Gündem

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Londra gezi rehberi – Londra hakkında bilinmesi gerekenler yazısını sizler için derledik. İngiltere’nin başkenti olan Londra’ya gezi düşünüyorsunuz ama hakkında bir şey bilmiyorsanız bu yazı dizimizi okumanızı öneririz.

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere ve Birleşik Krallığın başkenti olan Londra köklü bir geçmişe sahiptir. Bu ülkeye ilk yerleşimin 2000 yıl öncesine dayandığı ve ilk yerleşenlerin Keltler olduğu bilinmektedir. Fakat bu şehre isim veren Romalılardır, Londonium yani Akan Nehir anlamına gelen isim zamanla Londra (London) ismini almıştır. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra, geçmiş uzun tarihiyle ve çeşitli kültürleriyle ilgi çeken şehirlerin başında gelir.

Roma imparatorluğu döneminde en önemli şehirlerden olan Londra, imparatorluğun çöküşünden ve Viking saldırılarından sonra harap edilmiş ve terk edilmeye yüz tutmuştur. Londra 960 yılında tekrardan inşa edilmeye başlanmış, nüfusun artması ve ticaretin hızlı yükselmesi hızla toparlanmasına sebep olmuştur.

Britanya imparatorluğu döneminde başkent olan Londra müzik,sanayi, finans alanında çok popüler bir şehir olmuştur. Dünyanın her yerinden göç alan bu şehir 300’den fazla dil konuşulduğu ve tarihi yapısıyla kozmopolit yapısına kavuşmuştur. Bu kadar kültürü bünyesinde barındıran şehrin mutfak kültürü de oldukça zengindir. Dünya mutfaklarından her çeşit bir restoranları bulmanız mümkündür.

Avrupa Birliğinin 2. en kalabalık şehri olan Londra Birleşik Krallığın güneydoğusunda yer alır. Londra’nın para birimi Büyük Britanya Paundu yani Sterlindir. Londra’nın resmi dili İngilizcedir. Fakat şehirde 300’den fazla dil konuşulmaktadır. Türkiye ile 2 saat zaman dilimi vardır. Türkiye’den iki saat ileridedir.

Londra’da Nerede Kalınır

Londra köklü geçmişi, sarayları ve müzeleriyle turistlerin en uğrak şehirlerinin başında gelir. Şehrin merkezinde veya merkeze uzak yerlerde otel bulmanız mümkündür. Ancak yoğun talebin olduğu bu şehirde otel fiyatları biraz pahalıdır. Bu sebeple hostel, apart daireler tercih edebilirsiniz. Londra merkezinde kalacak bir çok seçenekle karşı karşıya kaldığınızda size uygun olanı seçmenizi öneririz. Kalacağınız her tesis turistleri memnun etmek için ellerinden gelenin fazlasını size sunarlar. Kalacak yerler için güveninizi sarsmazlar.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir

Londra’ya yılın her döneminde gitmeniz mümkündür. Ancak yağmurlu ve kapalı havası ile yazın gitmeniz daha kaliteli vakit geçirmeniz için daha iyidir. Yaz ayları ortalama 22 derecelerde olan şehir kış aylarında 2 – 5 derece arasındadır. Noel zamanını görmek için ayrıca kış ayını tercih edebilirsiniz. Ancak şehirde zaman zaman yağan kar uçuşların aksamasına sebep olabiliyor.

Londra’ya Nasıl Gidilir

Londra’ya İstanbul’dan direkt uçuşlarla gidebilirsiniz. 4 saat süren uçak yolculuğunda ulaşımı en kolay havaalanı olan Heathrow’u tercih etmenizi öneririz.

Londra Gezilecek Yerler

Londra tarihi dokusuyla gezilecek bir çok yere sahiptir. Günlerinizi hatta aylarınızı ayırsanız bu şehri keşfetmeye anca vakit yeter. Çok sayıda müzelere, sanat galerilerine doğal güzelliklere sahiptirler. Gezilecek en gözde yerler  Parlamento binası, Big Ben, Londra Köprüsü, Tower Bridge, Greenwich Gözlem Evi ve London Eye’dir. Ayrıca Buckingham Sarayı, Westminster Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Londra Mutfağı

Londra’da dünya mutfağıyla ilgili her çeşit yemek bulmanız mümkündür. Londra yemeklerini tatmak isterseniz onların gelenekselleşmiş yemekleri patates, fırınlanmış etler ve haşlanmış sebzelerdir. Ayrıca balık ve patates menüsünü her yerde bulabilirsiniz. Tatlı olarak Yorkshire adında pudingleri kültürlerinin bir parçasıdır. Bununla birlikte yine  hemen hemen her yerde etli ve etsiz börekleriyle karşılaşabilirsiniz.

Londra Gece Hayatı

Oldukça renkli olan şehir de gece hayatı bir o kadar hareketlidir.  Barlar, kulüpler seçenekleri oldukça fazladır, kararsız kalabilirsiniz ve önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Ha bir de içki fiyatları oldukça pahalı olduğu için gelen hesaplara şaşırmayın.

Londra Festivaller

Londra Sanat Fuarı – Ocak

Carling Cup Fina – Şubat

St Patrick’s Day & Festival – Mart

The Virgin London Marathon – Nisan

Wimbledon Tenis Şampiyonası – Haziran Son Hafta – Temmuz ilk hafta

Londra Şehir Festivali – Haziran ve Temmuz

Notting Hill Carnival / Pueblo Karnavali / Strip Poker  Dünya Şampiyonası – Ağustos

The Mayor’s Thames Festival / Büyük Nehir Yarışı – Eylül

BFI London Film Festivali / Lord Mayor’s Show – Ekim

Londra Geçidi – Aralık

 

 

1 Dolara Farklı Ülkelerde Ne Yiyebiliriz?

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. İlginç bir şehir bakiyorsun güneş var bakiyorsun yağmur yağiyor 5dk sı birbirini tutmuyor!

    Türkiye ye değişmem ama gidilesi gorulesi bir yer o da ayri mevzu.

  2. Bütün yazıda sadece tatlı kısmına takılmış olmamı hiç birşey ile açıklayamayız :)))

  3. Sadece 2 ülke için hayal kuramıyorum oda gidebileceğimi düşünemiyorum bile biri abd diğeride ingiltere vize ıvır zıvırları olmasaydı seve seve hayalini bile kurardık ahhh ahhh

  4. Londra genel ruh olarak soğuk bir izlenim verse de İngiliz aksanı diye bir şey var ki sarayları, köprüleri, saat kulesi vs dışında da sırf o aksana düzenli maruz kalmak için bile giderim yani..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu