü için onu kendisine saklar. Pegasus’u da bir ejderha gibi ağzından ateşler saçan, aslan başlı, keçi gövdeli ve yılan kuyruklu Khmimaira ile savaşmak için kendisinden yardım isteyen Korinthos Kralı Glaukos oğlu Bellerophone’a verir.

Pegasus ve Bellerophone

Bellerophone, bilgelik tanrıçası kudretli Athena’nın hediyesi olan Pegasus’u iyi bir savaşçı olarak eğitir. Aralarında çok güzel bir dostluk kurulur. Pegasusun hazır olduğunu gören körpe kahraman Bellerophone, kanatlı atına binerek Khimaira’nın yaşadığı ve günümüzdeki yerinin Çanakkale civarında olduğu bilinen mağarasına doğru yola çıkar.

Pegasus, gercekten de usta bir savaşçı olmuştur. Bellerophone, Khimaira’nın püskürttüğü alevlerin kendilerine ulaşamayacağı kadar yükseğe çıkan Pegasusun üzerinden canavara havadan oklarıyla saldırır. Kurşun ve demir karışımı oklarını bir bir saplamış bu korkunç canavara. Ve en sonunda Tanrılar tarafından kutsanmış bir mızrak vardır. Hatta kimi efsane yazarlarına göre bizzat Hephaistos tarafından yapılan mızrağını Khimaira’nın en zayıf yerine, yani tam çenesine saplar. Canavar Khimaira’nın ağzından fışkırttığı alevler mızrağın ucundaki kurşun eriyip canavarın boğazından içine doğru akar ve korkunç canavarı öldürür.

medusa

Kibrine Kurban Giden Kahraman: Bellerophone

Belllerophone korkunç canavar Khimaira’nın cansız bedenine gururla bakar. Yer sarsan Tanrı Poseidon’un oğlu kanatlı at Pegasus’la birlikteyken yenemeyeceği hiçbir düşman olmadığını düşünmeye başlar. Öyle ki kendisini de bir Tanrı olarak görmeye başlar ve yerinin de Tanrıların otağı Olympos Dağı’nın zirvesi olduğunu düşünür. Bu gurur ve zafer sarhoşluğu ile Pegasus’a atladığı gibi Olympos’a doğru yola çıkar.

Olympos’taki tahtında olup biteni izleyen Tanrıların Tanrısı Zeus, Olympos’a doğru pervasızca gelen Bellerophone’u görünce çok öfkelenir. Ulağı Hermese Pegasus’u ısırması için bir atsineği göndermesini emreder. At sineği tarafından defalarca ısırılan Pegasus, can havliyle çırpınmaya başlar ve bu çırpınmalar sonucunda da Bellerophone’u sırtından atar. Gökyüzünde bugünün Bigası olarak bilinen yere çakılan Bellerophone, oracıkta ölür. Zeus, yükselmeye devam eden ve sonunda Olympos’un tepesine kadar varmayı başaran Pegasus’a hayranlık duyuyordur. Zeus, bu kanatlı beyaz atı çok sever ve kendisinin silahlarını taşıyan bir hizmetkâr olarak görevlendirir.

Yeraltı Dünyasının Tanrıları- HADES

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Pegasus ismi demek buradan gelıyormus. Kanatlı at olan Medusa nın oğlu athenanın düşmanı. Güzel bir hikaye ama üzüldüm Medusa nın ölmesine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu