Kültür - Sanat

Marslı Baykuş Öneriyor: Yılgayak Kitap Önerisi

Shall We? üyelerinden, sevgili dostumuz Bahattin Ceyhan kitap önerileri serisine devam ediyor. Yılgayak kitap önerisi mutlaka okunmalı…

Marslı Baykuş Öneriyor: Yılgayak kitap önerisi

Önceki yazılarımda size son dönemde çıkan üç bilimkurgu derlemesini tanıtmıştım. Şimdi sıra korku derlemelerinde. Bunun için Türkiye’de uğraşıp çabalayan, konferanstan konferansa koşan bir ekip var. Evet, aynı şeyi düşünüyoruz. Onlar FABİSAD’ın korkucu tayfası. Kendileri sevgi dolu, tatlış mı tatlış insanlar olsalar da yazdıkları oldukça korkutucu, ürkütücü şeyler. Onlara sevgiyle yaklaşabilirsiniz ama yazdıklarına asla. Hatta bu ekibin bir yan kadrosu daha var ki bu yazarların Gerisi Hikaye diye podcast serisi var. Detaylı ve özenle hazırlanmış korku sohbetleri, bu da upuzuuun başka bir yazının konusu…

Yılgayak kitap önerisi
Yılgayak kitap önerisi

Neyse, çok uzatmadan günün kitabına selam verelim. Anadolu Korku Öyküleri III Yılgayak. Funda Özlem Şeran, Demokan Atasoy, Murat Başekim, Orkide Ünsür, Mehmet Berk Yaltırık, Ali Yeniay, Uğur Batı, Işın Beril Tetik, Galip Dursun, Murat Baykan’dan oluşan yazar kadrosu şahane serinin üçüncü kitabına imzalarını atmışlar ya, bize de hava karardığında okumak düşer.

Yine dayanamayacağım, öyküleri tek tek ve kısa kısa ele alacağım. Spoiler alarmı çalıyor bak, kırmızı kırmızı… En azından uyarmış bulundum, sonra uğraşmayın benimle. Şamanlar, orman perileri, Laz cadı, kaçakçı çeteleri ve daha niceleri sizleri bekliyor.

Kitap hakkında…

İlk Öykü Funda Özlem Şeran’dan Yılgayak. Aslında öykünün en korkunç kişisinin hikayesini okumaya başladığınız katil olduğunu düşünebilirsiniz. Bence daha kötüsüne hazırlıklı olun. Doğa her zaman huzur değildir diyor bu öykü size.

Demokan Atasoy – Sakın: Öyküye başladığınızda klasik “tekinsiz köye atanan öğretmen” hikayesi diye stres yapmayın, bittiğinde söylediklerinizden utanacaksınız. Alakası yok zira. Bazı öyküler vardır, psikolojinizi bozar. Bu da o türden. Aman dikkat, paranoyaklaşmayın!

Murat Başekim – Gölgeler: Evet, işte bu klasik ‘tekinsiz köye atanan öğretmen’ hikayesi. Yalnız öyle sıradan değil, başyapıt türünden klasik. Öyküyü okurken hala köy okullarında sıkıntı çeken öğretmenlerimizin dertlerine ortak olacağız. Dahası gerçekten de korkunç bir öykü okuyacağız. Kendi gölgesinden korkan adamın güneş gören köydeki dramına hazır olun.

Orkide Ünsür – Hasat: Orkide Hanım öyküde sizi yemyeşil bir köye götürüyor. Harika bir doğa öyküsü okutturuyor. Hatta söylenmeye başlıyorsunuz korku bunun neresinde diye. Cevabı bir soruyla veriyorum, doğayı ne yok eder? Elbette insan ve kentleşme. Yeterli bir açıklama oldu umarım. Yalnız dert etmeyin, sevgili yazarımız doğayı da silahsız bırakmamış. Kitapta beni en çok etkileyen iki öyküden biri kendisi. Buradan bir kez daha yazarına tebriklerimi iletiyorum.

Marslı Baykuş Öneriyor: Yüksek Doz Gelecek

Mehmet Berk Yaltırık – Cazı Nene: Mehmet bu öyküde bilgisini sanatıyla öyle bir harmanlamış ki, hayran kalmamak elde değil. O ki modern zamanların meddahı. Bu adamı takip edin. Ha, öykü mü? Şuradan Trabzon’a bir otobüs veyahut gemi bileti alın önce. Sonra Karadeniz’de geçen cinli minli öyküyü okumaya başlayın. Garanti ediyorum, korkudan altınıza şeyetmeseniz bile yarı yolda geri dönmek için her şeyinizi vereceksiniz, acaba bu öykü gerçek olabilir mi diye.

Ali Yeniay – Karakura: Evet yine bir ‘tekinsiz köye atanan öğretmen’ hikayesi. Ama bu da bir başka gerçekten. Öykü bittiğinde kendiniz fantastik bir paradoksun içinde bulabilirsiniz zira.

Uğur Batı – Pezevenk Kör Botan’ı Niye Yedim: Ömrüm boyunca unutamayacağım kitaplarım var benim ve ömrüm boyunca unutamayacağım öyküler… Bazı öyküler vardır yetişkinler içindir, zira kitaptaki her öykü için size bazı uyarılar yaptım. Yalnız bazı öyküler vardır, her insanın hazmedebileceği türden değildir. Eğer kendinizi Bakırköy Akıl Hastanesi mezunlarından sayıyorsanız, deli raporunuz varsa, ‘korku öyküleri, filmleri beni korkutmuyor’ diyen tiplerdenseniz (Ben de aynı o tiptendim!) şimdi korkmaya hazır olun. Öykü hakkında bilerek bir şey yazmadım, zira adı bile çok şey anlatıyor. Bunu okumadan önce ciddi ciddi bir düşünün derim. Uğur Batı’ya koca koca saygılar!!!

Yılgayak kitap önerisi
Yılgayak kitap önerisi

Işın Beril Tetik – Taş Uyur: Yakın zamanda yeni keşfedilen kara bir lahit haberi vardı. Hani o haberi okurken içinizde bir heyecan mı türedi? Aynı yolun yolcusuyuz gençler. E o zaman korkunun kraliçesi Işın Hanım’ın öyküsünü okumaya davet ediyorum sizi. Bu öyküyü okurken betonlaşmanın sonuçlarının neler olabileceğine şahitlik edeceksiniz.

Galip Dursun – Misafirler: Düşünün ki bir köy çobanısınız, yalnız başınıza ıssız bir yerde hayvanlarla. Başınıza gelecekleri bir hayal edin. Neyse etmeyin, Galip Dursun’u dinleyin hele. Çünkü en iyi hayali o çoktan kurmuş bile. Bakın anlatmaya başladı bile, gözlerinizi dört açın ve yazarın satırlardaki dudaklarını okuyun.

Murat Baykan – Yaşbaz: Murat Baykan gizemlerini iyi saklayabilen bir yazar. Son satırlara kadar sadece güzel bir öykü okuduğunuz hayaline kapılabilirsiniz. Her şey iyi giderken sona hazır olun derim.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu