Mutfak

Leziz Bir Salata Yapmanın Püf Noktaları

Salata yapmakta ne var? dediğinizi duyar gibiyiz. Mutfaktaki en basit işlerden biri gibi görünse de lezzetli ve sağlıklı bir salata elde etmek için birkaç püf noktasını atlamamak önem arz ediyor. Leziz ve sağlıklı bir salata yapmanın püf noktaları haberimizde…

Leziz Bir Salata Yapmanın Püf Noktaları

Muhteşem bir salata elde etmek için sizlere vereceğimiz püf noktaları ve bilinmesi gerekenler ile ilgili derlediğimiz haberimizi mutlaka okuyun…

Yeşillikleri yıkama ve süzdürme aşaması

Yeşillikleri bir kase suda 5-10 dakika kadar bekletin. Bu şekilde toprak artıkları ayrışıp dibe çökmüş olacak. Sürenin sonunda yaprakları azar azar alıp sudan çıkarın…

Kurutma aşaması

Su ve yağ birbirlerine rakiptirler. Islak yüzeylerin yağı iteceğini unutmamalısınız. Bu sebeple de salata malzemelerini iyice kurutmanız gerek. Eğer hemen yemeyecekseniz, yaprakların buruşmaması için soslamadan önce üzerine kağıt havlu kapatarak buzdolabında saklayın.

Soslama aşaması

Salataya eklenmesi gereken ilk malzeme limon suyu ya da sirkedir. Hiçbir zaman yağı ilk sos malzemesi olarak kullanmayın. Yağı ilk malzeme olarak kullanırsanız, tuzun erimesine ve homojen dağılmasına engel olursunuz.

Tuz ve karabiber

Sirke ya da limon suyu ile birlikte tuz eklenir. Bu iki malzemenin sırası değişebilir fakat önemli olan tuzun limon suyu ya da sirke içerisinde eriyerek tüm yapraklara dağılmasıdır. Arzuya göre bir tutam karabiber de ekleyebilirsiniz.

Karıştırma aşaması

Salatayı karıştırırken ellerinizi kullanmaktan çekinmeyin. Salata hazırlarken en iyi alet ellerinizdir. Çatal ve kaşıklar hatta en narin salata maşaları bile yaprakları koparma ya da bozma riski taşır. Eller narinlik ve kontrolü garantiler.

Sızma zeytinyağı aşaması

Artık geldik son aşamaya… Son olarak zeytinyağını ekleyin. Her 50 gram yaprak için yaklaşık bir çorba kaşığı yap yeterli olacaktır. Yüksek kalitede, hafif veya orta dereceli bir zeytinyağı ile tatlandırıp karıştırın ve bekletmeden servis edin.

Vinaigrette ve citronnette sos

Salatayı tatlandırmak için en uygun şey soslardır. İlk sos önerimiz Vinaigrette, tuz ve karabiber eklenmiş zeytinyağ ve sirke karışımıdır. Vinaigre Fransızca’da sirke anlamına gelir. Bu sebeple adını da buradan alır. Citronnette ise tuz ve karabiber ikilisinin zeytinyağı ve limon suyu karışımıdır. Her ne kadar mayonez gibi “çırpılmış” sıvı yağ esaslı soslar olsa da, dinlenmeye bırakılırlarsa yağlı kısmı sulu kısmından ayrışır. Dolayısıyla bu sosları son dakikada hazırlayıp salataya katmak gerekir.

Bilinmesi gerekenler

  • Daha akışkan bir sos elde etmek için 1/4 oranında sirke ya da limon suyu ile 3/4 oranında zeytinyağı kullanın.
  • Farkınızı yaratmak için limon suyu yerine başka narenciyeler, ahududu veya nar suyu kullanın.
  • Salataya karakter katmak için bir tatlı kaşığı hardal, taze bir nüans için taze kıyılmış aromatik otlar ekleyin.
  • Zeytinyağını ne kadar kuvvetli ve hızlı çırparsanız sosunuz o kadar gövdeli olacaktır.

Trend Besinler Ne Kadar Sağlıklı?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Ben hep ilk yağı eklerdim. Yanlış yapıyormuşum demek ki. Anlatıldığı gibi deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu