Kültür - Sanat

Marslı Baykuş Öneriyor: Emrah Ateş – Hayat Meyhanesi

Herkese bir kez daha merhaba. Henüz ilk yazılarım olduğu için arada merhabalaşmanın faydası var, samimiyetimiz artar. Bugün size muhtemelen duymadığınız bir ismi önereceğim. Ülkemizin yetiştirdiği güzel bir genç. Aslında yaş olarak 30’lara benimle beraber adım atan biri… Neyse, biz yine de genç diyelim :) Emrah Ateş bugünün yazarı. Kendisinin şu an piyasada iki öykü kitabı var; Hayat Meyhanesi ve Anı Koleksiyoncusu.

Emrah Ateş – Hayat Meyhanesi

Ben size bu yazımda Hayat Meyhanesi’nden bahsedeceğim. Kitabın piyasaya çıkış tarihi Haziran 2015. Efendim bu kitap size neler vaat ediyor? Üç beş adet kafası bir milyon adamın anıları ne kadar ilgi çekici olabilir ki? Ancak bu kadar ilgi çekici olabilir, nokta. Öncelikle okuyacağınız karakterler ayyaş değil, daha bir naif. Sonra yazarın kalemi, dili oldukça cazip. Kitaptaki öyküler birbirinden bütünüyle bağımsız değil, poetika türünde yazılmış. Her hikayeyi okurken ana mekan olan meyhanede olduğunuzu hatırlıyorsunuz. Emrah bizlere hayatın acı gerçeklerini anlatıyor, hem de öyle böyle değil, olanca gerçekliğiyle. Hani bilirsiniz, bazı kitaplar vardır; dublaj Türkçesiyle yazılmıştır, ‘lanet olsun’ gibi kalitesiz küfürler okursunuz. Hani bazı öyküler vardır; yazar küfürleri bipler, argosuz satırlar için kırk takla atar. Bu kitaptan böyle beklentileriniz olmasın. Kalite kokuyor, anlayın;

Her şeyden öte hikaye size güzel keşifler yaşatacak. Yetişkinlerin arasında kendine yer edinmiş bir genç, ördek yürüyüşü ve belki de bugüne kadar adını bile duymadığınız kuru et. Evet, ben bu kitapla duydum ve epey hoşuma gitti. Gidin kuru et bulun deneyin, alkollü ya da alkolsüz.

Emrah Ateş
Emrah Ateş – Hayat Meyhanesi

Yazarımız Emrah Ateş oldukça güzel bir insan. Onda daha ne anılar var bir bilseniz… İkinci kitabı Anı Koleksiyoncusu da okuması keyifli bir kitap. Devamı da gelecektir umarım. Eğer bir yerde denk gelirseniz hoş sohbetine nail olun. Mümkünse kitabınızı imzalattırın. O ki yeni açılmış bir youtube kanalı gibi. Bakın yazıyorum, buralar değerlenecek. Bence siz şimdiden bir ‘Emrah Ateş Fan Club’ kurun. O, hala bizimle birlikte yaşıyorken ilgi görmesi gereken bir değer. Okuyalım ki bizimle başka güzel anılarını paylaşsın.

Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2018

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. O kadar ilgili ve güzel anlatmışsın ki almamak mümkün değil. Kalemine sağlık. Kesinlikle ilk fırsatta okuyacağımın sözünü veriyorum :))

  2. O kadar ilgili ve güzel anlatmışsın ki okumamak mümkün değil:)) kalemine yüreğine sağlık ilk fırsatta okuyacağımın sözünü veriyorum

  3. Yazar güzel yazmış olmalı ki ben de ilgi duyup yazmışım. Hepinize teşekkürler, umarım okuyup beğenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu