Gündem

Londra Hakkında İlginç Bilgiler

 

Londra, kültür ve tarih bakımından son derece zengin bir şehir olarak bilinir. Üstelik, Londra dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. BBC’nin haberine göre Londra, 2014 yılında 17 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir. İşte bu içerikte Londra hakkında ilginç bilgilerin bazılarını bulabilirsiniz. Shall We ailesi olarak keyifli okumalar dileriz.

Londra Hakkında: Londra’da 300 Dil Konuşulur

Listemizin ilk sırasında Londra’nın kültürel çeşitliliğine yer veriyoruz. Kültürel çeşitlilik olarak dünyanın en ilginç şehirlerinden biri olan Londra’da 8 milyon kişi yaşamaktadır. Sözü edilen 8 milyon kişi; başta İngilizce, Çince ve Fransızca olmak üzere 300 farklı dili konuşur.

Londra Hakkında: Big Ben Aslında Big Ben Değildir

Big Ben, Londra’nın en ünlü tarihi eserlerinden biri olarak bilinir. Birçok kişi Big Ben derken, saat kulesini ifade eder fakat Big Ben aslında kuledeki çanın ismidir. Eğer bir gün Londra’ya gidecek olursanız, bu bilgi sayesinde arkadaşlarınıza caka satabilirsiniz.

Londra Hakkında: İngiltere Parlamentosunda Ölmek Yasadışı Değildir

Yaygın inanışın aksine Birleşik Krallık Parlamentosunda ölmek yasadışı değildir. Öte yandan takım elbise giymeden parlamento binasına girmek ise yasaktır.

Polis Asla Jack the Ripper’ı Yakalayamamıştır

Londra’nın en bilinen seri katili Jack the Ripper’ın gerçek kimliği asla keşfedilemedi. Zamanın otoriteleri ve detektifleri, farklı kişilerden şüphelendiler. Bu kişiler arasında Prens Albert, Lewis Caroll ve Kraliçe’nin doktoru Sir William Gull da bulunur.

Veba Avrupa Nüfusunun Üçte Birini Katletti

Kara Veba, yaklaşık 25 milyonun ölümü ile sonuçlandı. Bu sayı, Orta Çağ’daki Avrupa nüfusunun yaklaşık üçte birine denk geliyordu. Kara Vebadan dar sokakları ve sağlık önlemlerinin yetersizliği nedeniyle en çok Londra etkilendi. Birçok kişi, bu dönemde ölülerini at arabalarına yükledi ve toplu gömü alanlarına taşıdı. Günümüzde bile hala bu dönemden cesetler çıkarılıyor.

Büyük Londra Yangınında Sadece 6 Kişi Öldü

1666’da çıkan büyük yangın, Londra’yı tam anlamı ile yerle bir etti. Yangın, şehrin büyük bölümünü yok ederken kayıtlara göre sadece 6 kişinin hayatına mal oldu. Öte yandan gerçek ölü sayısı, veri eksikliği nedeni ile tam olarak bilinmemektedir.

Siyah Taksilerin Sürücüleri Özel Bir Testten Geçer

Londra’daki siyah taksilerde işe başlayabilmek için “The Knowledge” adı verilen özel bir testten geçmelisiniz. Bu sınavdan eğer şehirdeki her cadde ve sokağın ismini bilmiyorsanız, sınavı geçmeniz mucizelere kalmış demektir. Şoförlerin birçoğu bu cadde ve sokak isimlerini yıllarca ezberlemeye çalışır.

Venedik Gezi Notlarım

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu