Kültür - Sanat

Malahay’ın Kitaplığı: Bin Muhteşem Güneş

Malahay’ın Kitaplığı: Bin Muhteşem Güneş başlığıyla kaleme aldığım kitap tanıtım yazıma hepiniz hoş geldiniz sevgili takipçilerimiz. Bu kez sizlere “acı” kelimesini iliklerinize kadar yaşatacak muhteşem bir dram önerim var: Khaled Hosseini’nin edebiyat dünyasına kazandırdığı Bin Muhteşem Güneş. Başlayalım öyleyse!

Malahay’ın Kitaplığından: Bin Muhteşem Güneş

Öncelikle belirtmek isterim ki konusunu gerçeklikten alan eserlerin insan üzerinde etki bırakması diğer eserlere göre daha yüksek ihtimalli sanırım. Çünkü insanlar kendilerinden bir parça buldukları eserleri daha kabul edilebilir buluyorlar. Bin Muhteşem Güneş de hayatın ta kendisinden kesitler sunuyor bizlere. Sadece bununla da kalmıyor, yazar da bu kesitleri oldukça başarılı bir üslupla okuyucuya aktarıyor.

 

Meryem

Bu coğrafyada çocuk olmak suç. Afganistan… Yakın tarih boyunca hep kargaşa ve kaosun hüküm sürdüğü, siyasi istikrarsızlıklar yüzünden kan ağlayan bir ülke. Meryem, Nana ile Celil arasındaki “yasak aşkın” sonucunda dünyaya gelmiş bir çocuktur. Annesiyle yalnız yaşamaktadır. Bir gün annesiyle tartışan Meryem, babasının evine gitmek ister. Yollara düşer ve babasının evine gelir. Fakat Celil, diğer karılarının baskısı yüzünden onu eve almaz. Ağlayarak geri dönen Meryem, hayatının en büyük acısını yaşar. Annesi Nana, intihar etmiştir.

Çocuk Gelin

Meryem, çaresizce babasının yanına tekrar gelir. Evde kalsa da babasının diğer karıları onu istemezler. Bu nedenle de Kabil’de ayakkabı dükkanı olan Raşit adında, karısı ölmüş bir adamla evlendirirler. Meryem henüz çocuktur bu evlilik sırasında. Raşit ise zaman “erkek çocuk” istemektedir. Ancak isteği bir türlü gerçek olmaz. Gerçek olmadıkça Meryem’in hayatı da iyice zehir olmaya başlar.

Leyla

Leyla, yoksul bir Afgan kızıdır. Raşit, Meryem’in erkek çocuk doğuramaması üzerine Leyla ile evlenir. Meryem ile Leyla ilk başlarda geçinemeseler de zaman içerisinde birbirlerinin en yakın arkadaşı olurlar. Leyla’nın bir erkek çocuğu olması ile Raşit’in de yüzü güler. Ancak çocuk Raşit’ten değildir. Leyla, çocukluk aşkı olan Tarık’tan gayrı meşru bir çocuk sahibi olmuştur. Çok geçmeden de Raşit bunu öğrenecektir. O andan itibaren Meryem, kendisini en yakın arkadaşı için feda ederek Tarık ile mutlu bir hayat yaşamasını sağlayacaktır. Ancak bu, onun da hayatının sonu olacaktır.

Şahsi Fikrim

Arkadaşlar askerdeyken zaman geçirmek için elime almış olduğum bu kitap, bende çok derin izler bırakmıştır. Başladıktan sonra anladım ki bu öyle sırf “vakit geçsin yaaa” diyerek okunacak kitaplardan değil.

Zira okurken yalnızca kitaptaki olaylar zihnimde canlanmıyordu. Aynı zamanda ruhumun derinlerinde bir yerde de onulmaz bir acı hissediyordum. Her ne kadar sonlarına doğru “Allah’ım ne olur mutlu son olsun” desem de öyle olmadı. Kitap, dramı en sağlam hissettiren harika bir yapıt… Sizin anlayacağınız ağır atan şafağın üstüne bir de kitabın etkisi eklenmişti.

Kahramanların özel hayatına ustaca değinmesinin yanı sıra Taliban-Sovyet kıskacında ezilen Afgan coğrafyasının da el altından mükemmel bir analizini yapmaktadır. Yazar, zaten kendisini Uçurtma Avcısı adlı kitabıyla kanıtlamış bir isim. Malahay’ın (yani bendenizin) favorilerinden olan bu kitabı şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum. Ha bir tavsiyem daha var: Okurken mutlaka yanınızda mendil bulundurun çünkü ağlama ihtimaliniz yüksek.

 

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu