SON DAKİKA

Matematik Bir Keşif Mi, Yoksa Bir İcat Mı?

ohaaa

17 Ağustos 2018'de eklendi

Matematik Bir Keşif Mi, Yoksa Bir İcat Mı?

Son zamanlarda metematik bir keşif mi, yoksa bir icar mı? sorusu bizleri çokça düşündürür oldu.

Peki, sizce matematik bir keşif mi? Ya da icat? Yoksa dünya dışı varlıklar tarafından biz insanoğluna öğretilen bir bilgi midir?

matematik

Her geçen gün uzay hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda, uzay hakkında bir şeyler keşfediyoruz. Aynı zamanda geçmiş uygarlıklar hakkında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda da birçok yeni bilgiye ulaşıyoruz. Ayrıca bilimsel olarak da birçok şeyi icat ediyoruz, gelişiyoruz, ilgileniyoruz ve keşfediyoruz. Araştırmalar yapıyoruz, icatlarımız üzerinde çalışarak daha da geliştiriyoruz ve evrensel boyutta her konuda ilerliyoruz. Ancak bizim için önemli olan evrenin dili diye adlandırdığımız matematik konusunda biraz yanılıyor olabilir miyiz? Günümüzde birçok dalda kullandığımız matematik bir keşif midir? Yoksa icat mıdır? Bazılarınızın keşif, bazılarınızın ise icat dediğini duyar gibiyiz.

Dünya tarihine baktığımızda antik Mısır’da, Sümerler’de, Antik Yunan’da, Mayalar’da hatta Neolitik zamanlarda kullanılan matematik hakkında günümüze kadar ulaşan bilgiler ve belgeler bulunmaktadır. Ancak saymış olduğumuz tüm bu uygarlıklarda sonuç aynı olsa da kullanılan semboller birbirinden çok farklıdır. Dünyanın birçok farklı bölgesinde ve farklı zaman dilimlerinde farklı semboller kullanılarak ortaya çıkan matematik, kesinlikle icat değildir, bir keşiftir. Ancak keşfedilen matematik, günümüzde formüllerle geliştirilmiştir. Peki buradaki ince nokta, yani dikkat etmemiz gereken nedir? İşte kafaları karıştıracak nokta tam burasıdır.

Matematiği ilk kim buldu?

Big Bang yani Büyük Patlama ile oluşan evrenimiz, eğer matematik üzerine kurulduysa ve biz matematiği keşfetmeden bizden önce bir uygarlığın matematiği bulması gerekmektedir. O zaman matematiği ilk kim buldu? Hemen burada aklımıza dünya dışı zeki varlıklar geliyor. Ancak matematiği dünya dışı zeki varlıklar bulduysa, biz nasıl keşfettik? Örnek verecek olursak Maya takviminin keşfini yaptık. Mayalar’ın takvim yapısı üzerinde araştırmalar yaptık ve yapıyoruz. Çünkü Mayalar bizim gibi dünya üzerinde yaşamış bir uygarlıktır.

matematik

Eğer biz matematiği dünya dışı varlıklardan dolayı keşfettiysek, dünya dışı varlıkların bir şekilde dünyada yaşamış olmaları ve bu bilgiyi bizlere ulaşabilmemiz için dünya üzerinde bırakmaları gerekmektedir. Bıraktılar diyelim, o zaman neden geçmişte yaşamış olan uygarlıklar farklı matematik sembolleri kullanmakta? O zaman dünyayı kadim zamanlardan ziyaret eden dünya dışı uygarlıklar kendi kullandıkları sembolleri, dünyanın farklı yerlerinde bıraktılar. Sorular birbirini takip ediyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor… İsterseniz hemen biraz konuyu toparlayalım.

Matematik bir keşiftir

Matematik bir keşiftir ve olmayan bir şey keşfedemez. Ancak olması demek illaki dünya dışı bir varlık tarafından da dünyaya bırakılması anlamını taşımamaktadır. Matematik evrenin yaratılışından beri bulunmaktadır ve eski uygarlıklar tarafından keşfedilmiş, zamanla da geliştirilmiştir. Ancak matematiği biz geliştirirken nereye kadar geliştirdik, matematiğin son noktasında mıyız? Yoksa başında mıyız? Dünya dışı varlıklarla iletişim halinde olan kişilerden alınan bilgiler doğrultusunda, sizlere matematiğin başında olmadığımızı ancak sonuna da yakın olmadığımızı söyleyebiliriz.

matematik

Evrende birçok olayı kendi bilgimizle çözmeye ve anlamaya çalışıyoruz. Ancak hem kullandığımız fizik hem de matematik bazı noktalarda yetersiz kalıyor. Mesela Kara Enerji, Kara Madde, Kara Delik konularında bildiğimiz fizik ve matematik bizleri asla sonuc ulaştıramayacak. Dünya dışı varlıklarla iletişim halinde olduğunu söyleyen kişilerin, neden evrendeki bazı olayları anlayamadığımızı çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Çünkü anlatılanlar, matematiğin dört temel işlemlerden oluşmadığını, temelinde daha fazla işlemin bulunduğunu söylemektedirler. Yani toplama, çıkartma, çarpma, bölme harici işlemlerinde bulunduğunu, ancak bunu bizlerin hala keşfedemediğimiz bilinmekte. Bu demek oluyor ki dünya üzerindeki insanlık tarihi boyunca yapmış olduğumuz en büyük keşiflerden biri, hatta en büyük keşif olan matematiğin bir bölümünü hala keşfedilmemişdir.

Peki ne zaman keşfedeceğiz diye soracak olursanız, o zaman size verebileceğimiz cevap; Ne zaman üçüncü boyuttan dördüncü boyuta, hatta 5. boyuta geçip o boyutları anlarız o zaman… Yani şu anda kullandığımız matematik, üçüncü boyutun matematiği. Bir başka boyutlarda ise matematik daha çok genişleyecek ve ufkumuzu daha çok açacaktır.

Uzayda Yaşam Nasıl? Uzayda Giysiniz Olmasa Ne Olurdu?

Yorumlar

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
seher35arslan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Harika bir yazı olmuş kaleminize sağlık olsundu:)(

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ekim 2018, 08:00

Samsung Galaxy A7 2018 Modelinin Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu

Samsung Galaxy A7 2018 modelinin ülkemizde ki satış fiyatı belli oldu. Samsung akıllı telefon ailesinin orta segmentteki en sağlam telefonlarından biri olan A7 2018 modelinin fiyatı resmen açıklandı. Dün itibari ile resmen satışına başlanan Samsung Galaxy A7 2018 modelinin satış fiyatı belli oldu. Üç farklı renk seçeneği ile ortaya çıkan...

Devamını Görüntüle