Gündem

Maaşınız Düşerse Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz. Çalışanlar Dikkat.

Maaşınız düşerse kıdem tazminatı alabilir misiniz? Son günlerde yaşanan kriz ortamından ötürü iş verenler çalışanların maaşlarını düşürmeye başladı. Bu durum elbette oldukça üzücü. Peki yasal olarak ne yapabilirsiniz. Aslında işveren sizinle anlaşmaya gitmeden maaşınızı düşüremez. Düşürüyorsa istifa edip kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Maaşınız Düşerse Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz. Çalışanlar Dikkat.

Kıdem tazminatı nasıl alınır diye soruyorsanız işte size bir yol daha. Geçtiğimiz günlerde Bakan Berat Albayrak’ın kıdem tazminatı açıklamasından sonra ülkedeki bir çok kişi duruma tepki gösterdi. Tazminatla fon adı altında ülke kasasında tutulup 56 yaşına kadar çalışana verilmeyecek. Ancak eğer çalışan ilk kez ev alacak olursa, hakettiği tazminatın yarısını alabilecek ve geri kalanı için 56 yaşını beklemek zorunda kalacak.

Kıdem Tazminatı Şartları

Kıdem Tazminatı ile ilgili düzenlemenin 2020 yılında yürürlüğe girmesi beklenirken, Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre maaşın düşürülmesi karşısında doğacak olan tazminat hakkındaki gerçekler gün yüzüne çıktı. Eğer işveren sizinle anlaşmadan maaşınızı düşürüyorsa bu haklı fesih oluyor ve dilerseniz istifa edip kıdem tazminatınızı alabiliyorsunuz.

Kıdem Tazminatında Geçmişe Yönelik Dava Açılabilir

Evet böyle bir durumda kaldıysanız ve bu hakkınızı bilmiyorsanız geçmişe yönelik dava açabilirsiniz. Yakın zamanda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin karara bağladığı bir davada, ücreti düşürüldükten sonra iki yıl boyunca bordroyu imzalayan işçinin iki yıllık dönemdeki ücretleri ile hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil, yıllık ücretli izin ve ikramiyelerinin eksik ödendiği gerekçesiyle açtığı davada işçi haklı bulundu.

Ücretiniz Ödenmiyorsa Çalışmama Hakkına Sahipsiniz

Ücreti mücbir bir sebep olmaksızın ödenmeyen işçiler çalışmama hakkına sahipler. Gününde ödenmeyen ücretler için en yüksek şekilde mevduat faizi oranı uygulanır. Böyle bir durumda işveren sizi kovamaz ya da yerinize başkasını alamaz. Böyle durumlar yaşıyorsanız mutlaka bir avukata danışmanızı öneririz.

Çukur Final mi Yapıyor? İşte Sorunun Cevabı.

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. son zamanlarda okuduğum en güzel haberlerden biri. Bunlara ek olarak bir de her yıl belli bir yüzde oranında zam yapılması zorunluluğunu eklerlerse süper olacak :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu