Sağlık

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon ve limon yağı, yemeklerde, salatalarda, vücut sağlığında, cilt bakımında, temizlikte ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Limon, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkı sağlar. Limon yağı, olgunlaşmış limon kabuklarının soğuk pres yöntemi ile sıkılmasıyla elde edilir. Limon yağı en az limon suyu kadar faydalı ve etkilidir. Limon %68 oranında d-limonen maddesi içerir ve oldukça güçlü bir antioksidandır.

LİMON YAĞI NEDİR?

Limon yağı oldukça güçlü bir yağdır. İster ağızdan alınsın, ister cilde sürülsün kullanılmadan önce mutlaka inceltilmelidir. Jojoba yağı ve zeytinyağı gibi taşıyıcı yağların da mutlaka inceltildikten sonra kullanılması önerilir. Aksi halde bu yağlar komplikasyonlara sebep olabilir, cildi tahriş edebilir. Limon yağı kullanılırken özellikle boyun, yüz ve cilde uygulanacaksa bu uygulama doğrudan olmamalıdır. Ve kullanım sonrasında cilt güneş ışınlarından korunmalıdır. Limon yağı hamilelere, çocuklara ve bebeklere önerilmemektedir.

LİMON YAĞININ KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

*CİLT

Limon yağı arındırıcı bir özelliğe sahiptir ve bir çok kozmetik cilt temizleyici ürünü içeriğinde bulunur. Cilt yüzeyini temizler ve cildi ölü hücrelerden arındırır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler sıklıkla limon yağını tercih eder. Çünkü limon yağı cildin yağ dengesini sağlar ve ciltteki yağ üretimini azaltır. Leke problemi olan kişiler de bu yağdan yararlanabilir. Jojoba yağına %1 oranında limon yağı ekleyerek cildinizin gençleşmesini sağlayabilirsiniz.

Limon yağı C vitamini açısından da oldukça zengindir, cildi nemlendirir ve yumuşatır. Her zaman kullandığınız yüz temizleme ürününüze bir damla limon yağı ekleyerek cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Kuru havalarda el, ayak, dirseklerde oluşan kuruluğu da giderir. Cildi kuru olan kişiler, limon yağı ile gliserini karıştırarak yatmadan önce vücutlarındaki kuru bölgelere uygulayabilirler. Bu karışım düzenli kullanılırsa kuru olan bölgeler bir süre sonra yumuşak ve pürüzsüz bir hal alır. Antiseptik özelliğe de sahip olan limon yağı hafif şiddetteki cilt enfeksiyonlarının, küçük yaraların ve aknelerin tedavisinde de kullanılabilir. Bir kase suyun içine bir kaç damla lavanta ve limon yağı ekleyerek bu karışımı sorunlu bölgeye kompres şeklinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca omuz, ayak ve dirseklerdeki kararmış bölgelere de gliserin karıştırılmış limon yağı uygulayarak sağlıklı ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

*MUTFAK

Limon yağı, aynı zamanda yemeklerde ve temizlikte de kullanılır. Tavuk ve sebze yemeği hazırlarken marine edilen tavuğa bir kaç damla limon yağı ekleyerek yemeğinize lezzet katabilirsiniz. Sebze ve meyveleri yıkarken sirke yerine limon yağı kullanabilirsiniz. Sabahları çayınıza bir iki damla limon yağı damlatarak güne daha zinde başlayabilirsiniz. Limon yağı zihni harekete geçirir ve canlı tutar. Limon yağı hafızayı güçlendirmek ve dikkati toplamak adına önerilen esansiyel yağlardan biridir. Bir parça pamuğa bir kaç damla limon yağı damlatıp koklayarak enerji kazanabilirsiniz.

*TEMİZLİK

Limon yağı aynı zamanda dezenfektan özelliğe de sahiptir. Buzdolabınızdaki kötü kokuları gidermek için bir parça pamuğa bir kaç damla limon yağı damlatıp buzdolabınıza koyabilirsiniz. El temizleme jelleri yerine limon yağı kullanabilirsiniz. Mikroplardan arınmak için ellerinize bir kaç damla limon yağı damlatabilirsiniz. İnatçı lekeleri çıkarmak için de limon yağı kullanabilirsiniz. Yüzeye yapışmış yapıştırıcı, sakız, tutkal, yağ ve boya lekelerini limon yağı kullanarak çıkarabilirsiniz. Ortalama 4 litrelik halı temizleme malzemesine 10-15 damla limon yağı damlatarak halıdaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz, halılarınız parlaklık kazanır ve güzel kokar.

LİMON YAĞININ VÜCUT SAĞLIĞINA FAYDALARI NELERDİR? 

*ÖKSÜRÜK

Limon, öksürükten, böcek ısırmasına kadar pek çok alanda faydalıdır. Soğuk havalarda meydana gelen öksürük ve nefes tıkanıklığı gibi durumlarda limon yağından faydalanabilirsiniz. Bunun için limon yağını koklayabilirsiniz, incelterek göğüs bölgenize sürebilirsiniz. Boğaz ağrılarında çayınıza bir iki damla damlatabilirsiniz.

*TANSİYON / SİNDİRİM

Limon yağı su ile birlikte tüketildiğinde tansiyon dengeleyici ve ferahlatıcı etkisi vardır. Bir bardak suya iki damla limon yağı eklemeniz yeterli olur. Bu karışım aynı zamanda sindirim sistemi sorunlarınızın da azalmasına yardımcı olur.

*KAN PIHTILAŞTIRMA

Limon yağı kanın pıhtılaşmasına ve kanamanın çabuk durmasına yardımcı olur. Hafif şiddetli burun kanamalarında kullanılabilir. Bir parça pamuğa bir iki damla limon yağı damlatıp burun deliklerinize koyabilirsiniz.

*AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Haftada bir kez diş fırçanıza iki damla limon yağı ekleyerek diş fırçanızdaki ve ağzınızdaki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ağız kokusu için de bire bir olan limon yağını bir bardak suya 4 damla olacak şekilde koyarak gargara yapabilirsiniz.

***Limon yağı esansiyel yağ grubundandır ve kullanmadan önce mutlaka inceltilmelidir. 

Propolisin Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş, cidden çok ilgimi çekti ve hoşuma gitti. En kısa zamanda alıp uygulamalara başlayacağım. Kalemine sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu