in ,

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi

Sevgili üyemiz, dostumuz Reyhan Çıkmazyol’un kaleme aldığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri serisi, Mardin gezi rehberi yazısı ile sona eriyor…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi

Sanırım sayfalarca yazabilirim Mardin gezi rehberi haberini… Medeniyetlerin, uygarlıkların, dillerin ve dinlerin aynı zamanda tevazunun samimiyetin şehri Mardin… Kesinlikle bir 3 gününüzü buraya ayırmalısınız.

Öncelikle size Eski Mardin’i anlatarak başlayacağım. Sadece arabaların geçebildiği bir tane caddesi olan eski Mardin eski taş evleri ve dar sokakları ile meşhur. Buraya bir gününüzü vermenizi tavsiye ederim. Dar sokaklarında koşun, kaybolun esnafla sohbet edin, gördüğünüz tahta kapıların ardında ne olduğunu merak edin ve içeri girin.

Hoşgörü dedim ya, burası gerçekten hoşgörü şehri! Kimse size neyi, neden yaptığınızı sormayacak, gülümsemeyle karşı verecektir. Çünkü burada Kürt, Süryani ve Arabi yıllarca birlik beraberlik içinde yaşamış, kültürlerini devam ettirmişlerdir.

Ah nereden başlasam ki? Öncelikle eski Mardin’de kafelerde vakit geçmenizi öneririm. Süryanilerin kafelerinde ikram ettikleri mahlepli süryani şarabını geri çevirmeyin. Kürtlerin kafesinde oturduğunuzda kaçak çaylarını yudumlayın. Arapların kültürlerini öğrenin ve sohbet edin. Eski Mardin de gidebileceğiniz yerler Kasimiye Medresesi, Kırklar Kilisesi, Ulu Cami olabilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Adıyaman Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi - Mardin Kalesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi – Mardin Kalesi

Bir rivayet der ki, yıllar yıllar önce taş evler yüzünden Mardin’de yılan ve akrepten geçilmiyormuş. Bir gün bir büyücü bu derde deva olacağını söyleyip, Ulu Cami’den Mardin Kalesi’ne, tılsımlı iki tane ip uzandırmış. O günden beri ne insanları yılan sokmuş, ne de evlerine akrep girmiş.

Fakat, Mardin kenti Timur işgaline uğradığında, bu tılsımlı iplerden akrep için olanı kopmuş. Taş evlerde yaşayanlar, yaz mevsiminde bundan biraz şikayetçi. Ulu Cami’ye gittiğinizde bu tılsımlı ipin tek kalan asılı olduğu parçanın caminin minaresinde olduğunu görebilirsiniz.

Mardin gezi rehberi – Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de görmeniz gereken birinci yerlerden biri Deyrul Zafaran Manastırı. Eski Mardin’e oldukça yakın. Fakat Mardin’de gezmeniz için araba kiralamanız şart. Bu safran kokan manastırımız, Süryani halkı için oldukça önemli bir manastır.

Hala içerisinde dini eğitim verilmeye devam edilmektedir. Safran kokulu dememin sebebi de inşa sırasında harcında safran baharatı kullanmaları. Giriş çok cüzi bir ücrete tabi fakat, burayı rehberli geziyorsunuz. İçeride sizi manastırın rehberleri bekliyor ve onların anlatımları eşleğinde geziyorsunuz. Süryani arkadaşım Lucas’tan burayı dinlemenizi tavsiye ederim.

Bahçesinde safran çayı ve süryani çöreği tatmayı unutmayın.

Bir sonraki rotamız Midyat ilçesi. Merkeze yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Burada bol bol alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü burası kozmetik ve gümüşçüler dünyası! Burada ziyaret etmek isteyeceğiniz, oldukça turistik olan iki yerimiz var. Birisi Midyat Konuk Evi diğeri Mor Gabriel Manastırı.

Midyat Konuk Evinin açıkçası çok bir tarihi hikayesi yok. Ama daha önce böyle görkemli bir konak görmediyseniz görmenizi tavsiye ederim. Oldukça hoş fotoğraflar çekebilirsiniz. Ardından Mor Gabriel Manastırı’na geçiyoruz. Burası diğer manastırımızdan da oldukça büyük ve yine birçok tarihe şahitlik etmiş bir mekan. Zaten içeriye girdiğinizde tüm tarihi geçmişi ruhunuza işliyor. Yine rehberler eşliğinde gezmeniz gerekiyor. Arkadaşım Kuryakos’dan dinlemenizi tavsiye ederim. Masal anlatır gibi anlatacaktır size…

Şimdi ise sizi Şırnak sınırına yakın olan Midyat’a bağlı Kafro Köyü’ne götürüyorum. Gitmeseniz olur mu? Bence hayır olmaz. Çünkü buranın hikayesi beni oldukça etkilemişti. Gelin anlatayım size…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi - Kafro Köyü, Kafro Pizzaria

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi – Kafro Köyü, Kafro Pizzaria

İlginç pizzacı!

Bir köy düşünün sırf hristiyan ve süryani oldukları için dönemin halkı tarafından fazlasıyla dışlanıp hakları yenilmiş. Buna daha fazla dayanamayan köy ahalisi, evini yurdunu memleketini bırakarak Avrupa’ya göç etmiş. Daha sonrasında Ecevit döneminde, Ecevit’in yaptığı çağrıya istinaden köylerine geri dönmüşler. Fakat köylerini şuanda yazlık gibi kullanıyorlar. Evleri gerçekten muhteşem, asla bir köy evi demezsiniz.

Fakat, burayı ilginç kılan şey köyün ortasındaki pizzacı! Evet, yanlış duymadınız! Köyün ortasında muhteşem lezzetli ve eşi benzeri bulunmayan tarifte pizza yapan bir yer var. Avrupa’ya giden köy sakinleri orada pizza yapmayı öğrenirler. Sonra köye döndüklerinde sırf kendilerini eğlendirmek meşgul etmek için bu pizzacıyı açarlar. Sonra namı alır başını yürür. Bildiğim kadarıyla artık yaz kış açık Kafro Pizzaria…

Aralarında Mardin Kalesi‘nin de bulunduğu Türkiye’nin en güzel kaleleri hakkında bilgi almak için tıklayın!

Sizlere son olarak kısaca birkaç yerden daha bahsedeceğim. Fakat gitmenizde ısrar etmeyeceğim. Eğer vaktiniz ve arabanız varsa kesinlikle gitmelisiniz ama yoksa, ulaşımınız oldukça zor olacaktır.

Beyazsu

Burada tarihi bir güzelliğimiz yok ama serin serin akan nehrin kenarında mardin kebaplarını denemek isterseniz tercih edebilirsiniz.

Mardin Dara Antik Kenti

Kazı çalışmaları henüz tamamlanmadı. Maalesef bir rehberlik hizmeti de yok. O yüzden sadece gezip görebilirsiniz. Anlatım olmadığı için pek ruhumuza işlemedi bizim.

Mor Evgin Manastırı

Güneydoğu’nun Sümelası derler. Dağın tepesine kurulmuş tam bir inzivaya çekilme merkezi. Süryanilere ait. Buraya çoğunlukla ibadet etmeye geliyorlar. Turistleri pek göremezsiniz. Burada eğitim alan gençlerden her bir detayı öğrenebilirsiniz ama…

Dereiçi Savur Köyü

Benim gibi hikayesi olan yerleri seviyorsanız gidin görün derim. En büyük özelliği ise, bu köy hem cami hem katolik klisesi hem de protestan klisesine sahip. Kültür karmaşasına mahal vermeyen bir köy.

Mardin’de neler yemelisiniz?

Tabi ki kaburga dolması! Bu konuda Cerciş Murat Konağı bir numara. Sembusek kapalı lahmacunlarını deneyebilirsiniz ben çok beğendim oldukça hafif. Herhangi bir mahalle fırınında yiyebilirsiniz. Süryani şarabını tatmadan dönmeyin. Beğendiğiniz gözünüze kestirdiğiniz her mekana, her kafeye, her restorana girin. Büyük şehirlerdeki gibi 10 dakikada bir “ne içersiniz?” diye başınıza bir zeballah asla gelmez.

Aaa! Az daha unutuyordum! Mavi badem şekerini mutlaka dönüşte sevdiklerinize almalısınız. Kesinlikle boya değildir. Mardin’e has bir bitkinin kök renginden yapılmış, gerçekten en lezzetli hediye oluyor, bana güvenebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi - Mavi Badem Şekeri, İmlebbes
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Mardin Gezi Rehberi – Mavi Badem Şekeri, İmlebbes

Velhasıl kelam, medeniyetlerin şehri, Mezopotamya’nın gözdesi, kültürlerin mutlu mesut yaşadığı Mardin masal şehrine gidin ve görün. Mutlu olacağınıza adım gibi eminim. Mardin gezi rehberi haberimin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri serimin sonuna geldik… Sevgilerimle, keyifli okumalar…

Reyhan Çıkmazyol

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Oscar Adayları Açıklandı. Son Dakika. İşte Aday Listesi.

Honor View 20 Tanıtıldı!