Kültür - SanatMüzik - Festival

Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Loi Krathong ve Yi Peng festivalleri, dünyanın en meşhur, en ilginç ve en renkli festivalleri arasında yer alan iki ayrı organizasyon. Evet iki ayrı festival ancak aynı tarihlerde kutlanmalarından dolayı çoğu yerde birlikte anılan aktiviteler. Bundan dolayı bu yazımda ben de ikisini ayrı ayrı ele alacağım.

Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Loi Krathong ve Yi Peng festivalleri aynı tarihlerde Thailand’da kutlanıyor. Her ikisi de Thai takvimi esasına göre hazırlanıyor. Aslına bakarsanız her ikisi de temelde aynı olayı kutlamak için, aynı niyetlerle fakat farklı usullerle donatılan ritüeller. Benzerliklerini ve farklılıklarını yazımızın ilerleyen safhasında daha net görebileceğiz.

Loi Krathong

Loi Krathong veya başka bir deyişle Loy Krathong, kökeni asırlar öncesine dayanan bir Budizm ritüeli. İnanışa göre Buda, Nammada nehri kıyısında gezerek ayak izlerini bırakır. Budist inanca sahip olan halk ve kraliyet ailesi de Buda’yı anmak için nehir kıyısında etkinlikler yaparlar. Bu etkinliğe göre üzerinde tütsü çubukları ve mumlar olan, ağaç yapraklarından yapılmış ve çeşitli şekillerle süslenmiş eşyalar nehir sularına bırakılıyor. Ritüelin anlamı aslında sıkıntıların suya bırakılması ve rahatlama olarak nitelenenilir. Bir diğer anlamı ise geçmişin yükünden kurtulmak ve geleceğe yönelmek. Bu arada “loi” kelimesinin anlamı “yüzen” demekmiş. Krathong ise genelde muz ağacından yapılan ve nilüfere benzeyen, su üzerine bırakılan cisimleri ifade ediyormuş. Tabii bu cisimler öyle alelade suya bırakılmıyor. İnsanlar ellerinden geldiğince süsleyip püsleyip mum ve tütsüler ekliyorlar ve nehrin üzeri bir anda ışıl ışıl oluyor. Seyrine doyum olmayan bir manzara sunuyor ziyaretçilere.

Festivalin düzenlendiği Sukhotai şehrinde ise krathongların nehre bırakılmasından sonra çok büyük gösteriler ve kutlamalar yapılıyormuş. Havai fişekler gökyüzünü aydınlatırken müzik, eğlence ve geçit törenleri de düzenlenmekte imiş.

loi krathong ve yi peng festivalleri

Yi Peng Festivali

Loi Krathong nehir üzerinde Yi Peng ise gökyüzü odaklı bir kutlama. Yi Peng festivali ise Loi Krathong’a nazaran çok yeni bir kutlama. Ancak yine de bu ritüelin de Budist inancındaki yeri oldukça önemli diyebiliriz. Tayland’ın Chiang Mai şehrinde düzenlenen festivalde binlerce fener gökyüzüne salınıyor. Fener uçurmak Budizm öğretilerine göre büyük bir sevap sayılıyor. Öte yandan bırakılan fener gökyüzünde kaybolursa işlenen günahların da kaybolacağı inancı mevcut. Buradaki püf nokta ise fenerinizi gökyüzüne bırakmadan önce mutlaka dilek tutmanız gerektiği.

Loi Krathong ve Yi Peng İçin Son Not

Dünyanın en ilginç festivallerinin hikayesini anlattığım seride en çok ilgimi çekenlerden birisi oldu bu iki festival. Unutmadan söyleyeyim, her ikisi de bizim takvimimize göre Kasım ayında düzenleniyor. Onların takvimine göre ise 12. dolunay zamanına denk geliyor bu zaman dilimi. Umarım bir gün gidip yerinde görebiliriz ve bu anları deneyimleyebiliriz. Gşdenler varsa eğer tecrübelerini bizimle payaşırsa mutlu olurum. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Hoşça kalın.

 

Burning Man Festivali: Çöl Ateşi

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı. Böyle şeyler beni çok etkiliyor. Pandemi biter de imkanım olursa ilk hedefim thailand, tibet ve civarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu