Hayata Dair

Matematik Ve Hayat

Matematik ve hayat.. Üniversite ya da lise sıralarında hepimiz bir şekilde matematiğe maruz kaldık. Maruz kaldık diyorum çünkü pek çoğumuz matematiği sevemez ya da yapamayız. Aslında bu tamamen beynimizin hangi lobunu aktif olarak kullandığımız ile alakalıdır. Bazılarımızın sözel,bazılarımızın da sayısal zekaya yatkınlığı bunu belirler. Einstein’da dediği gibi; “aptal insan yoktur ama siz bir balığa ağaca çıkmasını söylerseniz bunu yapamaz”.

Matematik ve Hayat

Beyin, çok karmaşık bir sisteme sahiptir ve hala tam anlamıyla çözülememiştir. Fakat beyin adım atarken adımlarımızın uzunluğunu ve hızlılığını hesaplar, koordinatları belirler ve bacaklara talimat verir. Burada bile bir “matematik” vardır.

Okulda bize öğretilen matematik de tam anlamıyla bununla alakalıdır. Bizim beynimizin daha analitik düşünmesine yardım eder. Herhangi bir spor yaparken mesela tenis, elimizin açısını, topun düşeceği yeri ve hızını otomatik olarak hesaplar.

İşte beynin yaptığı bu otomatik hesaplamalar rakam diline dökülünce buna “MATEMATİK” diyoruz. Yani aslında matematik bizim yaptığımız hareketlerde gizlidir. Sadece bunu kağıda dökerken bir kaç formül ve hesaplama kullanmamız gerekir hepsi bu 😊

Mesela bir masa olduğunu düşünün, bir de sandalye. Masaya oturacaksınız ve yemek yiyeceksiniz. Masaya oturmadan önce beyninizin siz fark etmeden yaptıklarını kontrol edelim.

Beyin önce masaya yönlendirir sizi. Adım atarken ayaklarınızın birbirine dolaşmaması için gerekli olan mesafeyi ayarlar, adım hızınızı masaya çarpmayacak şekilde yavaşlatır ve kaslara talimat verir. Masaya kadar yaklaştığınızda ise sandalyeyi ne kadar çekmeniz gerektiği, çekerken ne kadar kuvvet uyguladığınızı, hangi yöne çektiğinizi ve sandalyenin başkalarına çarpmaması için gerekli koordinatları saniyeler içinde hesaplar, uyarıları gönderir ve siz buna göre hareket edersiniz.

Masaya oturdunuz artık. Ellerinizi nereye koyacağınız, tabağınıza ellerinizin uzaklığı, çatalı sıkmanız için gerekli olan kuvveti beyin gene saniyeler içinde hesaplar. Hatta biraz daha ayrıntıya girersek ağzınızı ne kadar açmanız gerektiği, kaşığı kaldırdığınızda masaya ve tabağa olan uzaklık ve ağzınıza olan yakınlığı siz düşünmeden yaparsınız ama arka planda beyin bunun matematiğini hep yapar.

Bunu bütün hayatınız boyunca istemsiz yaparsınız. Ve hiçbir zaman da garip gelmez. Çünkü aslında hepimiz doğuştan matematiği içgüdüsel olarak biliyoruz. Sadece bazılarının daha fazla yatkınlığı var, bazılarımızın ise biraz çabalaması gerekli. Ama her iki durumda da beynimizin matematik bildiğini artık öğrendik.

Bundan sonra matematik yapamıyorum değil, matematiği sevmediğim için çalışmıyorum derseniz daha inandırıcı olur 😊

Çünkü aslında hepimiz matematik biliyoruz.. 😊

Yazı için KÜBRA ÇEBİ arkadaşımıza teşekkür ederiz.

Matematik Bir Keşif Mi, Yoksa Bir İcat Mı?

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Cidden sözelci biri olarak hayatımın hiç bi yerinde olmasa keske ‍♂️Allahtan kızım sayısala yatkın cunku okul hayatım boyunca en çok sayısalda kopya ustası oldum sayısal ve matematiği iyi olanlarada hep gıcık oldum.

  1. Matematiğin hayatımızın her anında yanımızda olduğunu hiç bi açıdan düşünmemiştim.Fakat yazıyı okuyunca gerçekten de farkında olmadan matematik ile yaşadığımızı farkettim.Aydınlatıcı yazı için teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu