Ekonomi - Finans

Litecoin Nedir? Nasıl Alınır?

ABD Dolarından Euro’ya kadar dünya çapında birçok farklı para birimi bulunuyor. Tıpkı fiat paralarda olduğu gibi kripto paralarda da birçok farklı çeşit yer alıyor. Bitcoin, ortaya çıkan ilk para birimi olduğu için önemli bir popülerlik kazansa da Bitcoin haricinde de birçok önemli kripto para birimi vardır. Litecoin, pazar payına göre Bitcoin ve Ripple’ın ardından en büyük üçüncü kripto para birimi olarak biliniyor.

Litecoin Büyük Bir Önem Arz Eder

Tıpkı PayPal ve bankalar gibi Litecoin de para transferi için önemli bir araç olarak dikkat çekiyor. Söz konusu sistemlerde işlemler ABD doları ile gerçekleştirilirken Litecoin blok zincirinde tüm işlemler Litecoin para birimi ile yapılıyor. Söz konusu kripto para, gelenekselleşen paralara ve ödeme sistemlerine benzemesinden dolayı en bilinen 5 kripto para birimi arasında yer alıyor.

Litecoin Nasıl Üretilir?

Tıpkı diğer kripto paralarda olduğu gibi Litecoin de herhangi bir merkezi otorite tarafından üretilmiyor. Kripto para biriminin arkasındaki tek güvence, blok zincirinde kripto para biriminin üretimine yardımcı olan topluluk olarak biliniyor. Fiat paraların birçoğu merkez bankalarının kontrolünde basılır ve dağıtılır. Öte yandan söz konusu kripto para ise madencilik yolu ile üretiliyor. Normal para birimlerinin aksine söz konusu kripto para biriminin arzı oldukça sınırlıdır. Toplamda 84 milyon adet Litecoin dolaşımda olacaktır. Söz konusu kripto para biriminin blok zinciri, her 2,5 dakikada bir adet blok oluşturur. Bu bloklar, madenci denilen özel kişiler tarafından onaylanır.

Değeri Nedir?

Para birimlerinin tamamı, halkın ona biçtiği değer kadar değerlidir. Eğer ABD Merkez Bankası çok sayıda para bassaydı, ABD doları da değersiz olacaktı. Bu kuralın her para birimi için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Çabucak ve ucuza ulaşılabilecek her mal ve hizmet, zamanla değer kaybeder. Öte yandan Litecoin’in sahipleri, birçok kişinin saygısını kazanacak yeni bir kripto para birimi oluşturmanın zor olacağını çok iyi biliyordu fakat Litecoin’in kurucuları, toplamda var olabilecek Litecoin sayısını kısıtlayarak bu problemin de önüne geçmiş oldu. Litecoin’in Bitcoin’e göre birkaç avantajı bulunuyor. Bunların en önemlileri, hızlı işlem ve düşük komisyon özellikleridir.

Bitcoin Cash, NEO, Cardano – Kripto Para Çeşitleri – 3

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Beni herkes akademi yönümle tanır ancak ben aynı zamanda ticarette yapan biriyim. Bu tür sanal paralara güvenemedim bir türlü nedense? Bilgilendirici bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

  2. Bitcoin cikinca cok arastirdim okudum ama anlayamadim, simdi Litecoini anladim gibi ama ben bu ise girmeye kalksam her yer coker etim ne budum ne diye otururum yerimde..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu