Hayata DairSağlık

Maskeli Depresyon

“Ne güzel, sürekli gülümsüyor hep neşe içinde”, “gülümsemesiyle bana çok güzel enerji veriyor” denilen kişilerin her zaman hayatla barışık olduğu, hep mutlu oldukları sanılır. Peki ya tam aksi durum söz konusu ise? Esasında onların depresyonda olduklarını hiç düşündünüz mü? Hem de tehlike derecesi yüksek depresyon; Maskeli Depresyon nam-ı diğer, Gülümseyen Depresyon!..

Maskeli Depresyon

Sürekli Gülen İnsanlar Depresyonda mıdır, Maskeli Depresyon mu?

İşten kovulma, sevdiği birinin vefatı, aşk acısı, farklı sebeplerden dolayı yaşanan üzüntü, acıların sonunda gelen depresyon kişiyi hayattan bir süre koparabilir. Kişi eve kapanabilir, kimseyle görüşmek istemeyebilir, sürekli yemek yiyebilir ya da tamamen iştahsızlaşır. Çoğunlukla depresyona giren kişiler depresyonda olduğunu fark etmez. Bu durumda bu şekilde davranan kişilerin depresyonda olduğunu çevresindekiler fark edebilir, müdahale etmek daha çabuk olur.

Fakat bazı durumlarda kişinin depresyonda olduğunu anlamak mümkün olmayabiliyor. Çok üretici fikirleri olan ve uygulayan, gayet düzenli yaşantısı olan, çok iyi işi, ailesi, aktif sosyal yaşantısı olan, hobilerine zaman ayıran, spor yapan, çevresi tarafından çok sevilen kişilerin de depresyona girmiş olmaları ihtimali oldukça yüksek!..

Dışarıdan bakıldığında hiç bir şeyi belli etmeyen, sürekli gülen insanların depresyonda olduğuna dair bilgiler de bulunuyor. Bu gibi durumlara “ Maskeli Depresyon “ ya da “ Gülümseyen Depresyon “ sendromu deniyor. Ve önlemi alınıp tedaviye başlanmazsa, kişinin intihar eğilimi göstermesi durumu çok yüksek!..

Maskeli Depresyon / Gülümseyen Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Maskeli depresyon aslında pek anlaşılmaz. Zira depresyonda olan kişi, içten fırtınalar yaşasa, çöküntünün dibine vurmuş olsa da, içten içe büyük acılar çekse de, dışarıya hiçbir şey belli etmez. Zira zayıf görünmeyi sevmezler. Bulundukları aktiviteler, etkinlikler kendilerine keyif vermese bile, o an o kişilerle birlikte olmak istemese bile, kendini zorlayarak yüzüne güzel bir gülümseme yerleştirir ve çevresindeki insanlara ışık saçar.

Depresyonda olduklarını anlamış olsanız bile kendileri bunu hiç de kolay kabul etmezler. Çünkü dışarıdan alınacak yardım, kendi zayıflıklarını ortaya çıkaracaktır ve o kişi aslında çok güçlüdür. Bu gibi durumlarda destek almayı genel geçer durumlarda mantıklı bulsalar ve tavsiye etseler de, kendilerine kondurmak istemezler.

Yüzlerine taktıkları gülümseme maskesinin altında bulunan özgüvensizlik, uyku sorunları, yaptığı işlerden duyduğu tatminsizlik, sürekli üzüntü hali, odaklanma sorunu, hayata dair hedef belirleyememe durumu bu kişilerde görülebilir.

Maskeli Depresyon

Maskeli Depresyon / Gülümseyen Depresyon – İntihar Tehlikesi

İnsanların kendisiyle ilgilenirken geçirecekleri zamanı kayıp olarak görürler. Kendileri, başkalarına yardım ederken aynı şeyi düşünmezler. Bu durumda da, aslında kendilerini oldukça önemsiz gördüklerini anlayabiliyoruz.

Bu nedenle intihar meselesi, bu kişilerde, diğer ağır depresyon geçiren kişilere oranla daha gerçekleştirilebilir bir durum, yani daha yüksek ihtimal. Çünkü ağır depresyon geçiren kişiler, herhangi bir konuda harekete geçmek için isteksizdirler ve bunun için enerjiye sahip değildirler. Maskeli depresyon geçiren kişi ise, günlük hayatındaki enerjisinden kayıp yaşamadığı, sosyal hayatındaki planları gerçekleştirebildiği için, intihar planlamak ve uygulamaktan çok da uzak değildirler. Bu nedenle ağır depresyondan daha tehlikeli durumdur aslında.

Maskeli Depresyon

Maskeli Depresyon / Gülümseyen Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?

Maskeli depresyon geçiren kişiyi, depresyonda olduğuna ikna etmeniz ve tedaviye yönlendirmeniz, deveye hendek atlatmaktan daha kolay olmayacaktır. Zira depresyonda olmadığına sizi inandırmak için ne kadar aktif, düzenli ve eğlenceli bir hayatı olduğuna dair size onlarca kanıt sunacaktır.

Maskeli depresyonun tedavisi mümkün ve aslında çok da zor değil. Hipnoz tedavisi veya psikoterapi ile bu durum tespit ve tedavi edilebilir. Bu durumda sizin sevdiğiniz kişinin depresyonda olduğunu düşündüğünüzde uzmana danışmanız ve kendisine durumu izah etmeye çalışmanız gerekecek. Evet kolay olmayacak, fakat kendisine ne kadar değer verdiğinizi anlattığınızda bundan destek alacaktır.

Aşk Acısından Kurtulmanın 4 Adımı

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Ben de genelde hep gülerim ama tek farkım var, ben geçen sene depresyonda olduğumu anlayıp hastaneye kendim gittim. Teşhis: Major depresyondu. Bilinçli olmak ve kendini tanımak burada çok önemli, depresyon basit bir hastalık değil yakalanan herkese acil şifalar diliyorum.

  2. O maskenin altını kimse görmek istemiyor onun içinde herkes sizinle gülüyor ve ne yazık ki gerçekten kimse kimsenin nasıl olduğunu gerçekten sormuyor farkında olmak güzel ama ilaç kullanmaya karşıyım herkes kendisini ilacıdır aslında

  3. Ben duygularımı saklayamıyorum çoğu zaman maalesef.
    Ama tabi ki çevremizde çok insan var.
    Güzel konuya değinmişsiniz kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu