Gündem

Masum Güzel, Lanetli Gorgon: Medusa

Masum Güzel, Lanetli Gorgon:Medusa.. Evrenin, Titan atalarına son veren Tanrılar arasında bölüşüldüğü zamanlarda, Medusa adında güzelliği dillere destan, sadece ölümlü insanları değil tanrıları da kendisine aşık eden bir kız yaşarmış. Masum güzel, lanetli gorgon Medusa.

Masum Güzel, Lanetli Gorgon:Medusa

Medusa’nın güzelliğini anlatanlar güzelliğine rakip olmadığından söz eder. Güzelliğinin bir eşini bulmak mümkün değilmiş. Bu yüzden yeryüzündeki bütün kadınlar ve hatta Tanrıçalar bile Medusa’yı kıskanırmış.

Gorgon Kardeşler

Phorkys ve Keto’nun çocukları olan ve Gorgon kardeşler olarak bilinen 3 kız kardeşten en küçüğü olan Medusa, diğer kız kardeşleri gibi ölümsüz değildir. Kral Tanrı, Olympos’un tek hakimi Zeus’un en sevdiği ve en gözünden sakındığı kızı zekâ ve bilgelik Tanrıçası Athena’ya ait bir tapınak vardır. Bu tapınakta yaşayan bu üç kız kardeş kendilerini tanrılara adamışlardır. Athena, göklere komşu tapınağında yaşayan Medusanın güzelliğinden etkilenmiş ama kendisi kadar güzel ve zeki bulmadığı için de hiç önemsememiş.

Poseidon’un İlgisi

Athena, kral tanrı Zeus’un kardeşi, denizlerin ve depremlerin efendisi yüce Poseidon ile birliktedir ve Poseidon da Medusanın güzelliğinden etkilenmiştir. Posedion gücüyle insanlara ve hatta tanrılara bile korku salan bir tanrıdır.  Yerleri Sarsan Tanri Poseidon, Tanrılar tarafından ölümlü bir kadına aşık olduğu için küçümsenmekten ve Athena’nın gazabından korktuğu için Medusaya olan ilgisini gizlemiştir. Her şeye gücü yeten ve her şeye vakıf olan Zeus Poseidon’un, Medusa’ya karşı ilgisini Athenaya söylese de Poseidon yeryüzü ve gökyüzünde ondan daha güzel, daha zeki ve daha alımlı hiçbir varlığın olmadığı üzerine yeminler etmiş. Kocası Poseidona inanmayı seçen Athena olayı çok fazla büyütmemeye karar vermiş.
Medusaya karşı gittikçe büyüyen Poseidon aklını kaçırma noktasına gelmiş.

Yerleri sarsan, denizlerin büyük efendisi Poseidon sonunda tutkusuna yenik düşmüş ve gizlice girdiği karısı Athena’nın tapınağında, güzeller güzeli, zavallı Medusa’ya zorla sahip olmuş. Harap bir halde tapınakta kalmaya devam eden Medusa, olayı Athena’nın duymasıyla cehennemi yaşayacağını anlamış. Kocası Poseidon’un üstelik de kendi tapınağında yaptıkları karşısında kendisini aşağılanmış hisseden Athena’nın bu hissi önce derin ve çaresiz bir kıskançlığa, sonra da büyük bir öfkeye dönüşmüş.

Bilgelik Tanrıçası Athena’nın Öfkesi

Öfkesinden deliye dönen bilgelik ve zeka tanrıçası, önce kocası Poseidon’u denizlerin ve okyanusların en dibine hapsetmeyi düşünmüş. Ne var ki buna başta babası Zeus’un karşı çıkacağını biliyormuş. Poseidona gücünün yetmeyecegini anlayan Athena, acısını zavallı Medusa’dan çıkarmaya karar vermiş. Öyle büyükmüş ki öfkesi, kendisi gibi acılar çekmesini sağlamadan öldürmemeye yemin etmiş. Bu büyük öfkesi sonucunda hem Medusa’yı hem masum kız kardeşlerini kimsenin yüzlerine bakmaya tahammül bile edemeyeceği kadar çirkin bir hale getirmiş.

Medusaya yaptıkları bununla da kalmamış bilgelik Tanrıçasının. Gören herkesi mecnuna çeviren, esen her yelde bütün telleri dalgalanan güzelim saçlarının her bir telini bir yılana dönüştürmüş. Öfkesi bununla da dinmeyen Athenanın.  Medusa’ya yine de bakmaya çalışan erkekler olursa diye her bakanı taşa çevirmesini sağlayan bir çift göz vermiş. Bunun yanı sıra dünyanın en kuzeyinde yer alan Hyperborea’ya sürmüş.

Poseidon: Denizler, Depremler ve Atlar Tanrısı

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Demek ki neymiş güzellik her daim basa belaymiş‍♂️işin esprisi Bi yana emek verilen Bi yazı olmus keyifle okudum bu tip anlatımları seviyorum cunku okurken hayalimde canlandırmalara sebep oluyor

  2. Mitoloji deyince Medusa’ya değinmeden biten sohbetler bende hep eksiklik hissi veriyor. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

  3. Medusa ya da bakın hele bu tarz yazıları pek okumazdım ama sayenizde okuyorum artık emekleriniz için teşekkürler

  4. Bilgelik Tanrıçası Athena’nın Öfkesi Biraz ilginç geldi bana ama makale çok güzel olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu