Tarih

Leylekler İle Kartalların Savaşı

Leylekler ile Kartalların savaşı yazısı ile geçtiğimiz günlerde başladığım İlginç Savaşlar serisine hız kesmeden devam ediyorum. Bu arada serinin ilk yazısında da çok ilginç bir savaşı anlatmıştım. Okumadıysanız eğer Emu Savaşı: Trajikomik Bir Savaş Öyküsü şeklinde linki bırakayım ve konumuza döneyim.

Leylekler İle Kartalların Savaşı

Başlıktan da anladığını üzere bu savaş insanlarla diğer insanlar veya insanlarla hayvanlar arasında değil. İki hayvan türü arasında. Ancak bu öyle kör bir kapışma değil. Tarihte bildiğiniz en organize savaşlar kadar organize bir savaş. Yani okuduğunuzda hayrete düşeceğinizi garanti ederim.

Haziran 1934…

Tarihler 1934 yılının Ağustos ayını gösterdiğinde ülkemizde çok ilginç bir olay cereyan ediyor. Bursa ilimizdeki Uludağ doruklarından süzülen 6 tane kartal, Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırıyor. Anne ve baba leyleği orada öldürüp yavrularını kaçırıyorlar. İşte leylekler ile kartalların savaşı da bu baskınla başlamış oluyor. Birkaç gün geçiyor aradan. Yine bir grup kartal, aynı mevkideki başka bir leylek yuvasına saldırı düzenliyor…

Ateşe Karşılık Ateş

Saldırı düzenliyorlar düzenlemesine ama baskını yaptıkları yuvanın boş olduğunu görüyorlar. Sonra başka yuvaya bakıyorlar. O da boş! Bir daha… Bir daha ve bir daha saldırıyor kartallar. Ancak leylekler çoktan organize olmuş ve yavrularını daha güvenli noktalara taşımıştır. Leylekler de kendi ordusunu toplamaktadır zira…

Amansız Bir Savaş

Evet leylekler de ordularını topluyordu. Nitekim o dönemde bu durum insanların da dikkatini çekmişti. İnsanlar, Anadolu’nun pek çok yerinden leylek sürülerinin Bursa, Balıkesir civarına akın ettiğini söylüyor, gazetelerde bu durum manşet manşet veriliyordu. Bununla da sınırlı değildi. Savaş Aydın dolaylarına kadar yayılmıştı.

Ağustos 1934…

Neredeyse 2 ay boyunca kartallar ve leylekler kendi ordularını topladı. Nihayet Ağustos ayının sonlarında Aydın’dan gelen bir haber dalga dalga yayıldı: Aydın’da, Menderes dolaylarında leylekler ile kartalların savaşı tüm dehşetiyle başlamıştı. Kartallar çok güçlüydüler elbette. Ancak leylekler de sayıca üstündüler.

İnsanların Yardımı

Köylüler leyleklere yardım ediyordu. Tabii insanların bu yardımı leyleklere taktik bir üstünlük de sağlıyordu. Zira bu nedenle leylekler, yerleşim yerlerine yakın noktalarda duruyorlardı. Yani kartalların, kendileri üstün kurabileceği ormanlık ve engebeli yerlere savaşı çekmesine izin vermiyorlardı.

Paşaya Haber Salın!

Savaş uzuyor, kayıplar arttıkça iki taraf da destek kuvvetlerle donatıyordu kendi ordusunu. Üstelik savaş Bandırma, Balıkesir, Bursa, Aydın-Germencik dolaylarına kadar yayılmıştı. İnsanlar durumdan endişe ettiği için dönemin Genel Kurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’a haber edip müdahale edilmesini bile istemişti. Gazeteler gün gün olayı takip ediyor ve detaylı bilgiler veriyordu.

Leyleklerle Kartalların Savaşı Bitiyor

Biiliyorum ki şu an hepinizin aklında savaşı hangi tarafın kazandığıyla ilgili soru işareti var. Gazetelerin aktardığı haberlere göre insanların yardımını alan leylekler onlarca kayıp vermiş olmasına rağmen savaşı kesin bir zaferle noktaladı ve kartal ordusunun bölgeyi terk etmesini sağladı. Ancak kendileri de fazla kayıp vermişti…

Yazıya Bir Son Not…

Araştırmalarım sırasında bu olayı Newyork Times’ın bir İstanbul muhabirinin aktardığı yazıyor. İşin o kısmı ne derece doğrudur bilinmez ama özellikle yerel gazetelerin bu olayı sayfalarına taşıdığı kesin bilgidir. Yani olayın doğruluğundan emin olabilirsiniz. Yine rivayetlere göre bu olay daha sonra Hava Harp Okulu’nda da dersolarak anlatılmış ve filolar halinde savaş yapma usulleri bakımından üzerinde durulmuş. Sizi bilmem ama leylekler ile kartalların savaşı, en ilginç savaşlar listemde ilk sıradadır. Serimize yine devam edeceğiz. Şimdilik hoşça kalın…

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu