in

Marilyn Monroe kimdir?

Marilyn Monroe hayatı

Marilyn Monroe gelmiş geçmiş en güzel kadınlar arasındadır. Bir döneme damga vurmuş artistlerdendir. Peki gerçekte kimdir? Hayatı nasıl geçmiştir? Bu yazımızda bu muhteşem kadının hayatını anlatacağız.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe Hayatı

Babası tarafından çok küçük yaşlarda terk edilmiş annesi psikolojik sorunları nedeniyle kendini kaybetmiş talihsiz sanatçımız. 1926 haziran ayı doğumludur. Yaşamını yetimhanede geçiren Marilyn Monroe 15 yaşındayken, kaldığı yetimhanede tecavüze uğramış, arkadaşının evine taşınmıştır fakat arkadaşının kocası tarafında da tecavüze uğramıştır bir çok yer mekan değiştirmek zorunda kalmıştır. 16 yaşlarında hayallerini süsleyen James Dougherty evlenmiştir. Evlilik yaptığı eşi bir süre sonra askere gider. O sırada ajanslardan bir tanesine başvurur. Ajansın aradığı sarışın model olduğu için Marilyn Monroe saçlarını sarıya boyatır. Dergilerde fotoğrafı yayınlanan Monroe, model olmuştur. Norma Jeane Mortenson ismini burada Marilyn Monroe olarak değiştirmiştir.

Marilyn Monroe hayatı

Ünlü Olma Hikayesi

The Blue Book Modeling Agency’de modeldiri Ben Lyon’un dikkatini çeker. Ben lyon ile tanışması hayatını bir anda değiştirecektir. İlk sinema dünyasına yavaş yavaş adımlarını atmıştır. Monroe’nun ilk filmi 1947 yılındaki Dangerous Years filmidir. Monroe, asıl önemli rolünü 1950 yılında “The Asphalt Jungle” 1952 yılında çıplak fotoğraflarının yayınlanmasıyla birlikte oldukça büyük bir olay haline gelmiştir. Fotoğrafları geçimini sağlayabilmek için çektirdiği söyleyerek halk arasında yeni bir tartışma başlatmıştır. Fakat tartışmalar sürerken Monroe halkın içte içe sempatisinide kazanmıştır.. Daha sonrasında Monroe Monkey Business, Clash by Night, We’re Not Married!, ve Don’t Bother to Knock’dur. Monroe’nun “Niagara” filmlerinde rol almıştır. Filmler bir hayli beğeni kazanmıştır.. Böylece Marilyn Monroe artık bir yıldız haline gelmiştir.

Meşhur Oluşu

Monroe’nun 1953 yılında Monroe asıl ününe kavuşturacak meşhur filmini çekmiştir. “Gentlemen Prefer Blondes” adlı filmi ve aptal sarışın rolü. Artık monroe sarışın bomba imajını yaratmıştır. Kariyeri boyunca Marilyn Monroe’nun filmleri 20 milyon $ fazla hasılat elde etmiştir. Ne yazık ki Monroe, sonu kariyeri kadar parlak olmamış ve yaşamış olduğu iç dünyasına yenik düşerek intihar etmiştir.

Olcay Kütük

Türk Sinemasında İlkler

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çok Güleceğiniz Birbirinden Komik 15 Karikatür

Anksiyete Bozukluğu İle Nasıl Mücadele Edilir?