in

Makyajda Kontür Nedir? Nasıl Yapılır?

Makyajda Kontür Nedir? Nasıl Yapılır?
Makyajda Kontür Nedir? Nasıl Yapılır?

Makyajda Kontür Nedir? Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere kontür; aydınlatıcı (highlighter) ve kapatıcılarla (bronzer / concealer) yapılan bir makyaj sihridir. Yüzün belli bir kesimlerini aydınlatıp, belli bir kesimlerini gölgelendirerek yüz hatlarınızı daha belirgin, ilgi çekici hale getirme, yüzü daha küçük gösterme ya da öne çıkarma işlemine yüz kontürlemesi denilmektedir. Kontür nedir?

Kontür nasıl yapılır?

Kontürün doğru yapımı cilt tonuyla alakalıdır. Eğer cilt tonunuzdan çok daha açık ya da çok daha koyu ton kullanılırsa kötü bir görüntü elde edersiniz. O yüzden kullanacağınız kontür cilt tonunuzun bir ton açığı ve bir ton koyusu olmalıdır. Açık ve koyu olmak üzere iki ürünle de kontür uygulaması yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise kontür kitleridir. Birkaç tanınmış markanın kontür işlemi için ürettiği kitler bulunmakta. Daha kolay bir kullanış hedefi olan bu ürünlerin kullanıcıları, bronzer ve highlighter kullanıcılarıyla karşı karşıya getirince azınlıkta kalıyor.

Kalite olarak en çok tercih edilen aydınlatıcılardan üç tanesini söylemek gerekirse;

1- The Balm – Mary Lou Manizer:

Farklı ambalajlarıyla bile dikkatleri üstüne oldukça çeken The Balm markasının Mary Lou Manizer toz aydınlatıcısı; oldukça ışıltılı ve sarı gözükse bile doğru kullanıldığında bir aydınlatıcıdan alabileceğiniz en yüksek faydayı görürsünüz. Kullanırken oldukça cimri olmanız gereken bu aydınlatıcı oldukça bereketli kolay kolay bitmeyen türden.

2- L’Oreal Paris Lumi Magique Işıltılı Baz:

L’Oreal’in bu aydınlatıcı ürününü görmüş ve bu ürünün baz olmasına rağmen aydınlatıcı olarak kullanıldığına sık sık denk gelmiş olabilirsiniz. İçerisinde hafif ışıltılar içeren L’Oreal’in bu ürünü, uygun fiyatlı kaliteli aydınlatıcı arayanlar için tercih edilen aydınlatıcılardan birtanesidir.

3- NARS – Copacabana Illiminator:

Beyaz tenlilerin çok severek kullanacağı Copacabana 30 ml. tüp içerisinde. Bu Nars ürününü 80-100 lira arası Sephora’da bulabilirsiniz.

En çok tercih edilen iki kaliteli  bronzer da şu şekilde;

1- Benefit – Hoola Bronzer:

Mat yapısı onu en çok tercih edilenler klasmanında birinci sıraya yerleştiriyor. Dipnot olarak belirtmeliyiz ki sıcak bir renk olan kahvenin Benefit’in bu üründe soğuk bir tonda üretmeleri doğal bir görünüm için muhteşem bir detay. Sephora mağazalarında bu ürünü bulabilirsiniz.

2- The Balm – Bahama Mama:

The Balm ürünlerinin en büyük özelliği çok fazla kullanmamaktır. Eğer bu ürünü çok kullanır, cimrilik yapmazsanız sizi hüsrana uğratacak. The Balm’ın bu ürünü verdiği doğal görüntüsünden dolayı seviliyor. Fakat bu bronzerını yalnızca buğday ve esmer tenlilerin kullanması gerekiyor. Eğer beyaz bir tene sahipseniz bu ürünü kullanmaktan tamamen kaçınmalısınız.

Kontür Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

1. Kontür uygularken yüz şeklinizi mutlaka göz önünde bulundurmanızda fayda var. Çünkü her farklı yüz şekli için farklı bir biçimde kontürleme yapılmaktadır. Örnek olarak verirsek, yuvarlak bir yüz şekliniz varsa sadece alın ve çene bölgesine aydınlatıcı sürmeli, alın köşelerinden başlayarak çene köşelerine kadar da kapatıcı uygulamalısınız. Bu sayede daha küçük yüz hatlarına sahip olmakla beraber, dikkati yüzün iç tarafına çekmiş olacaksınız. Bu da yüzünüzün hatlarını yumuşatarak, daha ince gözükmesine neden olacaktır.

2. Kontür işlemini, cildinizi yormamak için günlük makyajınızda yapmamanızı öneriyoruz. Kontür uygulamasını genel olarak özel günler, düğün, kutlama, parti, mezuniyet töreni gibi anlamı olan günlerde yaptığınız özel makyajlar için kullanmalısınız.

3. Kontür uygularken tercih ettiğiniz ürünlerin simsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Simli olarak yapacağınız gölgelendirme ve aydınlatma uygulamanızda dikkat çekmek istediğiniz bölge ya da örtmek istediğiniz bölge kendini daha çok fazla belli edeceğinden kötü bir uygulama yapmış olacaksınız.

4. Yüzünüze kontür uygulaması yaparken makyaj fırçalarını kullanabilirsiniz. Toz ya da krem highlighter ve bronzerlar için fırçalar bulunmakta.

5. Her ne kadar bronzer ürünlerini kontür yapmak için kullansanız bile bronzerlarin asıl üretilme sebebi bronz bir görüntüye sahip olmanız içindir. Turuncu tonlarda olan bir bronzerı kontür için uygulamamalısınız. Eğer beyaz tenli iseniz; genelde soğuk tonlu yani griye yakın ürünler, esmer ya da buğday tenli iseniz de sıcak tonlu yani sıcak kahve olan ürünler kullanmanız çok daha uygundur.

6. Kontür işlemini yüzünüze uyguladıktan sonra sonra yanağınıza allığınızı sürerken; kontür uyguladığınız, kapatıcı ile aydınlatıcı sürdüğünüz yüz bölgesine ortalayarak sürmeniz gerekiyor.

7. Dudak üzerine uygulanan kontür işleminin amacı dudağı olduğundan daha dolgun göstermesi. Burun bölgesine yapılan concealer ve highlighter ise burun yapısını daha bir estetik ve daha havalı küçük şekil olarak gösteriyor.

İşe Giden Kadınlar İçin 5 Adımda Pratik Makyaj Önerisi

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Torpil Veya Külah Pasta Yapımı

Torpil Veya Külah Pasta Yapımı

Seyahat Rotası 1

Vedat Seymen Küçük’ün Seyahat Rotası 1