Kültür - Sanat

Marslı Baykuş Öneriyor: Yeryüzü Müzesi

Bugün sizlere son dönemde çıkan üç değerli bilimkurgu derlemesinden birini daha tanıtacağım. İlki ilk yazımda söz ettiğim Yerli Bilimkurgu Yükseliyor – Bilimkurgu Öykü Seçkisi idi. Yine değerli bir oluşum olan Bilimkurgu Kulübü’nün seçkisi, Yeryüzü Müzesi günün kitap önerisi! Açıkçası isminin bile dikkatimi çektiği bir kitap benim için kendisi.

Yeryüzü Müzesi

Geçmişi seviyorsan tarih okumalısın, canavarlar ve yaratıklar büyülüyorsa seni fantastiktir ilgini çeken. Polisiye sevebilirsin, her yerde bulabilirsin. Ama sen de benim gibi bilim seviyorsan, geleceğe bakarken gözlerin parlıyorsa, ‘Doğan görünümlü Şahin’in egzoz sesinden çok daha farklı makinelerin sesini duymak istiyorsan, en az ‘Galaksinin Koruyucuları’ kadar eğlenceli bir uzay (hatta belki Jar Jar Binks) hayal ediyorsan, evin elektronik aygıt kaynıyorsa, aslında kısacası bugünden fazlası ilgini çekiyorsa aynı yolun yolcusuyuz demektir. Hadi o zaman geleceğe bir adım daha atalım.

Yeryüzü Müzesi
Yeryüzü Müzesi

Gelelim kitaba…

Kapak tasarımı bir an önce sayfaları açmanız için sizi dürtüklüyor. (Facebook dürtmelerine benzemez, siz hele bir kapağına bakın.) Düşünsenize, gelecekte insanlar dünya dışında yaşamaya başlayacak; yeryüzü tarihi, bugün fosilleriyle bile ilgimizi uyandıran dinozorlar tarihi gibi çok ama çok geçmişte kalacak. Kitabın adı ve kapağı bile ne hayallere daldırdı arkadaş! Kapak tasarımcısı Hamdi Akçay için hepinizden koca bir alkış rica ediyorum. Kitabın arka kapağında Ursula K. Le Guin’den gelen bir övgü yazısı var. 18 değerli yazar ve 18 gelecek öyküsü için uçuşa hazırsanız Mars yolculuğumuz başlıyor.

Çok sevdiğim bir yazar şöyle derdi; ‘Bilimkurgu olmayan yerde bilim olmaz.’ Peki, söyleyin bana haksız mı Orkun Uçar? Evet, bu kitapta Orkun Uçar gibi tam 18 kalemi güçlü yazar var. Düşünsenize; bir İstanbul’da, Ankara’da hatta Kızılay meydanında geçen bir öykü okumak sizin için de heyecan verici değil mi? Ya iskendercideki robot, selfie’ler üzerine bir hikâye, hepsi ilgi çekici. Hatta rahatlıkla şöyle diyebiliriz; yerel ögelerimiz üzerinde kurgulanmış bilim hiç de sırıtmıyor. Aksine efsanevi olmuş. Hani gelecekte başyapıt olacak bir kitap. Bakın ne diyeceğim. Bu kitabı bir okuyun sonra kim en çok hangi öyküyü sevdi, en çok hangi kısmını beğendi diye yazarlarıyla birlikte bir canlı yayın yaparız, ha? Yaparız, yaparız. Siz hele bir okuyun kitabı. Bu kitap heyecanla beklediğiniz bir Hollywood filmi gibi, okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Altın gibi, hiç değer kaybetmeyecek, aksine zamanla değerlenecek bir yatırım aracı. Okumak bankaysa bilimkurgu en değerli dövizdir. Nokta.

Sevgiyle, kitapla, müzikle ve gelecekle kalın. Gelecekle kalın derken size “Uzun yaşayın ve sağlıcakla kalın.” gibi koca bir anlam içeren bir kalıp da türettim, bakın ne güzel oldu. Son olarak benimle kalın. Size anlatacağım daha çok değerli eser var.

Marslı Baykuş Öneriyor: Emrah Ateş – Hayat Meyhanesi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu