in , ,

BayıldımBayıldım

Limyra Antik Kenti

Lymira antik kenti amfi tiyatro

Limyra gezimizi ve tarihi notlarımızı kendi dilimizden biraz da muziplik ekleyerek kaleme almaya çalıştık. Umarım hoşunuza giden bir yazı olur. Keyifli okumalar dileriz.

LİMYRA ANTİK KENTİ

Bizim kardeşlik Emre takıldı peşime. Attım Karakaçanın (Eşek) heybetisine düştük yollara. Bizim karakaçan heybetlidir hani; deveden az büyük, karıncadan az küçükçe bir şey. Yürüdüm, yürüdü, durdum, durdu, oturdum oturdu. Nereye gittiysem bir gölge gibi takip etti. Dedim ki: “Bu böyle olmaz, madem beraber gezeceğiz varalım da atalarımız Likyalılar ne yapmış bir bakalım.” Yine düştü peşime; az gittik, uz gittik, dere tepe düz gittik, bir de baktık ardımıza inek konmuş Emre’nin dalına, ineği kovar iken sinek kaptı götürdü, Emre peşine düştü. Sinek önde, Emre ardında, ben de Emre’nin peşinde, gele gele geldik heybetli mi heybetli bir kapıya. Kapı o kadar büyük ki ben tırmanarak geçtim, Emre hafif başını eğdi.

Bu kapı Likyalıların en önemli şehirlerinden Limyra olarak nam salmış, Arykantos nehrinin döküldüğü şehir olarak bilinir ve tarihi kayıtlara liman kenti olarak geçmiştir. Bereketli toprakları ile de bilinen şehrin tarihini kitabelerden ve basılmış sikkelerinden öğrenmekteyiz.

Lykia’nın Sönmeyen Ateşi

Milattan önce 5’inci yüzyıldan gününüze kalan yapının kitabelerinde Lydialı Perikles’in adı geçmektedir. Perikles, yerel bir kral ve Perslere bağlı bir satrap olarak bilinmektedir. Perikles, Lykia’nın sönmeyen ateşini de bu kentte yakmıştır. Şehir, Büyük İskender’in bölgedeki Pers hakimiyetine son vermesinden sonra atadığı vali Nearkhos tarafından yönetilmiştir.

Lymira-antik-kenti

Keçilerin Hüküm Sürdüğü Topraklar

İskender’in ölümünden sonra, önce Antigonos’un, sonra Ptolemaiosların, sonra da Lysimakhos’un yönetimine geçmiştir. Milattan önce 2’inci yüzyılda Suriye krallığına bağlanan kent Magnesia savaşında 3’üncü Antiokhos ile yapılan Apameia antlaşmasıyla Rhodos Pereasına bağlanmıştır. Sonunda Romalılar Limyra’yı Rodoslulardan alarak kendi yönetimlerine bağlamışlardır. Romalılar, Selçuklu, Osmanlı ve sonunda Türkiye Cumhuriyetinin egemenliği altında kalan bu önemli kent şimdilerde sadece ineklerin, keçilerin ve turistlerin uğrak yeri durumundadır.

Lymira-antik-kenti

Tertemiz Kaynak Suyu Sizi Bekliyor

Giriş ücreti 7 ₺’dir ve Kültür Card ile geçiş yapılabilir. Gittiğinizde yanınızda mayo ve şort gibi eşya götürürseniz Finike sıcağında bölgede kaynayan derenin berrak sularında serinleyebilirsiniz.

Bölge yakınlarında kamp yapabileceğiniz uygun yerler mevcut. Turunçova’nın bereketli toprakları ile çevrelenen şehrin etrafı mandalina, portakal ağaçları ve seralar ile çevrilidir. Anfi Tiyatro, Çeşme ve havuzları ile ünlü Limyra’yı gezmenizi ve bu tarihe şahitlik etmenizi tavsiye ederim.

Ashab-ı Kehf : Yedi Uyuyanlar

13 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

titus-tuneli

Titüs Tüneli: Roma’nın Çılgın Projesi

Cengiz Han

Cengiz Han Yasaları