Hayata Dair

Lisinia Doğa Projesi

Lisinia Doğa Projesi , Burdur Gölü’nün hemen kıyısında yer alıyor. Bölgenin eski çağlardaki ismi Pisidia idi. Merkez de ismini bu bölgede bulunan kentlerden birinden alıyor. Lisinia,  Doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına geliyor. Peki maddi destek ve hibe kabul etmeyen Lisina Doğa Projesi nedir?

Lisinia Doğa Projesi

Lisina Doğa Projesi Nedir, Nasıl Başladı?

Lisinia Doğa Projesi, 2005 senesinde ailesinden pek çok kişiyi kanserden kaybeden, proje koordinatörü Öztürk Sarıca tarafından başlatıldı. Merkez, ülkemiz dahilinde ilk Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezlerinden birisidir.

Lisinia Doğa Projesi

Projeyi başlatan ve halen yürüten Öztürk Sarıca’dan projenin özetini öğrenelim:

“Kanser ile, ailemdeki kanserler. Ailemdeki pek çok kişi kanser oldu. Hatta projeye başladığımızda rahmetli annem ve babam sağ idiler. Biz o sıralar ney yapabiliriz diye düşündük, bir cami, bir okul… Çünkü insanlar, gördük ki öldüklerinde bir şey götüremiyorlar, kefenin cebi boş. Aile olarak birikimlerimizi değerlendirmek istedik. Bunu insan hayatı için kullanmak istedik. Gece gündüz çalışmalarımızla bütün paramızı biz insan sağlığı için ve doğa sağlığı için, insanların geleceği için harcamaya karar verdik.

Lisinia Doğa Projesi

Sonraki süreçte projelerimiz gelişerek devam etti. Doğa okulu ve diğer projelerimizi dile getirmeye başladık. Öğrencileri buraya getirip doğa eğitimi vermeye başladık. Okullara, köylere gidip bilgiler, doğa eğitimleri verdik. Buraya gelen nerdeyse her gruba ayaküstü de olsa doğa hakkında bilgiler verebilmek için          alanı zenginleştirmeye, insanlara görsellik sunmaya başladık. İnsanlar geldiklerinde sadece alanı gezerken bile kafalarında soru işaretleri yaratıp merak uyandıralım ki, hayatlarında bir şeyler değişsin. Çünkü biz biliyoruz ki, doğadaki en ufak bir bozulma, insanlarda hastalık olarak ortaya çıkıyor.”

Lisinia Doğa Projesi ‘ne Kimler Nasıl Destek Veriyor?

Lisinia Doğa Projesi ‘ne dünyanın farklı bölgelerinden pek çok ziyaretçi geliyor. Finlandiya, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya… Gelen ziyaretçiler sadece bilgi alıp gitmiyorlar, artık buranın gönüllüleri haline geliyorlar. Buraya gelip çok beğenip 6 aylığına kalan da var, 5 yıllığına kalmayı planlayan da…

Lisinia Doğa Projesi ‘nde sadece gönüllüler bulunmuyor tabii ki. Hayvanların, özellikle yaban hayvanların bakımına destek veren gönüllülerden başka, projeyi başlatan Öztürk Sarıca gibi veteriner hekimler de var.

Lisinia Doğa Projesi

“Kanserin en büyük sebeplerinden birisi son yıllarda artan küresel ısınma. Isınmanın kanserle ne alakası var diyeceksiniz. Sularınız azaldıkça, suyun içindeki kimyasal yoğunluk artıyor. Dolayısıyla, insan vücuduna giren kimyasal miktarı da artıyor. Sulak alanlar kurudukça, bu alanlardaki kimyasallar rüzgar ve yağmurla insanların üzerine savruluyor.”

Merkez tüm masrafları Öztürk SARICA tarafından karşılanmak üzere 10 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığına bedelsiz  hibe edilmiştir.

Maskeli Depresyon

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu