in

Mars’ta Deprem Tespit Edildi!

Marsta Deprem Tespit Edildi!
Mars'ta Deprem Tespit Edildi!

Mars’ta Deprem Tespit Edildi! NASA tarafından Mars’a yollanan InSight uzay aracı, gezegen yüzeyinde ilk kez bir depremi tespit etti.

Mars’ta Deprem Tespit Edildi!

6 Nisan 2019 tarihinde meydana gelen depremle Mars, Dünya ve Ay ile benzerlik gösteriyor mu? Bu son gelişme ile neredeyse her gün, her dakika deprem olan dünyamız ve Ay dışında deprem meydana geldiği anlaşılan üçüncü gezegen oldu. 6 Nisan tarihinde meydana gelen bu deprem, uzayda tespit edilen ilk deprem olma özelliğini taşıyor.

Depremin sebebi ne?

Araştırmayı yapan bilim insanları Mars gezegeninde meydana gelen depremin, gezegen katmanlarında bulunan bir çatlak ya da gezegene çarpan bir meteordan dolayı olabileceğini düşünüyorlar.

Geçtiğimiz yıl kasım ayında iniş yapmıştı

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Mars’a iniş yapan Insight, Mars gezegeninin yeraltı katmanlarında bulunan sismolojik hareketler ve Mars yüzeyi hakkında araştırmalar yapıyor.

InSight uzay aracı, dünyamız ve Mars gezegenlerinin iç katmanlarında meydana gelen sarsıntıların kıyaslanmasında ve iki gezegenin oluşumları ve aralarındaki farklar konusunda ışık tutacak.

Insight uzay aracı Mars

Ay’da yaşanan sarsıntılara benziyor

InSight uzay aracının edindiği verilerle araştırmalarına devam eden uzmanlar, daha önce Ay’a gönderilen ve Ay yüzeyinde araştırmalar yapan Apollo’nun elde ettiği sarsıntılar arasında benzerlik olduğuna dikkat çekti. 1969-77 yılları arasında Ay’a giden astronotlar, gezegene 5 adet sismometre yerleştirmişlerdi. Bu sismometre cihazları o tarihler arasında binlerce sarsıntı kaydetmişti.

Sismik bir hareket tespit edildi

20 Aralık 2019 tarihinde hem düşük hem de yüksek frekansları ölçebilen sensörler içeren Insight’ın robot kolu tarafından Mars yüzeyine indirilen SEIS isimli sismometre 6 Nisan tarihinde sismik bir hareket tespit etti. Ancak sarsıntının kaynağı ve uzay aracına uzaklığı belirlenemedi.

Insight, Mars’a böyle inmişti…

Yaşamın Olabileceği Dünyaya Benzer 10 Gezegen

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

parkinson nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir?

Türkiye Plastik Atıkların Yeni Adresi

Türkiye Plastik Atıkların Yeni Adresi