Gündem

Mağara Adamı Seviyorsunuz: Kadınlar İnkar Etmeyin

Mağara Adamı meselesi daha uzun uzadıya tartışmalara sahne olacak derken arkadaşımız Süleyman Kaygaz olaya el attı. Bu yazısında tam da bu konuda ciddi bir iddiada bulunuyor ve sağlam kanıtları da var. Kendisine teşekkür ederken sizi yazıyla baş başa bırakıyorum.

Evet, kışkırtıcı bir önerme ile başlıyoruz: Mağara adamı seviyorsunuz kadınlar. Çünkü sevecek şekilde evrildiniz yani elinizde bile değil aksi durum.

Mağara Adamı Meselesinde Kolektif Bilinçdışılar

Binlerce yılın birikimi ile var olduğumuz hale büründük. Tıpkı hala yılan gördüğümüzde hafif de olsa irkilmemiz ya da rüyalarımızda yüksekten düştüğümüzü görmemiz gibi. Cinsler arasındaki ilişki de bu evrim sürecinin başat faktörlerinden birisi. Özellikle de erkeğin kadını etkileme istenci tabi aynı şekilde kadının erkeği tarafından etkilenme istenci. Düşünsenize bu olgu erkeği tavus kuşu örneğinde olduğu gibi ne kadar çetrefilli hallere soksa da erkek de bu evrim sürecinden kopamıyor. Çünkü onun da elinde değil. Jung’un tabiriyle: Kolektif bilinçdışılar ve arketiplerle var olduğumuz hale geldik ve o şekilde de hayatımızı idame ettiriyoruz.

Tabi konumuz evrim sürecinin serencamını ortaya koymak değil. Her ne kadar uzun süredir kültürel evrimimizin fiziksel evrimimize ağır basması olgusu bir gerçekse de her şeye rağmen binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisindeki birikimlerimizi hatırlatıp avantajlı durumlardan kısaca da olsa bahsetmek istiyorum. Bir nevi seçilimde ön sıralara geçmenizin ipuçlarından bahsediyoruz erkekler :) Hadi başlayalım…

Kadının İstediği Modern Mağara Adamı

İlk sırada yaratıcılık geliyor. Kadınlar becerikli erkekleri seviyorlar. Hayatta kalma mücadelesinde ve sosyal yaşamdaki problemler ile savaşta güvenebileceği eşini yaratıcılık üzerinden seçiyor. Yani el emeği bir hediye ya da ufak bir tamirat yapabilmek erkeği seçilim anlamında ön sıraya koyabiliyor.

İkinci sırada sakal ve boy gibi fiziksel özellikler geliyor. Mağara adamı zamanındaki gibi birbirine karışmış sakal yumağından ziyade kültürel evrimin de etkisiyle artık hafif kirli ama doğal ve maskulenliği gösteren sakal çekici bulunuyor. Boy hususu da aslında temelde iyi genlere ve sağlığa bir atıf olarak algılanıyor. Dolayısıyla beraber yürünecek yolda onu yarı yolda  bırakmayacağınızın garantisi gibi görünebiliyor. Tıpkı geniş omuzlar ya da karın kasları gibi… Genotip verili olmak ile birlikte kıyafetlerinizi dikey çizgililerden seçmek gibi uzun boylu gösteren ufak tricklere başvurabilirsiniz benden söylemesi :)

Üçüncü sırada kadının kıskançlık hali geliyor. Yani erkeğin kısıtlı kaynağını başka bir kadın ile paylaşma riskine maruz kalmama durumu… Tabi modern dünyadaki hali ile kadına seçilmişliğini göstermenin yöntemi avlanan geyiğin tamamını ona getirmekten ziyade örneğin işi ile alakalı derdini sadece dinleyebilmek gelebiliyor. Yani onun bölgesinde olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Daha doğrusu salt ona ait olduğunuzu göstermeniz gerekiyor.

Dördüncü sırada kadının şüpheci halinin dindirilmesi geliyor. Ki bunu da erkeğin başka kadınlara yönelme riskinin “döl saçma” pratiği dolayısıyla ihtimal dahilinde olması sağlıyor. Dolayısıyla kadınlar lafa değil yaptıklarınıza bakıyor yani sizden çaba bekliyor. Ve hatta çabanızı ortaya koyabileceğiniz ufak sınamalar ile size yöneliyorlar. Bu nedenle bir kadının söylediklerinden ziyade ima ettiklerini anlayabilme yetisini elde etmiş olmanız gerekiyor.

E Bu Zamanda Para Yeterli Değil Mi?

Kadın-erkek ilişkisini dört maddeye sığdırmak fazlaca iddialı görünse de genel düzlemden bahsetmeye çalıştık. Gerçi öncesinde bahsettiğimiz üzere kültürel evrim dolayısıyla salt paranız ile açılmaz kapıları açabilir hale gelmiş vaziyettesiniz erkekler. Ama binlerce yılın birikimini de es geçmemeniz gerekiyor ve hala her şey de para değil. Bu arada biz kadınları nasıl seçeceğiz sorunuzu duyar gibiyim. E o da başka bir yazının konusu olsun.  

 

Rick and Morty: Siz Hala İzlemediniz mi?

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu