Tarih

Malleus Maleficarum: Cadı Çekici

Büyücü olduğu görüşüne varılan kişiler ve hatta onlara yardım edenler tarihin en eski dönemlerinden beri dönemin otoriteleri tarafından cezaya mahkum edilmişlerdir. Malleus Maleficarum, yani Cadı Çekici yazıldıktan sonra tüm otoritelerin üstüne çıkmıştır.

Malleus Maleficarum: Cadı Çekici

Günümüz düşünce yapısıyla bakıldığında canavarca ve ilkelce karşılanan bu rejimler, dönemin otoriteleri ve ileri gelen din adamları tarafından normal ve hatta gerekli görülmekteydi. Ama Yeniçağ’ın ilk dönemlerinde öyle bir kitap yazıldı ki, cadılar ve büyücüler üzerine ne kadar uygulama ve düşünce yapısı varsa hepsini meşrulaştırdı.

Engizisyon Mahkemeleri

Katolik kilisesi eliyle kurulmuş bir yargılama organı olan Engizisyon Mahkemeleri, dönemin dini inançlarına uymayan tavır ve davranışları cezalandırıyordu. Bugün halen insanları hayrete düşüren yüzlerce sorgulama ve idam yöntemine ve aletlerine sahip olan mahkemelerin ilk hedefleri de doğal olarak büyücülükle insanların huzurunu kaçıranlar ve cadılardı. Engizisyon mahkemelerinin o dönemlerde uyguladığı işkence yöntemleri bugün bile hala bir çok inanıştaki korkunun temellerini oluşturmaktadır.

Heinrich Kramer

Bir Engizisyon temsilcisi olan Heinrich Kramer, yüzlerce duruşmada görev almıştır. 1485 yılının Avusturya’ sında yer aldığı bir duruşmada sanıklar, hastalıklara ve hatta bunun sonucunda ölümlere yol açacak tılsımlar, iksirler hazırlamakla suçlanıyorlardı. Heinrich Kramer, sanık kürsüsünde yer alan ve cadı olduğu iddia edilen kadınlardan birisine, şeytanın kontrolü altında olduğu anlarda biri ya da birileriyle cinsel ilişkiye girip girmediğini sordu. Engizisyon Mahkemesinin diğer görevlileri tarafından yersiz bulunan Heinrich Kramer’ın bu sorusu cevapsız kaldı. Dinlenen tanıklar ve tüm araştırmalardan sonra kadın suçsuz bulundu ve serbest bırakıldı.

CADI AVCILARININ BİR NUMARALI KAYNAĞI

Bu duruşmayı kaybetmesini büyük bir saplantı haline getiren Kramer, bu olayın üzerinden 1 yıl bile geçmeden cadılar üzerine, cadıların felaketi olacak bir kitap yazdı. Malleus Maleficarum. Cadı Çekici olarak da anılan bu kitap cadıları şeytanın yeryüzündeki gölgeleri ilan ediyordu. Çok kısa bir süre içinde insanları etkisi altına almaya başlayacak, özellikle cadı avcılarının bir numaralı kaynağı ve kutsal pusulası haline gelecekti.

Kitaba Papadan Fetva

Heinrich Kramer yazacağı kitabın büyük kitlelere ulaşabilmesi için papanın cadılar üzerine verdiği fetvaya da kitabında önemli bir yer vermiştir. Ve bu tam da düşündüğü gibi kitabın en büyük kozu oldu. Summis Desiderantes olarak bilinen bu meşhur fetva cadıcılık faaliyetleri görülmüş kişileri ve cadıları öldürme yetkisi veriyordu. Kramer istediğini elde etmişti. Papanın fetvasıyla mistik bir mahiyet kazanan kitabında yer alan cezalandırma yöntemleri kısa süre içinde dört bir yanda uygulanmaya başlandı.

Tanrıların Habercisi: Hermes

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Doneminde kiliseler kendilerinden olmayan yahut kendi amaclarina hizmet etmeyen her ne var ise sansurlemekten cekinmezlerdi. Bunun mucadelesini veren Montesquieu, Voltaire ve Rousseau’ ya sukranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu