Kültür - SanatSinema

Love And Monsters Film Analizi

Love And Monsters Film Analizi başlıklı yazımızda pek çok kişi tarafından beğenilen filmin detaylı analizine yer verdik kıymetli okurlarımız. Bizler için bu analizi yapan dostumuz Alper Ozan IŞILDAK’a teşekkür ediyoruz.

Love And Monsters Film Analizi

Love and Monsters
Yönetmen: Michael Matthews
Senaryo: Brian Duffield, Matthew Robinson
Müzik: Marco Beltrami, Marcus Trumpp
Vizyon Tarihi: 16 Ekim 2020
Oyuncular: Dylan O’Birien, Michael Rooker, Jessica Henwick, Ariana Greenblatt

love and monsters film analizi

Merhaba sinemaseverler. Evlere tekrar kapandığımız şu günlerde, tesadüfen izlediğim ve beklentilerimin çok üzerinde zevk aldığım bir film incelemesi ile karşınızdayım. Bu filmde aşk, macera, dram ve komedi, ne ararsanız bulabileceksiniz.

Dünyayı Kurtarmak!

Evet yine tehlike altındayız ve bu tehlike uzaydan geliyor. Agatha isimli dev gök taşı hızla dünyamıza yaklaşmakta ve gelişen teknolojinin de yardımıyla bu göktaşı, ülkelerin birleşip uzaya sayısız patlayıcı yüklü roket atmasıyla yok ediliyor. Mutlu son diye sevinemeden asıl sorun ortaya çıkıyor. Devasa kimyasal içeriklerle dolu roketlerin patlaması ve bunların atmosfere girerek dünyaya inmesiyle asıl felaket yaşanıyor. Buna maruz kalan sürüngen, örümcek, böcek ve su canlıları inanılmaz bir büyüklüğe ulaşarak yeryüzündeki insan popülasyonunu hızla tüketiyor.

Hayatta Kalanlar

Az sayıda insan grubu 7 yıl gibi uzun bir zamandır koloniler halinde yer altında bu canavarlardan saklanarak yaşamaya çalışıyor. Kahramanımız Joel bu kolonilerden biriyle yer altında yaşıyor fakat her gün sayıları yaşadıkları saldırılarla azalıyor, Joel’in en büyük sorunu ‘’yalnız’’ olması, evet içinde bulunduğu kolonide herkesin bir eşi sevgilisi varken Joel yalnızlıkla başa çıkmaya çalışıyor. Aslında güzeller güzeli Aimee adında bir sevgilisi varken 7 yıl önceki büyük yıkımla yolları ayrılıyor ve Aimee başka bir kolonide kendine yer buluyor. Kahramanımız Joel kolonisinde sevilmesine rağmen arka planda tutulmasına yol açan bir sorunu daha var, o da bir yaratıkla karşılaştığında donup kalması. Bu sebeple takım arkadaşları onu daha geri planda işlerle meşgul ediyor.

love and monsters film analizi

Büyük Yolculuk

Böylesi bir ortamda, üstelik Aimee’den ayrı kalmak, bir süre sonra Joel’de inanılmaz bir ona ulaşma isteği uyandırıyor. Bu isteği onun cesaretini toplayıp canavarlarla dolu yeryüzüne çıkarak uzun zamandır telsizden de haber alamadığı Aimee’nin kolonisine gitmek üzere hazırlanarak yola çıkmasına sebep oluyor. Filmimiz buradan sonra başlıyor. Joel’i bu yolculukta bekleyen maceralar, kişisel olarak yaşadığı değişim, yolda karşılaştığı yeni dostları ve kendini keşfetmesi ile geçen günler izleyiciye aktarılıyor.

love and monsters film analizi

Detaylar

Filmde en çok hoşuma giden detay ana karakterin yaşadığı değişimin aşırıya kaçmadan ve kendi içinde tutarlı şekilde yansıtılabilmesi oldu. Yolculuğu sırasında karşılaşıp ona eşlik eden köpeği olsun, yine karşılaştığı adam ve küçük kızın sıra dışı yaklaşımları olsun çok sıcak ve klasiğe kaçmayacak türdendi. Tek bir türe dayanmayan filmde yukarıda da yazdığım gibi macera, dram ve aşk unsuru dozundan aşmayacak şekilde içine komedi de eklenerek işlenmiş ve gerçekten hoş bir film çıkmış ortaya. Ayrıca filmi izlerken kendinizi çok kez Joel’in yerine koyarak bunu yapmaya değer miydi, yani aşkı uğruna bu tehlikeye gerek var mıydı derken bulacaksınız çünkü buradaki bazı detaylar sizi bunu düşündürmeye itecek ki fazla sürpriz bozan vermemek adına bunlara yazımda yer vermemek daha iyi.

Brian Duffield’in yazdığı ve Matthew Robinson ile de senaryosunu kaleme aldığı Love and Monsters, son yılların en popüler felaket sonrası dünya atmosferiyle karşımıza çıkıyor. İMDb’den 7 gibi yüksek bir puan alan filmin barındırdığı öğeler ile sizi günlük rutininizden uzaklaştırarak memnun edeceğine eminim.

Herkese iyi seyirler.

Alper Ozan IŞILDAK

 

The Witcher 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak? Dizinin Çekimleri Neden Durdu?

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Dünyayı bekleyen felaketlerden birini daha işleyen bu filmi en kısa zamanda izleyeceğim. Sanırım bu gidişle kolonilerde yaşayacağızFilmin berimlemeleri ve eleştirisi çok iyi kişide ilgi ve öerak uyandıryor. Rabia Yorgun

  2. Karantina sürecinde birçok dizi ve film izledim bu tarz filmler genelde sürükleyici oluyor. İzleyebileceğim bir film daha olacak teşekkür ediyorum.
    Serpil Aküzüm

  3. Sürükleyici bir anlatım olmus okurken gözümde canlandırabildim içerik olarak cok boyle sevmiyorum ama merak uyandıran bir anlatım olmus emegine saglık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu