Kültür - Sanat

Marslı Baykuş Öneriyor: Zifir Kitap Önerisi

Bugün sizlere biraz eski bir kitabı anlatacağım. İlk baskısı Şubat 2007, yuppii bende de ilk baskısı var! Bu kitabın ne Orkun Uçar’ın Derzulya Serisi’ne yazacağı Zefir kitabıyla alakası var, ne de beraber yazdığı yazar Burak Turan’ın Burak Turna’sı ile. Evet, Orkun Uçar Metal Fırtına’yı Burak Turna ile yazmıştı ama iki harfin yeri değişince bambaşka bir insan ortaya çıkıyor. Orkun Uçar pek çok ortak projede yer alan bir yazar ve elinin dokunduğu her proje parlıyor. Zifir kitap önerisi ve daha fazla bilgi yazımızda!

Marslı Baykuş Öneriyor: Zifir kitap önerisi

Neyse aklınızı daha fazla kurcalamaya gerek yok, sonra benim ev gibi dağınık olmasını istemem. Ben müziğimi açıyorum: “Cause I’m only a crack in this castle of glass. Hardly anything left for you to see. For you to see…” Anlamadınız mı? Neyse bir kere de Türkçe: “Çünkü ben sadece bu cam kaledeki bir çatlağım. Göreceğin neredeyse hiçbir şey kalmamış…” Linkin Park’ın Castle Of Glass adlı parçası, kitaba başlamadan önce müziğe başlayın efenim. Orkun Uçar ve Burak Turan ikilisinin şahane eseri bugünün önerisi. Benden hayatımdaki unutamayacağım kitapları sıralamamı isterseniz ilk beşte olacak kitaplardan bir tanesi kendisi.

Cinler, insanlar, şeytanlar, isyankar melekler zifiri bir savaşın eşiğinde. Ben bu kitabı övmeyi pek tercih etmiyorum. Okumanız için yalvarmam daha anlamlı olacaktır zira. Birkaç kelime ile geçiştirilemeyecek bir kitaptan bahsediyorum gençlik, gözleriniz açık olsun. Şimdi size cinler, şeytanlar filan dedim ya son dönemdeki lağım kokan cinli perili basit korku sinemamızla bir bağlantı kurmayın. Ki pek yakında bu satırlarda bir yerli korku filmi önerisi de okuyacaksınız.

Bu kardeşiniz sizi kalitesiz işleri izlemeye ve okumaya mahkûm bırakmayacak, korkmayın ;) Evet, bu kitapta okuyacağınız cinler sadece gölgeler ve öğürmelerden var olmuyor. İki başkahramanımızdan biri yarı cin, biri de cehenneme girebilecek ve oradan sağ çıkabilecek kudrete sahip. Off, amma da abarttın demeyin, okuyun göreceksiniz.

Zifir kitap önerisi

Kendinizi heyecan dolu dakikalarda adrenalin salgılarken bulabilirsiniz…

Korku ve fantastik edebiyat çoğunlukla iç içedir, bu kitabın fantastiği az daha ağır basmış. İnsanlarla cinlerin birlikte yaşadığı dünyayı anlatan kitap. Hikâye cin ırklarının en azılısının dünyaya hükmetme arzusu üzerine kurulu. Hikâyedeki savaş sahnesi betimlemeleri öyle şahane ki bir anda kendinizi Azarrath veyahut Azazil yerine koyup acı ve heyecan dolu dakikalarda adrenalin salgılarken bulabilirsiniz. Neyse ki adrenalin bazen faydalıdır.

Amerikan askerlerinin Kabe’de ne işi var? Hacer-ül Esved in sırrı ne? Papa ve Amerikan başkanı neden öldü? Dünya insan kanına nasıl boğuldu? Cehennem savaşı hakkında ne biliyorsunuz? Ya şeytanın orduları yeryüzüne inerse ne olur? Ya Kız Kulesi’nin altında nasıl bir güç yatıyor? Bu soruların cevabını bilmiyor musunuz? Tabii bilmezsiniz, hanginiz Zifir’i okudu? Şimdi açıyorsunuz ilk sayfayı, Mardin Nusaybin’de başlayan hikâyeyi bir güzel hatmediyorsunuz ve cahilliğinize son veriyorsunuz. Yoksa sizi İlber Hoca’mıza şikâyet ederim :D Elektrikler kesildi hocam bahanesini kabul etmiyorum, jeneratör çağında yaşıyoruz, hiç olmazsa bakkal amcanızda mum da mı yok? Okuyanlar özet anlatacak ona göre :D Hadi, gözünüze kuvvet!

Marslı Baykuş Öneriyor: Karanlık Yılbaşı Öyküleri

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu