Seyahat

Lübbey Köyü : Bir Korku Hikayesi

Lübbey köyü bahsedildiği kadar korkunç mu? Yoksa ortada dolaşan rivayetler yalan mı?

Lübbey Köyü bir korku hikayesi!

Biz Shall We?’nin çılgın kafadarları bu ve bunun gibi sorulara cevap bulmak adına düştük yollara. Çıktık Ödemiş yollarına. Sora sora Lübbey Köyü’ne vardık. Vardık ama ne yolculuktu. Yanlış yola saptık, arabayı kuma sapladık olaylar olaylar.

lubbey-koyu-korku hikayesi

Bir akşam üstü gittiğimiz Lübbey Köyü Ödemiş’e bağlı tarihi bir köy. Tarihi diyorum çünkü Osmanlı zamanından kalan bir tarihi var. Bundan 33 yıl önce boşaltılan köy zamana yenik düşüp harabe hale gelmiş ve şimdilerde turistlerin ziyaretinden sonra tekrar restore edilmeye karar verilmiş.

 

Bugün köyde sürekli yaşayanlar 8 kişi kadar. Geceleri ıssızlaşan köy gündüzleri turistler sayesinde biraz hareketleniyor ama köyün gerçek sahipleri bu köye gelmek istemiyor. Ortada dolaşan söylentilere göre paranormal olayların başlangıç tarihi Cumhuriyetin ilk dönemlerine kadar uzanıyor.

Ulu Önder Atatürk, her köye bir okul ve bir cami projesiyle en küçük köye bile okul yaptırmış ve öğretmen göndermiştir. Lübbey’e de bir öğretmen tayin oldu. Ancak bu öğretmen kadındı ve modern giyimliydi. Köylüler modern giyimli bu öğretmeni köyde istememiş ve cami imamına gidip bir çare bulmasını istemişler. Olaylar o günden sonra başlamış.

 

Ancak köy sakinlerinden Muhtar Mehmet’in anlatımına göre 1984 yılında hemen her yere elektrik gelmesine rağmen bu köye elektrik gelmiyor ve şehre göç yavaş yavaş başlıyor.

Köy tipik bir Ege köyü ve Küçük Menderes Havzası’nda Bozdağ’ın eteklerinde doğası, havası suyu ile yaşanmaya değer bir köy olmasına rağmen birçok evi yıkılmış, evlerini terk etmeyen birkaç sakiniyle kaderin ne getireceğini bilinmeyen bir durumda sonunu bekliyor.

lubbey-koyu-tarihi

KÖYÜN TARİHİ

Köylülerin anlattığına göre; Selçuklu komutanı iki oğlu Lübbey ve Dabbey’i buraya sürgüne göndermiş. Lübbey burada kalmış, Dabbey biraz daha aşağıda köy kurmuş. İsimlerini bu Selçuklu beylerinden alan köy eski mimari yapısı ve zeytin ağaçları ile günümüze kadar gelmiş.

NELER YAPILIR

Lübbey gündüz gezmeler için daha elverişli. “Ninemin Kahvaltı Evi”nde kahvaltınızı, öğle ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bir de küçük kahvehanesi olan köyde başka da bir yer bulamazsınız. Ancak bol bol fotoğraf çekebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip olan köyün sakinleri oldukça sıcak kanlı.

lubbey-koyu-shall-we-

Gece kalacaklar için ise çeşitli yerlerde kamp yapabilirsiniz. Ancak köyde bir şey olmadığı için ihtiyaçlarınızı Ödemiş’ten karşılamanız gerekmektedir. Eski olmasına rağmen temiz tuvaletlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçme suyu sorunu yok çünkü köyde birkaç pınar mevcut.

Şirince gibi çekim merkezlerine benzetilen Lübbey’in, en az bu yerler kadar pazarlanabilecek hikayesi de var. Doğal temiz hava, tarihi miras, Kurtuluş Savaşı anıları ve yaşanmış hikayeler köy hayatını canlandırmak için katkı sağlayabilir belki.

Tabiatın Gizli Hazinesi: Ihlara Vadisi

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merak edıyorum ama paranormal olaylardan korkup çekiniyorum duydugum kadarıyla güzel bir gezi olmuştu sizlere. Yazı için teşekkürler

  2. Hikayesini bilmeyen gitmeyen yoktur herhalde. :) bilerek gezmek daha ürkütücü oluyor. Benden tavsiye.

  3. Birgün mutlaka gitmeliyim diye düşündüm yazıyı okurken. Güzel ve bilgilendirici bir yazı emeğinize sağlık :)

  4. birçok kez duyduğum fakat yakının da yaşadığım halde henüz gidip göremediğim bir köy.. güzel yazı olmuş elinize sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu